Praca opiekunki w Niemczech jest odpowiedzialnym i wymagającym zajęciem. Od pracowników wymaga się empatii, poświęcenia i komunikatywności. Społeczeństwo naszych zachodnich sąsiadów się starzeje, a to oznacza, że wzrasta liczba seniorów potrzebujących opieki. Czy opiekunem lub opiekunką można zostać w każdym wieku? I jak długo da się efektywnie pracować w tym zawodzie?
Wymagania względem opiekunki osób starszych
Kandydat, który chce podjąć pracę w opiece w Niemczech, powinien spełnić kilka wymagań. Niezbędne jest doświadczenie w opiece nad osobami starszymi. Może to być wcześniejsza praca w branży, ale także wolontariat albo opieka nad bliskim seniorem z rodziny. W trakcie rozmowy rekrutacyjnej przedstawiciel agencji zwraca też uwagę na cechy osobowości. Kandydat do pracy opiekuna powinien wykazywać się empatią, wyrozumiałością, cierpliwością, a także asertywnością i łatwością w nawiązywaniu kontaktów międzyludzkich. Dobrze, jeśli umie udzielić pierwszej pomocy – w pracy w niemieckiej opiece zdarzają się nieprzewidziane sytuacje, w których konieczna jest szybka reakcja. Z tego samego powodu warto mieć wiedzę na temat najczęściej spotykanych chorób wieku starczego, podawania leków czy transferu osób niepełnosprawnych. Ważna jest też znajomość języka niemieckiego: przynajmniej w stopniu komunikatywnym. Niektóre rodziny wymagają posiadania czynnego prawa jazdy. Nie bez znaczenia jest kondycja fizyczna opiekuna, a także jego wiek.
W jakim wieku powinna być opiekunka pracująca w Niemczech?
Pracę opiekuna osób starszych w Niemczech wykonują zwykle osoby w wieku 30-55 lat – i są to głównie kobiety. Oczywiście można spotkać w tym zawodzie także młodych ludzi, tuż po studiach. Również mężczyźni coraz częściej decydują się na podjęcie pracy w opiece. Wiele agencji, w tym te publikujące ogłoszenia na SenioPort, mają własne wymagania dotyczące wieku opiekunów. Zwykle do pracy przyjmowane są osoby między 25 a 65 rokiem życia. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji i umiejętności, a także od stanu zdrowia. Wśród kandydatów zdarzają się zarówno osoby z wykształceniem medycznym, jak i te po kursach dla opiekunów czy zupełnie początkujące.
Zdarza się, że młode osoby nie są chętnie zatrudniane przez niemieckie rodziny. Powód to głównie obawa przed zbyt dużą różnicą wieku między opiekunem i podopiecznym. Bliscy seniora boją się, że młodej osobie trudno będzie dogadać się z ich rodzicem czy dziadkiem. Warto jednak próbować, a za swój atut postawić elastyczność i gotowość do zmian. Dla młodych ludzi często nie jest problemem wyjazd na 2-3 miesiące do obcego kraju i zdobywanie doświadczenia. Wraz z wiekiem bywa to coraz trudniejsze.
Opiekun w Niemczech: wymagania względem wieku
Zdarza się, że agencje wyznaczają górną granicę wieku opiekuna w Niemczech na 60-65 lat. Dla niektórych kryterium wieku nie ma żadnego znaczenia, wymagają tylko, żeby kandydat był sprawny fizycznie. Warto wiedzieć, że współcześni 50-latkowie często są w lepszej kondycji, niż ich rówieśnicy sprzed kilkunastu lat. Każdy jednak powinien indywidualnie ocenić własne możliwości. Wybierajmy takie ogłoszenia, co do których wiemy, że sobie z nimi poradzimy. Niektórzy seniorzy wymagają jedynie towarzystwa, inni wsparcia przy kilku codziennych czynnościach, a jeszcze inni kompleksowej opieki. Dla osób 60+ dobrym wyjściem będzie pierwsza opcja. Postarajmy się już w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej określić swoje możliwości.
Praca w opiece w Niemczech jest zajęciem, które mogą podjąć zarówno młode, jak i nieco starsze osoby. Wielu opiekunów osiągnęło już wiek emerytalny. Jeżeli więc czujesz, że zawód opiekuna w Niemczech jest dla Ciebie, wejdź na SenioPort i znajdź idealne ogłoszenie.
Więcej przeczytasz na stronie: https://www.senioport.pl/oferty-pracy-opieka