Jedną z najważniejszych rzeczy jaką musimy zrobić budując lub remontując dom jest wybór odpowiedniego systemu grzewczego. Często zwracamy przy tym uwagę na koszt kotła czy ceny paliwa, którym będziemy ogrzewać nasze cztery kąty. Mało osób zwraca jednak uwagę na jedną z najważniejszych rzeczy, a mianowicie – dobór odpowiedniej mocy kotła. Nie powinniśmy tego bagatelizować, ponieważ może się to znacząco przełożyć na nasze koszty ogrzewania.
Źle dobrana moc kotła może przysporzyć wiele problemów i… wydatków. Na co warto zwrócić uwagę, żeby uniknąć problemów w przyszłości? Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na to jakie mamy straty ciepła w budynku. Wpływ na to ma sporo czynników – od kubatury pomieszczeń do ogrzania, przez rodzaj i jakość materiałów użytych do budowy po średnią temperaturę jaka panuje przez większość zimy.
Nowe budynki powinny posiadać odpowiednie dokumenty projektu obiektu ułatwiające obliczenia w doborze kotła. Niestety, w starszych domach często takich dokumentów nigdy nie było lub się zgubiły, a ogrzewanie było dobierane na tzw. “sprawne oko hydraulika”. Tymczasem przeszacowana moc pieca może doprowadzić do takich problemów jak brak stabilizacji temperatury, większa ilość zużytego opału, korozja temperaturowa kotła powstała wskutek gromadzenia się kondensatu, zasmolenie kotła i komina grożące samozapłonem sadzy
Dobrze dobrana moc kotła to niższe rachunki za ogrzewanie!
Bardzo często pokutuje mit jakoby większa niż wymagana moc pieca pozwalała na większy komfort w domu. Jest to jednak duże marnotrawstwo wyprodukowanej energii, za którą płacimy. Przewymiarowanie mocy kotła to problem wielu domów. Często spowodowany jest naszymi doświadczeniami mieszkania w słabo ocieplonych domach, gdzie ciepło po prostu uciekało, a odczuwalna temperatura mogła być za niska.
Obecne budownictwo znacząco różni się od tego sprzed 3-4 dekad. Dużo większą wagę przykłada się do kwestii docieplenia budynku przez odpowiednie materiały czy szczelniejsze okna.
Bezpieczeństwo i komfort – dobierz moc kotła wraz ze specjalistami
W tych wszystkich czynnościach wesprą nas przedstawiciele polskich firm mających długoletnie doświadczenie w branży grzewczej. Nie musimy opierać się tylko na swojej wiedzy. Specjaliści sprawdzą zapotrzebowanie naszego budynku na energię i pomogą dobrać odpowiedni kocioł. Warto też skonsultować jaki system grzewczy będzie najlepszy dla naszego domu. W starszych, gorzej ocieplonych domach idealny będzie nowoczesny kocioł na ekogroszek. W nowszych budynkach świetnym rozwiązaniem będzie kocioł na pellet. Oba te urządzenia spełniają rygorystyczne normy 5 klasy i Ecodesign co sprawia, że są przyjazne dla środowiska. Warto też skorzystać z możliwości dofinansowania w ramach programu “Czyste powietrze” na wymianę starego pieca na nowoczesny kocioł na pellet.. Pomoc w doborze odpowiedniej mocy kotła można uzyskać tutaj – https://www.defro.pl/k,51,kotly-automatyczne-na-pellet.html .