Agrowłóknina, materiał z włókien polipropylenowych o nieregularnej rowkowanej strukturze, produkowany jest w różnych gramaturach i kolorach. W zależności od rodzaju, agrowłóknina służy jako sposób na ochronę roślin przed warunkami atmosferycznymi lub chwastami. Aby spełniła swoje zadanie, należy odpowiednio dobrać jej rodzaj. Czym różni się agrowłóknina biała od czarnej? Jaką wybrać do ściółkowania truskawek, a która sprawdzi się w sadownictwie?
Agrowłóknina biała i czarna – podstawowe różnice
Agrowłóknina produkowana jest w dwóch odmianach kolorystycznych – czarnej i białej. Poza kolorem, różnią ją jednak również inne parametry, na przykład gramatura czy przepuszczalność dla światła, przez co oba typy znajdują zastosowanie w różnych sytuacjach.
Czarna agrowłóknina, zwykle o grubości 50g/m, stosowana jest do ściółkowania roślin w ogrodnictwie i warzywnictwie. Sprawdza się jako zabezpieczenie przez rozwojem chwastów i ogranicza występowanie wielu szkodników. Dodatkowo, dzięki ciemnej barwie, prowadzi do nagrzewania podłoża, jednocześnie utrzymując w nim wilgoć. Dzięki temu jej użycie wspiera rozwój roślin i przyspiesza proces ukorzeniania. Zwykle stosuje się ją do ściółkowania roślin takich jak truskawki, pomidory, ogórki, arbuzy i melony, a także w przypadku roślin ozdobnych, iglaków i krzewów, rozsad kwiatowych i plantacji malin.
Biała agrowłóknina produkowana jest w wielu gramaturach, zwykle między 17 a 30 g/m, oraz w wersji grubszej – 50g/m (typ zimowy). Ten rodzaj materiału służy ochronie roślin przed wpływem warunków atmosferycznych – głównie mrozów oraz silnych wiatrów. W tum celu stosowana bywa zarówno w ogrodnictwie do ochrony warzyw gruntowych, jak również sadownictwie i szkółkarstwie.
Agrowłóknina wiosenna – do czego służy i jaką wybrać?
Agrowłóknina biała wiosenna ma zazwyczaj grubość pomiędzy 17 z 30g/m. Charakteryzuje ją dość dobra przepuszczalność światła oraz umiarkowana wilgoci. Stosuje się ją jako zabezpieczenie warzyw wysiewanych do gruntu wczesną wiosną oraz ich rozsad, takich jak sałata, kapusta wczesna, kapusta pekińska, kalarepa, kalafior, rzodkiewka, marchew czy seler. Można okrywać nią również pomidory i krzaczki truskawek Przykrycie młodych roślin lub kiełkujących w gruncie nasion w okresie wczesnowiosennym pozwala minimalizować straty spowodowane częstymi przymrozkami przygruntowymi.
Agrowłókniną tego typu przykrywa się rozsady lub wysiane nasiona, nie dociskając zbyt mocno do podłoża i pozostawiając miejsce na swobodny wzrost roślin. Brzegi materiału należy dodatkowo zabezpieczyć, przyciskając np. kamieniami.
Biała agrowłóknina zimowa
Grubszą białą agrowłókninę, o gramaturze 50g/m, stosuje się jako zabezpieczenie roślin ozdobnych lub drzewek owocowych przed mrozami zimowymi. Owija się nią źle znoszące mrozy krzewy róż, młode drzewka owocowe lub ozdobne rośliny wieloletnie, tworząc kokony, chroniące roślinę przez niską temperaturą, silnymi wiatrami i opadami. Ochronę taką należy założyć przed pierwszymi mrozami i zdjąć dopiero po ustąpienia okresu przymrozków wiosennych. Po owinięciu roślin, agrowłókninę trzeba dodatkowo zamocować, chyba, że korzysta się z gotowych kapturów ochronnych, które wystarczy po prostu założyć.
Podsumowując – umiejętne zastosowanie agrowłókniny w ogrodach i sadach pozwala nie tylko minimalizować straty spowodowane niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi czy występowaniem szkodników, ale również ogranicza nakłady pracy na utrzymanie upraw w odpowiednim stanie. Dzięki czarnej agrowłókninie, problem chwastów zostaje niemal całkowicie wyeliminowany, co w przypadku dużych plantacji lub roślin sadzonych w trudno dostępnych miejscach ma ogromne znaczenie.