Przepisy nakazują, aby na placu budowy pracownicy mieli zapewniony dostęp do urządzeń sanitarnych. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest przenośna toaleta. Czy z punktu widzenia inwestora bardziej opłaca się ją kupić, czy może tylko wynająć?
Dlaczego najem jest wygodniejszy?
Własna przenośna kabina to zwykle więcej kłopotów niż korzyści. Oszczędność jest tylko pozorna, bo choć nie płaci się za udostępnienie kabiny, to trzeba zorganizować odpowiednie miejsce do jej przechowywania, a transport przenośnej toalety wymaga użycia specjalistycznego środka transportu. Specjalny pojazd potrzebny jest także do serwisu, bo inaczej nie uda się opróżnić zbiornika toalety.
Osobną kwestią są części zamienne do kabiny. Z czasem psują się takie elementy jak zawiasy, sprężyny czy zamki w drzwiach, a w zwykłych sklepach nie da się ich kupić. Wynajmując przenośną toaletę można w ogóle nie zawracać sobie tym głowy, bo zarówno oczyszczanie zbiornika, jak i naprawy kabin, mieszczą się w opłacie serwisowej.
Jak wynająć toaletę na budowę?
Przenośną toaletę można wynająć bezpośrednio u producenta, co jednak ma swoje wady – raz, że jest to dosyć droga usługa, a dwa, że zakres usług serwisowych jest znacznie skromniejszy. O wiele wygodniejsze jest wynajęcie przenośnej kabiny poprzez wyszukiwarkę ofert wcexpress.pl. Działa to bardzo prosto, trzeba tylko zaznaczyć lokalizację, termin dostawy oraz częstotliwość serwisu, a wyszukiwarka wskaże najlepsze dostępne obecnie oferty najmu.
Cena jest znana z góry, a to, co pokaże wyszukiwarka, już nie ulegnie zmianie po sfinalizowaniu transakcji. Płatności są przeprowadzane online, nie ma żadnych papierowych umów – zarządzanie swoimi zleceniami umożliwia panel klienta w aplikacji.
Ile kabin można wynająć?
Przy wynajmowaniu toalety na budowę należy pamiętać o przepisach, a te mówią, że jedna kabina może przypadać maksymalnie na dziesięciu pracowników. Na każde kolejne dziesięć osób potrzebna jest dodatkowa kabina, jak więc łatwo policzyć, przy trzydziestoosobowej załodze na placu budowy muszą być trzy przenośne toalety.
Jeśli chodzi o serwis, to najlepsza jest opcja raz w tygodniu, przy większym ruchu można go zwiększyć do dwóch tygodniowo. Rzadszy serwis może oznaczać mało komfortowe warunki dla pracowników.