Nie musimy aranżować wnętrza na nowo, aby zmienić jego atmosferę. Ponieważ najprzytulniejsze są jasne, czyste i świeże pomieszczenia, wystarczy nieco pracy i odrobina kreatywności, aby przytłaczający, surowy czy zwyczajnie nieatrakcyjny pokój zamienić w komfortową przestrzeń, przyjazną wypoczynkowi. Od czego warto zacząć?
Czystość i świeżość – podstawa dobrej atmosfery w mieszkaniu
Dobra atmosfera panuje w mieszkaniu, które jest przede wszystkim uporządkowane, schludne i czyste. Warto poświęcić więc nieco więcej czasu niż zwykle na uprzątnięcie zbędnych przedmiotów lub znalezienie im lepszego miejsca. To, czego nie używamy, najlepiej wyrzucić lub sprzedać. Z kolei przedmioty stosowane na co dzień estetycznie ułożyć na blatach, pochować w szafkach i szufladach lub posegregować, umieszczając je w pudełkach i pojemnikach. Podczas sprzątania warto również:
- wyprać zasłony, firany i pokrowce na meble, aby pozbyć się kurzu i przywrócić im jasny kolor,
- umyć podłogi,
- odkurzyć dywany,
- zetrzeć kurze z blatów i półek,
- umyć okna, aby wpuścić do wnętrza więcej światła.
Na koniec w czystym mieszkaniu wystarczy rozpylić zapach, który dla wnętrza jest tym samym, czym biżuteria dla wyjściowej stylizacji. Obok sprayów czy odświeżaczy powietrza w formie żelu, do wyboru mamy także bardzo eleganckie patyczki zapachowe, które można zamówić przez Internet pod adresem https://eurochemia.com/101-patyczki-zapachowe. Taki odświeżacz powietrza warto ustawić na blacie stołu czy komody. Będzie nie tylko źródłem przyjemnego zapachu, ale również efektowną dekoracją.
Zmiana oświetlenia
Mieszkanie jest przytulniejsze, kiedy wypełnia je światło. W ciągu dnia powinno to być światło słoneczne, wpadające do wnętrza przez odsłonięte okna. Ciężkie zasłony warto zamienić zatem na delikatniejsze firanki, uzupełniając je funkcjonalnymi roletami. Z kolei wieczorem rolę naturalnego oświetlenia powinno przejąć oświetlenie sztuczne, najlepiej strefowe. Dzisiaj coraz częściej stosuje się wiele różnych źródeł światła, zwłaszcza w przestronnych wnętrzach. Zamiast jednej głównej lampy sufitowej, postawmy zatem na kilka opraw różnego typu. Żyrandol, kinkiety, lampy stojące i podłogowe. Szczególnie klimatyczny efekt uzyskamy za pomocą podświetlenia LED (przy suficie, we wnękach i szafkach), a także za sprawą świec, których płomień jest nie do podrobienia, niezależnie od tego jak finezyjne żarówki czy klosze wybierzemy. Dodatkowo, wybierając świece zapachowe, możemy poprawić atmosferę we wnętrzu rozprowadzając w nim przyjemną woń przypraw lub olejków eterycznych.
Dodatki
Aby wnętrze mieszkania prezentowało się cieplej i przytulniej, należy uzupełnić je dodatkami, które tak właśnie nam się kojarzą. Mogą to być zatem puszyste, miękkie koce i narzuty, kolorowe poduszki na kanapę, wzorzyste dywany lub dywany z długim włosiem i różnego typu drobniejsze dekoracje. Zmiana kolorystki wystroju zawsze działa na jego korzyść, dlatego w szarym, modnym, choć jednocześnie monotonnym wnętrzu, dobrze jest postawić na kilka barwnych akcentów. Może to być jedynie wazon i kilka poduszek, ramka, niebanalna lampa, świece ozdobne czy lustro w zjawiskowej oprawie. Na ścianach warto zawiesić też obrazy lub duże zdjęcia w formie plakatów. Rodzinne fotografie sprawią, że aranżacja stanie się w pełni spersonalizowana. W roli ozdób ocieplających wnętrze świetnie sprawdzą się też naklejki ścienne lub nieco bardziej skomplikowana w montażu tapeta we wzory. Dodatkiem, który zdecydowanie odświeży wygląd pomieszczenia będzie też bukiet świeżych kwiatów lub roślina w doniczce. Wszystkie te elementy nie kosztują wiele i nie wymagają dużego wkładu pracy, a bardzo efektownie odmieniają aranżację i zupełnie zmieniają klimat mieszkania.
Atmosferę w domu buduje zarówno wygląd pomieszczeń, jak i ich zapach. W uporządkowanym, jasnym wnętrzu zwyczajnie przyjemniej jest pracować, uczyć się czy nawet odpoczywać. Kropką nad „i” wysprzątanego mieszkania powinien być jego zapach – świeży, wypełniony aromatem kwiatów, owoców lub przypraw, w zależności od tego, jaki lubimy najbardziej.