Kwestia najlepszych metod picia whisky od niepamiętnych czasów wywołuje liczne kontrowersje. Puryści bowiem niezmiennie postulują spożywanie jej bez zbędnych dodatków, „rewolucjoniści” natomiast prześcigają się w przyrządzaniu kolejnych nietuzinkowych kompozycji barmańskich. Co więcej – znaczenie ma również rodzaj whisky, z którą mamy ochotę nawiązać bliższą znajomość. A więc jak pić whisky? Poszukajmy wspólnie odpowiedzi na to niezwykle ważne pytanie!
Whisky solo – wybór najbardziej wymagających
W środowiskach koneserów-tradycjonalistów bardzo często wyłącznie jedna metoda picia dobrej whisky uchodzi za dozwoloną. Mowa o degustowaniu jej beż żadnych dodatków. Spożywanie whisky ze specjalnego kieliszka degustacyjnego (sprawdź, jak dobrać szklanki do whisky!) pozwala szczegółowo zapoznać się z całym bogactwem aromatów i smaków oferowanych przez trunek. W ten sposób degustowane bywają zwłaszcza jakościowe single malty – każda partia whisky pochodzącej z cenionej destylarni może bowiem wyróżniać się swoim oryginalnych charakterem. To właśnie wśród renomowanych whisky single malt powinniśmy rozejrzeć się wtedy, gdy zastanawiamy się, jak wybrać dobre whisky w sklepie dla wymagającego odbiorcy.
Z lodem lub na kamieniach – dla tych, którzy lubią schłodzone
O ile podczas profesjonalnych degustacji single malty serwowane są w temperaturze pokojowej (ta bowiem sprzyja uwalnianiu oraz rozchodzeniu się nut aromatycznych i smakowych), o tyle wiele osób woli cieszyć się tym trunkiem w temperaturze nieco niższej. W takim przypadku możliwe jest oczywiście schłodzenie trunku w lodówce (na co koneserzy patrzą bardzo niechętnie!), a także serwowanie jej z lodem lub specjalnymi chłodzącymi kostkami (na co koneserzy patrzą niechętnie, ale nieco mniej, a nawet pozwalają na pewne wyjątki). Kostki lodu z czasem topnieją, a zatem rozwadniają nasz cenny trunek. Aby tego uniknąć, należy umieścić w szklance przynajmniej kilka lodowych sześcianów (które dzięki swojemu oziębłemu towarzystwu dłużej pozostaną w stanie stałym), albo też postawić na stylowe kości stalowe lub granitowe. Tego typu akcesoria degustatorskie wystarczy schłodzić w zamrażarce przed degustacją, a następnie umieścić w szklance lowball lub highball, w której później zagości whisky. Co warto podkreślić – do picia whisky (nawet single malt!) w nieco niższej temperaturze zachęcają niektórzy producenci, dorzucając do zestawów kolekcjonerskich whisky tego rodzaju dodatki!
Dobra whisky z odrobiną wody
Picie jakościowej whisky z eleganckimi kostkami (kamieniami) zamiast lodu ma na celu przede wszystkim uniknięcie rozcieńczenia degustowanego alkoholu wodą. Niekiedy jednak odrobina wody może uczynić degustację trunku jeszcze ciekawszą. Osłabić dominujące w alkoholu aromaty (np. dym torfowy czy dębinę) i wyeksponować nuty nieco bardziej zakamuflowane. Ważne jednak, by dodawać do whisky wodę w temperaturze pokojowej, pozbawioną gazu. Kilka kropel wody może okazać się zbawienne w sytuacji, gdy zakupiona whisky jest dla nas zdecydowanie zbyt wymagająca, jednak zależy nam degustacji solowej, a nie piciu drinków.
Zastanawiasz się, jaki będzie najlepszy alkohol na urodziny przyjaciela, męża lub ojca? W takim razie zajrzyj do artykułu Najlepsze whisky na prezent — jak je wybrać.
Whisky jako składnik drinków
Whisky oczywiście, jak każdy wysokiej jakości mocny alkohol, sprawdzi się również w połączeniu z dodatkami bezalkoholowymi (ale nie tylko!) w drinkach. Do przyrządzania koktajli na bazie whisky wybiera się zazwyczaj popularne, doceniane przez barmanów szkockie whisky blended jak np. Ballantine’s czy Johnnie Walker, a także irlandzkie whiskey (np. Jameson) czy amerykański bourbon, jak kultowy Jack Daniel’s. Z czym zatem można łączyć whisky? Możliwości mamy mnóstwo – z colą, sokiem pomarańczowym czy jabłkowym, z syropem cukrowym, sokiem z cytryny i kurzym jajkiem (Whisky Sour), z Angosturą i wodą (Old Fashioned), z Amaretto (Godfather), z czerwonym wermutem i Angosturą (Manhattan), czy też z miętą i syropem cukrowym (Mint Julep).
Istnieje zatem wiele sposobów picia whisky (i whiskey), mniej lub bardziej poważanych przez profesjonalnych degustatorów. Whisky single malt, czy też wyjątkowo wiekowe blendy, najwięcej są w stanie nam zaoferować bez zbędnego towarzystwa, ewentualnie z odrobiną wody. Od kostek lodu zdecydowaniem wolą również kolekcjonerskie kości kamienne lub stalowe. Blendy natomiast sprawdzają się zarówno w wersji sauté, jak i z lodem, czy też jako składniki ciekawych drinków. Wybierz sam swój ulubiony sposób spożywania dobrej whisky!