Włosy mogą mieć różny stopień porowatości. Na taki stan rzeczy ma wpływ to jak dbacie o włosy, ale też genetyka. Dziś podpowiemy Wam, jak dbać o włosy wysokoporowate, które często są zniszczone i bez blasku. Koniecznie skorzystajcie z naszych rad.
Jak wykonać test na porowatość włosów?
Wiele osób zastanawia się, jak zrobić test na porowatość włosów. Oczywiście w tym celu można udać się do trychologa, ale można także wykorzystać domowy sposób Wystarczy tylko szklanka wody i Wasz włos. Wrzucamy go do szklanki i obserwujemy co się stanie. Jeżeli włos szybko opadnie na dno, to Wasze włosy są wysokoporowate, czyli często przesuszone i puszące się. Wymagają one szczególnego nawilżania. Trzeba wiedzieć, że mają one mocno rozchyloną łuskę, stąd łatwo mogą zostać uszkodzone choćby na skutek stylizacji czy nawet zmiennych warunków atmosferycznych. Bazą codziennej rutyny pielęgnacyjnej musi być silne nawilżanie. Należy natomiast unikać, a w zasadzie zrezygnować z kosmetyków, które w swoim składzie mają alkohol czy detergenty, które powodują przesuszanie się włosów, ale też wypłukują z nich nawilżanie. Przede wszystkim warto postawić na kwas hialuronowy, który odżywia włos od A do Z i czyni go gładkim oraz łatwiejszym w stylizacji. Jeżeli dodatkowo Wasza skóra ma skłonność do przesuszania się czy przetłuszczania, to musicie skupić się na pielęgnacji skalpu. Do tego celu naprawdę dobrze sprawdzą się kosmetyki z aloesem, ale też niacynamidem czy glinką. Dwa ostatnie składniki regulują poziom wydzielania sebum.
Jak stylizować włosy wysokoporowate?
Włosów wysokoporowatych nie powinno poddawać się zbyt częstej stylizacji, gdyż osłabia ona strukturę włosów. Jeżeli nagminnie suszycie włosy suszarką, to wybierajcie zimny nawiew. Z prostownicy czy lokówki powinno się całkowicie zrezygnować bynajmniej do czasu, aż wzmocnicie włosy i cebulki włosów. Jeżeli chcecie, by Wasze włosy były proste, to zamiast sięgnąć po prostownicę zdecydowanie lepiej wybrać jedwab do włosów. Na początek oczywiście należy umyć włosy i nałożyć odżywkę bez spłukiwania. Gdy włosy będą suche, nakładamy pierwszą warstwę jedwabiu, następnie czekamy około 20 minut i nakładamy drugą warstwę. Większą ilość jedwabiu należy nałożyć na końcówki. Można też zastosować płyn lamelarny, który nie powoduje uszkodzeń włosa, a przy tym nadaje mu połysk. Włosy wysokoporowate można skutecznie stylizować, ale pod warunkiem, że najpierw zostaną dobrze odżywione. Pewnie też zastanawiacie się czy można włosy rozjaśniać? Oczywiście, że tak, tyle tylko, że nie powinno robić się tego za często. Najlepiej rozjaśniać włosy co 3 miesiące. Pojawiające się odrosty można maskować, stosując do tego celu spraye, ale możecie też zastosować tonowanie. Właśnie stosowanie tonera jest szczególne zalecane, bo w przeciwieństwie do farby nie wnika on w strukturę włosa, lecz go oblepia. Zaletą tonowania jest także fakt, że włosy zostają odświeżone.
Nie zapomnijcie jeszcze o zdrowej i zbilansowanej diecie. Nie naprawi ona włosów, ale wzmocni cebulki. Włosy będą rosły szybciej i będą też mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Oczywiście skóra nie będzie wydzielała tak dużej ilości sebum. Do tego zawsze stosujcie termoochronę na włosy. W ten sposób zyskujecie ochronę przed uszkodzeniami, które może spowodować promieniowanie UV, ale też zbyt wysoka temperatura podczas suszenia.