Ustawienie pachołka drogowego w odpowiednim miejscu jest kluczowe z kilku względów. To przede wszystkim kwestie bezpieczeństwa, ale także możliwości reorganizacji ruchu drogowego tak, aby zapewnić płynny przejazd pojazdów oraz ruch pieszy. Jak w takim razie powinny być prawidłowo ustawione pachołki na drogach publicznych, parkingach i innych miejscach infrastruktury publicznej? Sprawdź!
Jakie są warunki techniczne ustawiania pachołków drogowych w przestrzeni publicznej?
Jest kilka warunków technicznych dotyczących prawidłowego rozmieszczenia pachołków drogowych. To elementy infrastruktury drogowej, które muszą być ustawione w określonych odległościach od siebie i innych elementów na drodze.
Poznaj najważniejsze zagadnienia dotyczące odległości podczas rozmieszczania takich elementów jak pachołki drogowe. Kilka z nich to:
- 3 metry odległości od siebie podczas wyznaczania skosów na jezdni,
- 10 metrów od siebie podczas znakowania uskoków podłużnych,
- od 5 do 10 metrów, odległości od siebie, kiedy w grę wchodzi oznaczenie pasa ruchu wyłączonego z ruchu drogowego,
- 12 metrów odstępów od siebie podczas zabezpieczenia świeżo namalowanych pasów drogowych.
Warto też dodać, że minimalna odległość pachołków od siebie to 0,5 metra w miejscach, gdzie wykonywane są remonty cząstkowe na drodze, ale o powierzchni nie większej niż 1 m2.
Rodzaje pachołków drogowych – podstawowa klasyfikacja
Najpopularniejsze rodzaje pachołków drogowych to przede wszystkim cztery wersje: U-23a, U-23b, U-23-c, U-23d. Poszczególne odmiany różnią się między sobą wysokością, wymiarami podstawy, szerokością pasów oraz minimalną masą z uwzględnieniem obciążenia stabilizującego.
Większe pachołki na drogach ustawia się tam, gdzie pojazdy rozwijają większe prędkości. Jeśli chodzi o tereny parkingów podziemnych lub miejsca remontu np. na osiedlu mieszkalnym, wtedy wystarczające są pachołki drogowe w rozmiarze małym lub średnim.
Jeśli potrzebujesz pachołków do oznaczenia miejsca niebezpiecznego lub chwilowej reorganizacji ruchu drogowego, koniecznie przejrzyj ofertę ZnakiDrogowe24.pl. W sklepie online znajdziesz certyfikowane i homologowane produkty do oznaczenia dróg.
Gdzie znajdują zastosowanie pachołki drogowe?
Drogowe pachołki znajdują zastosowanie przede wszystkim w miejscach, gdzie występują niebezpieczeństwa zagrażające kierowcom pojazdów mechanicznych i pieszym. Praktyczne wykorzystanie pachołków drogowych obejmuje takie działania, jak:
- znakowanie torów jazdy i skosów na drodze,
- oznakowanie krótkotrwałych remontów drogi lub nagłych uszkodzeń jezdni,
- doraźne oznaczanie miejsc niebezpiecznych np. kolizji lub wypadku.
Warto też dodać, że drogowcy mogą stosować pachołki drogowe do zabezpieczenia świeżo namalowanych pasów na jezdni.
Jakie cechy powinien mieć homologowany pachołek drogowy?
Wysokiej jakości homologowany pachołek drogowy powinien być przede wszystkim: odporny na oddziaływanie warunków atmosferycznych, odpowiednio ciężki, a także mieć warstwę odblaskową, jeśli będzie wykorzystywany do oznaczenia drogi po zmroku.