Rozprawy rozwodowe są stresującym momentem w życiu. Dodatkowy niepokój może przynieść niewiedza o tym, w jaki sposób przebiega ten proces. Kiedy jednak podejmiesz decyzję o rozpoczęciu tej procedury, dobrze jest się do niego przygotować. O tym jak przebiegają takie sprawy i w jaki sposób je rozpocząć dowiesz się, czytając poniższy artykuł.
Po pierwsze – bądź pewny swojej decyzji
Postanowienie złożenia pozwu o rozwód z pewnością nie jest łatwą decyzją i musimy być co do tego stuprocentowo przekonani, i świadomi konsekwencji tego czynu. Czasami zdarza się, że w małżeństwie problemy i wszelkie sprzeczki oraz niezgodności narastają do tego stopnia, że nie jesteśmy już ich w stanie naprawić. To właśnie w takich chwilach najczęściej pojawia się myśl o rozwodzie. Każda taka decyzja powinna być jednak uargumentowana pewnymi konkretnymi motywami. Zanim zdecydujemy się na wejście na drogę sądową, należy dokładnie przemyśleć tę sprawę. Otrzymanie rozwodu oznacza całkowite zerwanie więzi pomiędzy małżonkami, które może nastąpić wskutek braku więzi uczuciowej, fizycznej (pożycia małżeńskiego) czy też gospodarczej. Dokładniej zapoznasz się z tym tematem np. na stronie: https://adwokatspiewak.pl/.
Od czego zacząć?
Gdy jesteśmy już całkowicie przekonani o słuszności podjętej decyzji, warto udać się po poradę do profesjonalisty. Wybór kancelarii adwokackiej oraz odpowiedniego prawnika jest jednym z kluczowych czynników w tej sprawie, którego pod żadnym pozorem nie należy lekceważyć. Współpraca z profesjonalistami umożliwi Ci wybranie odpowiedniej strategii postępowania oraz zagwarantuje pewność, że każda z formalności będzie odpowiednio wypełniona. Proces złożenia pozwu rozwodowego składa się z kilku następujących etapów:
- Wybór strategii prowadzenia sprawy.
- Zgromadzenie niezbędnych dokumentów.
- Przygotowanie papierów załączonych do pozwu.
- Podjęcie decyzji odnośnie tego, kto wniesie pozew.
- Zredagowanie pozwu oraz wniesienie pisma do odpowiedniego sądu.
Jakie dokumenty będą potrzebne?
Każdy pozew rozwodowy należy złożyć w biurze podawczym Sądu Okręgowego. Papiery, których potrzebujesz to:
- skrócony odpis aktu małżeństwa
- odpisy skrócone aktów urodzenia wspólnych dzieci , o ile są małoletnie.
Ponadto pozew powinien zawierać dane takie jak:
- imię, nazwisko i dokładny adres powoda (osoby domagającej się orzeczenia rozwodu)
- imię, nazwisko i dokładny adres pozwanego (czyli drugiego małżonka).
Powód ma też obowiązek dokładnie określić swoje żądania, które mogą dotyczyć:
- orzeczenia rozwodu o winie lub bez jej orzekania
- orzeczenia o władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi
- orzeczenia o alimentach dla wspólnych małoletnich dzieci.
Każdy taki wniosek musi także zawierać uzasadnienie ze wskazanymi konkretnymi przyczynami wystąpienia o rozwód. Powinniśmy również pamiętać o tym, że dokument ten należy złożyć w dwóch egzemplarzach oraz uiścić opłatę w wysokości 600 zł poprzez naklejenie na pozew znaków opłaty sądowej lub wpłacając na konto Sądu Okręgowego.
Czy wniosek można złożyć w dowolnym sądzie?
Wspomnieliśmy już o tym, że pozew o rozwód składamy zawsze w Sądzie Okręgowym. Warto jednak podkreślić, że musimy wybrać odpowiednią instytucję. Oznacza to, że musi być ona wskazana w przepisach postępowania cywilnego. Jest to sąd, w którego okręgu małżonkowie ostatnio zamieszkiwali, ale tylko wtedy, gdy przynajmniej jedno z nich nadal w nim zamieszkuje lub ma miejsce zwykłego pobytu. W sytuacji, w której żaden z małżonków nie przebywa we wcześniejszym, wspólnym okręgu zamieszkania, pozew należy złożyć do sądu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania pozwanego. Wniosek o rozwód możemy złożyć bezpośrednio w instytucji lub za pośrednictwem poczty, nie istnieje możliwość dokonania tej czynność przez Internet.