Przeglądając oferty pracy, często możemy natknąć się na oferty, które zapewniają pracownikowi tak zwany work life balance. We współczesnym świecie coraz więcej pracowników domaga się konkretnych rozwiązań, dzięki którym mogliby wykorzystać czas nie tylko na stresującą pracę, ale też na życie prywatne. Jak możemy zauważyć, coraz więcej nowoczesnych państw wychodzi naprzeciw oczekiwaniom ludzi, wprowadzając na przykład czterodniowy dzień pracy. Jak my możemy już teraz zadbać o swój work life balance bez względu na stanowisko pracy?
Czym jest work life balance?
Najpierw zacznijmy od definicji. Pod work life balance rozumiemy wszelakie działania mające na celu pomóc pracownikowi złapać równowagę między pracą a czasem wolnym. Statystyki mówią, że Polacy są jednym z najbardziej przepracowanych narodów świata. Zarywamy noce, bierzemy nadgodziny, bierzemy dodatkowe zobowiązania w weekendy po to, aby zarobić jak najwięcej pieniędzy. Jednakże po raz kolejny statystyki są brutalne. Pomimo ciężkiej pracy Polacy wcale nie zarabiają więcej niż zachodni sąsiedzi. Co gorsza, przeciążenie pracą może skutkować wypaleniem zawodowym, pogorszeniem się relacji z bliskimi, chorobami, problemami z pamięcią i koncentracją, zanikiem poczucia sensu życia i szczęścia. Dużo pracujemy, jednakże życie nie kończy się na samej pracy. Nic dziwnego, że patrząc na społeczeństwa zachodnie, domagamy się nowoczesnego podejścia do życia zawodowego. Zrównoważony rozwój między pracą a życiem prywatnym pracownika skutkuje między innymi zdrowszym podejściem do obowiązków, satysfakcją z życia, większą odpornością na stres i większą produktywnością. Na tym układzie odnoszą korzyści zarówno pracownik, jak i pracodawca.
W jaki sposób pracodawca może nam zapewnić work life balance?
Jak już wiemy, wiele firm wychodzi oczekiwaniom pracowników naprzeciw. Poza czterodniowym dniem pracy, przy zachowaniu wypłaty na pełen etat, dobrym rozwiązaniem jest umożliwienie pracownikowi skorzystania z hybrydowego trybu pracy oraz elastycznego grafiku. Musimy bowiem pamiętać, że ludzie nie są aktywni w takich samych godzinach. Dla jednych najbardziej efektywnym czasem przeznaczonym do pracy są godziny przedpołudniowe, dla innych dopiero wieczorne. Jeżeli zależy nam na zachowaniu równowagi między pracą a naszym zdrowiem, relacjami i zainteresowaniami, najlepiej zapytać pracodawcę o możliwość pracowania w elastyczny sposób i układania sobie grafiku tak, aby pasował do naszych indywidualnych preferencji. Jeszcze jedno: work life balance ma służyć nam, co oznacza, że praca musi być wykonywana zgodnie z naszymi wartościami i to my mamy się czuć w niej dobrze. Więcej na ten temat przeczytamy tutaj: https://www.experto24.pl/kadry/hr/zasady-etyki-zawodowej-w-miejscu-pracy.html#.ZCaXJnZByUm.
W jaki sposób możemy praktykować work life balance?
Zasada jest prosta: w czasie pracy wykonujemy pracę, a po pracy nie myślimy o pracy. Wielu pracowników, zwłaszcza tych cierpiących na perfekcjonizm, wieczorem, zamiast zająć się czymkolwiek innym, myśli już o kolejnym dniu, o stosie papierów i maili, jakie czekają na przejrzenie, o chronologii wykonywania zadań. Ilekroć pojawiają się takie myśli, należy je blokować, a ten czas poświęcić na wyjście z przyjaciółmi, pójście na siłownię albo na pielęgnowanie naszych pasji, innymi słowy na rozwijanie się na innych płaszczyznach niż tylko życie zawodowe. Bardzo pomocna może być zasada, że po określonej godzinie nie korzystamy już z komputera czy telefonu. Tym sposobem możemy pomóc sobie na przykład z bezsennością, która jest wielkim problemem osób przepracowanych i przebodźcowanych informacjami.
Artykuł sponsorowany