Środowisko pracy na ogromny wpływ na efektywność. O wiele lepiej wykonuje się obowiązki w miejscach czystych, schludnych, odpowiednio zagospodarowanych. Wbrew pozorom nie trzeba wiele, aby zadbać o odpowiednie przystosowanie przestrzeni biurowej do pracy, aby następnie móc w ciekawy sposób ją urządzić. Jak zrobić to krok po kroku? Niżej przedstawiamy przydatne wskazówki, które dobrze jest wdrożyć w swojej firmie!
Sprzątanie biura – pierwszy krok do metamorfozy
Metamorfozę każdej przestrzeni – biura, mieszkania czy ogrodu rozpoczynamy od prac porządkowych. Wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele niepotrzebnych przedmiotów znajduje się w szafach, szufladach, a nawet na podłodze. Sprzątanie to również pozbywanie się starych, niepotrzebnych albo od dłuższego czasu nieużytkowanych mebli. Jeśli to konieczne, pomyślmy także o wymianie podłóg. Tego rodzaju prace najlepiej przeprowadzić w pustej przestrzeni. Sprzątanie biura powinno oczywiście odbywać się regularnie, jednak od czasu do czasu warto zrobić generalne porządki. Pomoże w tym profesjonalna firma, z której ofertą można zapoznać się na stronie internetowej https://wikami.com.pl/sprzatanie-biur-cennik/.
Jak rozplanować przestrzeń w biurze?
Planując przestrzeń w biurze, warto kierować się zasadami minimalizmu. Zgodnie z nimi:
- w pokojach ustawiamy wyłącznie potrzebne meble, z których pracownicy będą korzystać,
- stawiamy na wysoką jakość produktów,
- wszelkie dekoracje powinny mieć charakter praktyczny,
- unikamy zbyt wielu elementów ozdobnych.
Minimalizm dobrze sprawdza się zarówno na większych, jak i bardzo małych przestrzeniach. Pamiętajmy, że każdy pracownik powinien mieć do swojej dyspozycji odpowiednią ilość wolnego miejsca. Przestrzeń osobista jest niezwykle istotna, szczególnie gdy tworzymy mini open space, lokując w jednym pomieszczeniu kilka albo kilkanaście osób. Stłoczenie nie sprzyja efektywności, kreatywnemu myśleniu ani skupieniu. Zadbajmy też o to, aby sprzęty, które użytkowane są przez większość pracowników, znajdowały się w osobnym pokoju. Nikt nie lubi, gdy przez pokój przetaczają się rzesze osób, składowane tylko i wyłącznie w celu zeskanowania albo skserowania dokumentu. Podobnie kuchnia lub pokój socjalny – powinny znajdować się w innej części biura, tam, gdzie nikt nie wykonuje swoich obowiązków.
Pokój ciszy – czy to dobre rozwiązanie?
Coraz więcej właścicieli biur stawia na tzw. pokoje ciszy, w których pracownicy mogą odpocząć, zrelaksować się, zebrać myśli. Są to zwykle niewielkie pomieszczenia, w których nie znajduje się zbyt wiele „rozpraszaczy”. Po ciężkiej rozmowie z klientem, wymagającym spotkaniu czy po prostu, przy gorszym samopoczuciu, dobrze chwilę odpocząć, odrywając się od pracowniczej rzeczywistości. Z pokoi chętnie korzystają również osoby, które muszą pilnie odbyć rozmowę, nie chcąc rozpraszać innych pracowników. Niestety, zagospodarowanie takiego pomieszczenia nie zawsze jest możliwe, zwłaszcza jeśli dysponujemy bardzo małą przestrzenią. Jeśli jednak nasze biuro pozwala wydzielić osobny pokój, warto rozważyć takie rozwiązanie. Czasami wystarczy chwila ciszy i spokoju, aby pracownik powrócił do swoich obowiązków z nowym zapasem energii.
Jakie kolory i dodatki wybrać do biura?
W biurach najlepiej sprawdzają się delikatne, stonowane kolory. Pozwalają one skupić się na pracy, nie rozpraszają, a przy tym potrafią pozytywnie nastroić pracowników. Beż, odcienie szarości czy brudny róż sprawdzą się doskonale, choć warto również sięgnąć po bardzo modną miętę. Jeśli chodzi o dodatki, to jak wspomniano wyżej, stawiajmy na minimalizm. Warto zakupić kilka roślin doniczkowych, które potrafią pięknie się prezentować.
Wybierając jakiekolwiek elementy ozdobne, kierujmy się ich praktycznym wykorzystaniem. Dobrym przykładem jest dekoracyjny zegar ścienny, dzięki któremu w ciekawy sposób zagospodarujemy pustą ścianę. Możemy również umieścić w pokojach dyfuzory zapachowe, jednak warto zapytać pracowników, czy nie mają nic przeciwko temu. Choć zmieniają zapach papieru i tonera w delikatną woń kwiatów lub morza, mogą wywoływać reakcję alergiczną. Często z ich powodu niektórzy uskarżają się również na bóle głowy.