Zakładanie soczewek nie jest skomplikowaną czynnością, ale osobom początkującym może sprawiać pewne trudności. Najważniejsze t przestrzegać zasad higieny i bezpieczeństwa, zapobiegając tym samym zakażeniom oka.
Jak założyć soczewki kontaktowe?
Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać celem założenia soczewek, jest dokładne umycie i wysuszenie rąk. Warto użyć mydła antybakteryjnego, aby pozbyć się wszelkich drobnoustrojów. Następnie odwracamy soczewkę na właściwą stronę, nakładając ją na palec wskazujący. Palcem środkowym tej samej dłoni odciągany w dół dolną powiekę – delikatnie, tak aby nie powodować dyskomfortu i uczucia bólu. Palcem środkowym drugiej dłoni należy odciągnąć górną powiekę, a soczewkę umieścić na oku (rogówce). Następnie powoli puszczamy powieki i delikatnie mrugamy, upewniając się, że soczewka została założona we właściwy sposób.
Jakich błędów unikać podczas zakładania soczewek?
Zastanawiając się, jak zakładać soczewki, warto skupić się także na podstawowych błędach, jakie najczęściej popełniają początkujący. Pierwszy z nich dotyczy rozpoczynania zakładania soczewek raz od oka prawego, raz od lewego. O wiele lepiej zawsze zaczynać od tego samego, zwłaszcza jeśli mamy inną wadę w każdym oku. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko pomyłki. Drugim z popularnych błędów jest intensywne mruganie bezpośrednio po założeniu soczewki. Może ono spowodować jej przesunięcie, przez co czynność będzie trzeba powtórzyć. Odczuwanie lekkiego dyskomfortu bezpośrednio po zaaplikowaniu soczewek jest całkowicie normalnym zjawiskiem, a delikatnie mrugając, bez problemu sobie z nim poradzimy. Kolejnym istotnym błędem jest nieprzestrzeganie podstawowych zasad higieny. Mycie rąk to podstawa, a w przypadku bardzo wrażliwych oczu warto je dodatkowo zdezynfekować.
Jak poradzić sobie ze źle założoną soczewką?
Pierwsze zakładanie soczewek nie jest łatwe, jednak ze źle zaaplikowaną soczewką można sobie poradzić w prosty sposób. Wystarczy wyciągnąć ją z oka, a następnie umieścić w specjalnym płynie, tak aby doczyścić szkło. W kolejnym kroku możemy przejść do ponownego zakładania soczewek, rozpoczynając oczywiście od dokładnego mycia rąk.
Jak ściągnąć soczewki?
Początkujący często zastanawiają się, jak zdjąć soczewki w sposób bezpieczny i higieniczny. Zdejmowanie soczewek, podobnie jak ich zakładanie, nie jest trudne, ale – ponownie – trzeba przestrzegać podstawowych zasad higieny. Rozpoczynamy więc od mycia i osuszania rąk. Następnie patrzymy lekko w górę, nie unosząc przy tym głowy. Za pomocą środkowego palca prawej ręki odciągamy w dół dolną powiekę, a palcem wskazującym tej samej ręki delikatnie odciągamy soczewkę w dół. Chwytamy soczewkę palcem wskazującym i kciukiem, zdejmując ją z oka. Soczewki jednodniowe należy zutylizować, natomiast te wielokrotnego użytku umieszczamy w specjalnym pojemniku wypełnionym płynem do soczewek. Po ściągnięciu szkieł oczy mogą być przesuszone, dlatego warto zaaplikować krople, tak zwane sztuczne łzy. Nawilżą oko, jednocześnie je odżywiając..