Nie trzeba spędzać wielu godzin dziennie na kąpielach słonecznych, by doświadczyć poparzenia skóry. Promieniowanie UV silnie oddziałuje na skórę nawet podczas spaceru lub kąpieli w morzu. Chociaż to promienie słońca stymulują syntezę witaminy D w skórze, mają również destrukcyjny wpływ na jej kondycję: przyspieszają procesy starzenia się skóry, a także mogą wywoływać poparzenia słoneczne. Jak ich uniknąć i jak dbać o skórę latem?
Wpływ słońca na skórę – pozytywne i negatywne aspekty, o których warto pamiętać
Słoneczna aura pozytywnie wpływa na samopoczucie i zachęca do tego, by wyjść z domu. Promienie słońca poprawiają nastrój, ale też bywają groźne. Pamiętaj o tym, że:
- Promienie słońca pobudzają syntezę witaminy D w skórze – to niezwykły proces i jedyna witamina, którą nasz organizm wytwarza samodzielnie. Brak słońca wpływa na obniżenie jej poziomu, a to może przyczynić się do różnego rodzaju problemów zdrowotnych. Choć witaminę D można suplementować, zdecydowanie warto pozwolić organizmowi na jej samoczynne wytwarzanie. W tym celu nie trzeba jednak opalać się na plaży w samo południe – wystarczy spędzić nieco czasu na świeżym powietrzu w słoneczny dzień, mając na sobie ubranie odsłaniające przynajmniej część ciała.
- Promienie słońca przyspieszają starzenie się skóry – to jeden z głównych czynników, który odpowiada za utratę nawodnienia, gęstości i jędrności skóry. Dodatkowo słońce sprzyja też powstawaniu przebarwień i zmian barwnikowych, a także jest jednym z głównych czynników wpływających na ryzyko wystąpienia złośliwego nowotworu skóry – czerniaka.
- Zbyt duża ekspozycja na słońce bez odpowiedniej ochrony UV może skutkować groźnymi oparzeniami i to nie tylko u osób, które mają zdiagnozowane uczulenie na słońce. Dodatkowo warto pamiętać również o tym, że podczas upałów i przy silnym nasłonecznieniu wzrasta ryzyko wystąpienia udaru cieplnego.
Wpływ promieniowania UV na zdrowie jest zarówno pozytywny, jak i negatywny – ponieważ jednak negatywne aspekty są szczególnie groźne, warto poznać sposoby na uchronienie się przed nimi.
Jak uniknąć oparzeń słonecznych?
Poparzenia słoneczne bywają nieestetyczne, ale mogą być oprócz tego dość groźne – szczególnie u osób, u których występuje alergia na słońce. Jednak nawet ci, którzy nie doświadczają żadnych dolegliwości alergicznych, powinni starać się minimalizować ryzyko wystąpienia poparzeń. Można osiągnąć ten efekt, wdrażając kilka prostych działań profilaktycznych.
Po pierwsze: unikaj nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV
Długotrwałe wylegiwanie się w słońcu nie jest dobrym pomysłem – szczególnie w godzinach około południa. Przy jasnej karnacji, ale też wówczas, gdy chcesz uniknąć negatywnego oddziaływania słońca na skórę, stosuj kremy z filtrem i przebywaj w lekko ocienionych miejscach.
Po drugie: stosuj środki ochrony przeciwsłonecznej
Czyli nakrycie głowy, ale też kosmetyki z filtrami UV. Najlepsze efekty uzyskasz, stosując krem z filtrem UV przynajmniej na odsłonięte części ciała – w tym również na twarz. Wybierając kosmetyk tego typu, postaw na możliwie wysoki filtr, by zyskać maksymalną ochronę. Świetną opcją jest krem SPF 50.
Po trzecie: aplikuj kremy SPF zgodnie z zaleceniami
Niektórym wydaje się, że wystarczy zastosować krem przeciwsłoneczny rano, by zyskać ochronę przed szkodliwym promieniowaniem aż do wieczora. Tymczasem kosmetyk tego typu działa przez określony czas (informację o tym znajdziesz na opakowaniu produktu), a jeśli stosujesz go podczas plażowania, jego ponowna aplikacja powinna następować po każdej kąpieli w wodzie. Dodatkowo zwróć uwagę na to, jaką ilość preparatu należy nałożyć, by uzyskać deklarowany poziom ochrony SPF – jeśli użyjesz zbyt małej ilości kosmetyku, Twój poziom ochrony może okazać się zbyt niski i tym samym nieskuteczny.
Po czwarte: upewnij się, że inne kosmetyki, które stosujesz nie mają działania fotouczulającego
Przebarwienia i poparzenia słoneczne mogą być efektem błędów pielęgnacyjnych i nieroztropnego stosowania kosmetyków, które uwrażliwiają skórę na działanie promieni UV. W ten sposób oddziałują na skórę kwasy (w tym salicylowy, a także kwasy AHA i BHA) oraz pochodne witaminy A (między innymi popularny składnik wielu kosmetyków – retinol). Podobne działanie wykazują także liczne zioła (jak choćby arnika, dziurawiec, nagietek, krwawnik, rumianek, skrzyp, a nawet lubczyk) oraz różnego rodzaju leki. Jeśli stosujesz niektóre z wymienionych substancji, unikaj ekspozycji na słońce, stosuj kosmetyki z filtrami UV, a także rozważ wprowadzenie zmian w swojej pielęgnacji lub diecie, by wyeliminować wpływ substancji o działaniu fotouczulającym na swoją skórę.
Jak pielęgnować skórę latem?
Podczas letnich upałów zadbaj o swoją skórę kompleksowo, by uniknąć nie tylko oparzeń słonecznych, ale też przebarwień, uczucia suchości lub fotostarzenia. W letniej pielęgnacji kluczowe jest działanie kompleksowe: od zewnątrz i od wewnątrz. W praktyce oznacza to, że należy zadbać o właściwy poziom nawodnienia organizmu. Powszechnie mówi się o tym, by dziennie spożywać około 2 litrów wody – podczas największych upałów tę dawkę można dodatkowo zwiększyć. Właściwy poziom nawodnienia organizmu jest nie tylko korzystny dla zdrowia, ale też ma niebagatelny wpływ na kondycję skóry. Dodatkowo warto również zadbać o zdrową i lekką dietę, która zazwyczaj bardzo korzystnie wpływa na wygląd cery.
Jeśli chodzi o typową pielęgnację skóry przy pomocy kosmetyków i zabiegów, latem warto zacząć od wyeliminowania działań, jakie mogłyby skórze zaszkodzić. Mowa o stosowaniu kwasów, retinolu i intensywnych zabiegów złuszczających. Mikrodermabrazję, peelingi chemiczne i kuracje przeciwstarzeniowe warto przełożyć na jesień. Latem dobrze jest położyć nacisk na solidne nawilżanie skóry (cera tłusta również tego potrzebuje!) i jej odżywianie. Mocne słońce, ciepły wiatr i ewentualny wpływ morskiej lub chlorowanej wody na skórę nie musi być destrukcyjny. Sięgnij po odpowiednie dla Twojej cery i wieku kosmetyki na dzień i na noc, by zapewnić swojej skórze optymalną pielęgnację.