Nauczyciel to osoba, której zadaniem jest przekazywanie cennej wiedzy dzieciom i młodzieży. Wykonywanie tej profesji wymaga jednak odpowiedniego przygotowania, a chętnych do podjęcia pracy na tym stanowisku wydaje się być coraz mniej. Jak zostać nauczycielem i czy koniecznie trzeba ukończyć pedagogikę? Podpowiadamy.
Jakie wykształcenie trzeba posiadać, aby zostać nauczycielem?
Jedno z podstawowych wymagań dotyczących pracy w charakterze nauczyciela stanowi posiadanie wykształcenia wyższego o kierunku pedagogicznym lub ukończenie kolegium nauczycielskiego. By uczyć w szkole podstawowej, wystarczy mieć tytuł licencjata lub inżyniera, natomiast do pracy w szkole średniej niezbędne są studia magisterskie.
Osoby decydujące się na podejście pracy jako nauczyciele muszą się liczyć z tym, że wynagrodzenie pedagoga w głównej mierze zależy od jego stażu pracy. Zarobki uzyskiwane przez osobę zaraz po studiach zajmującą się edukacją wczesnoszkolną znacznie różnią się od tych otrzymywanych przez pedagogów mianowanych i dyplomowanych. Ile zarabia nauczyciel klas 1-3 sprawdzisz na www.celnie.pl, w ten sposób dowiesz się, co poza doświadczeniem wpływa na wysokość wynagrodzenia pedagoga.
Oprócz posiadania uprawnień pedagogicznych do podjęcia pracy w szkole konieczne jest przestrzeganie podstawowych zasad moralnych. Osoba, która chce zostać nauczycielem, powinna także cieszyć się dobrym stanem zdrowia, aby móc pełnić swoje obowiązki.
Jakie kursy dla nauczycieli są niezbędne do pracy z uczniami?
Poza ukończeniem studiów dla nauczycieli bardzo istotną kwestię stanowi odbycie kursu pedagogicznego. Ministerstwo Edukacji Narodowej ściśle określa jego wymiar i zakres. Nauczyciel podczas kursu pedagogicznego obejmującego 270 godzin zdobywa niezbędne umiejętności dotyczące psychologii i pedagogiki, a także poznaje metody nauczania, które będą kluczowe w jego codziennej pracy. Bardzo ważnym elementem przygotowania pedagoga są także praktyki w szkole w wymiarze co najmniej 150 godzin.
Jak zostać nauczycielem bez studiów pedagogicznych?
Niezależnie od tego, czy zastanawiasz się, jak zostać nauczycielem klas 1-3, czy też chcesz pracować z nieco starszymi uczniami, przygotowanie pedagogiczne stanowi kluczową kwestię. Jeśli jednak nie posiadasz wykształcenia w tym kierunku, możesz zdecydować się na studia podyplomowe dla nauczycieli lub studium nauczycielskie.
W przypadku pedagogów uczących takich przedmiotów jak np. biologia, fizyka, geografia, matematyka czy też historia, niezbędne okazuje się również odpowiednie przygotowanie kierunkowe. Zatem jeśli chcesz zostać nauczycielem, możesz dokształcić się pod tym kątem nawet po ukończeniu innej specjalizacji niż pedagogika.
Decydując się na pracę w szkole, należy pamiętać, że zarobki nauczycieli różnią się w placówkach prywatnych i państwowych. Osoby zajmujące się edukacją młodych ludzi powinny być cierpliwe i godne zaufania. Czy warto według Ciebie zostać nauczycielem? Podziel się swoją opinią w komentarzu.