Dzieło przypadku, a raczej efekt nagłej potrzeby. Przypomina nieco cold brew, chociaż jej przygotowanie jest znacznie szybsze i zdecydowanie bardziej odpowiednie dla niecierpliwych kawoszy. W oryginalnej recepturze caffe frappe bazuje na kawie rozpuszczalnej. W wersji dla zwolenników „prawdziwej kawy” możemy dowiedzieć się, jak zrobić frappe z ekspresu.
Wraz z nadejściem cieplejszych dni coraz chętniej sięgamy po mocno orzeźwiające napoje. Wśród nich nie brakuje tych, które zawierają kofeinę. Do jednych z najpopularniejszych należy tzw. kawa frappe, która podbiła serca Greków już w latach 50. ubiegłego wieku. Znajdziemy ją niemal w każdej greckiej kawiarni, a za sprawą turystów oraz imigrantów, także w innych zakątkach świata. Oczywiście nie brakuje pewnych modyfikacji oryginalnej receptury, jednak w każdym wariancie kawa jest równie przyjemnym dla podniebienia doznaniem.
Kawa frappe
Wiele kultowych przepisów powstało w wyniku nagłej potrzeby. Z całą pewnością do tej grupy zalicza się pomysł na kawę na zimno, w wersji greckiej. Był 1957 rok, gdy Dimitrios Vakondios promował najnowszy produkt dla dzieci Nestlé, podczas międzynarodowych targów w Salonikach. Podczas przerwy nie udało mu się znaleźć gorącej wody, aby móc zaparzyć kawę rozpuszczalną. Wówczas sprytny pracownik wpadł na pomysł, aby granulat zalać zimną wodą. Następnie energicznie wymieszał całość w shakerze (w innej wersji tej opowieści pojawiają się dwie szklanki, których użył Vakondios, aby skutecznie połączyć rozpuszczalną kawę z wodą, poprzez kilkukrotne jej przelanie), a następnie dodał kilka kostek lodu. W ten prosty sposób powstała kawa mrożona frappe z charakterystyczną pianką.
Pomysłowy Grek szybko podzielił się swoim odkryciem z pracodawcą. Nestlé chętnie skorzystało z oryginalnego rozwiązania, a w firmowych kawiarniach zaczęto serwować zimny napój kawowy. W latach 80. XX wieku prowadzono nawet intensywną kampanię marketingową, promującą tę formę przygotowania kawy rozpuszczalnej na upalne dni.
Co ciekawe, nazwa wywodzi się z języka francuskiego, a nie greckiego. Frappé (zapisywane z akcentem) oznacza napój chłodzony lodem. Początkowo nazwę zapisywano z akcentami (café frappé), jednak z biegiem czasu coraz częściej zaczęto stosować jej uproszczony wariant. Warto przy tym dodać, że początkowo napój określany był mianem „Nescafé Frappé”, co miało bezpośredni związek z firmą rozpowszechniającą ciekawą recepturę. Dziś kawa frappe jest swoistego rodzaju symbolem Grecji.
Jak zrobić kawę frappe?
Nie trzeba jednak wybierać się w daleką podróż do Grecji, aby móc poznać tajniki słynnego przepisu. O tym jak zrobić frappe można przeczytać m.in. w książkach dla baristów, a także na licznych stronach internetowych pełnych pomysłów na wykorzystanie aromatycznych ziarenek. Ziarenek, ponieważ wśród licznych propozycji przygotowania mrożonej kawy nie brakuje tych, które bazują na kawie mielonej, a nie rozpuszczalnej.
Zacznijmy jednak od klasyki. Oryginalny „frappe przepis” bazuje na kawie rozpuszczalnej, zimnej wodzie i lodzie. Opcjonalnie można dodać cukier i/lub mleko. Co ciekawe, w Grecji każdy wariant kawy doczekał się swoich odrębnych nazw. Jeżeli do podstawowej wersji dodamy również mleko, wówczas otrzymamy frappe me gala. Chcąc zamówić kawę bez cukru, należy poprosić o frappe sketo. Frappe glyko to kawa mocno słodzona (4 łyżeczki cukru), a metrio – lekko posłodzona za pomocą 2 łyżeczek cukru.
Kawa frappe z kawą rozpuszczalną
Składniki:
2 łyżeczki kawy rozpuszczalnej,
zimna woda,
kilka kostek lodu,
cukier (opcjonalnie),
mleko (opcjonalnie).
Przygotowanie:
- 2 łyżeczki kawy rozpuszczalnej połączyć z cukrem (opcjonalnie, w ilości według własnego uznania) i rozpuścić w niewielkiej ilości wody.
- Korzystając z shakera (można również użyć szczelnego słoika) energicznie wymieszać całość, aż do momentu powstania charakterystycznej pianki.
- Całość przelać do wysokiej szklanki, uzupełnić wodą lub mlekiem, a następnie dodać kilka kostek lodu.
Frappe z ekspresu
Składniki:
espresso (według uznania może być 30 lub 60 ml),
cukier lub inny słodzik (opcjonalnie),
kilka kostek lodu,
mleko lub napój roślinny (opcjonalnie).
Przygotowanie:
- Przygotować w ekspresie espresso.
- Do shakera (lub innego, szczelnie zamykanego naczynia) wlać espresso, dodać cukier oraz kostki lodu.
- Energicznie potrząsać shakerem, aż do momentu powstania pianki.
- Całość przelać do wysokiej szklanki (najlepiej schłodzonej wcześniej).
- Uzupełnić mlekiem lub ulubionym napojem roślinnym.
Powyższe przepisy to tylko przykłady, które z powodzeniem można modyfikować według własnego upodobania. Jeżeli jesteś zwolennikiem przygotowania napojów kawowych na bazie kaw ziarnistych, to najlepsze produkty znajdziesz na stronie https://gorillacoffee.pl/. Sklep oferuje bogaty wybór najlepszych ziaren pochodzących ze sprawdzonych plantacji, a także ciekawe propozycje akcesoriów i ekspresów wysokiej klasy.