Być może jeszcze nie każdy słyszał, że przydatny klej możemy wykonać z wody i mąki. Jest możliwe przy zachowaniu odpowiednich proporcji do zrobienia kleju z mąki. Taki klej z mąki ziemniaczanej popularnie nazywany jest klajstrem i może służyć, jako doskonała alternatywa dla kleju biurowego, ale miłośnicy ekologii, ucieszą się, ponieważ klajster nie zawiera żadnych chemicznych substancji. Jak zrobić klej z mąki? O tym kilka słów poniżej!
Klajster – klej z mąki!
Klajster, jest popularną substancją, która może zastąpić na przykład klej biurowy, lub klej do tapet. Miłośnicy natury, ucieszą się z tego rodzaju rozwiązania, ponieważ wiele przepisów na klajster, nie zawiera żadnych substancji chemicznych i dodatków nieprzyjaznym środowisku. Jest to rozwiązanie zdrowie, tanie i praktyczne.
Domowy klej, jest wykonywany za pomocą mieszanki wody i mąki ziemniaczanej. Z racji, że jest absolutnie bezpieczny można go również używać podczas kreatywnej zabawy z dziećmi. Sprawdzi się doskonale w zabawie gazetami, w modelowaniu, oraz naklejaniu i sklejaniu różnych części. Jak zrobić klej z mąki? Jest to bardzo proste, ponieważ wystarczy dodać wodę i mąkę w odpowiednich proporcjach i zagotować. Nie potrzeba tutaj żadnych chemicznych dodatków, a taki klajster jest bezpieczny dla skóry.
Innymi słowy, klajster, to klej otrzymywany przez roztarcie krochmalu, czyli mieszanki ziemnej wody i mąki ziemniaczanej z gorącą wodą. Taki domowy klej, może przydać się w wielu sytuacjach, szczególnie, gdy pod ręką nie mamy sklepu budowlanego, a klej jest nam potrzebny natychmiast. Wówczas przyda nam się klej z mąki i wody.
Klej z mąki – jak zrobić?
Istnieje kilka sprawdzonych przepisów na klej z wody i mąki. Jak zrobić klej z wody i maki, który ma tyle zalet i wiele zastosowań? Jest to proste i nie wymaga skomplikowanego przepisu i procedury. Klej z mąki, może być przydatny w wielu sytuacjach, a przepis na klajster jest niewymagający. Oto kilka przepisów na domowy klej z mąki i wody:
- Mąkę pszenną lub żytnią, rozpuszczamy w odrobinie zimnej wody, a pozostałą część gotujemy. Gorącą wodę wlewamy do wcześniej rozrobionej mąki. Całość należy mieszać do uzyskania gładkiej konsystencji, jeśli powstaną grudki, należy gotować i mieszać tak długo, aż powstanie gładka masa. Tak powstały klej z mąki do papieru jest już gotowy do użycia.
- Drugi przepis mówiący o tym jak zrobić klej z mąki ziemniaczanej, jest również prosty. Otóż do dowolnego pojemnika wsypujemy pół szklanki mąki, następnie dodajemy pół szklanki wody. Mieszamy chwilę do połączenia się składników, ale aby zrobić klej do papieru z mąki, należy dodać do mieszanki 1 szklankę wrzątku i energicznie mieszać. Wówczas powstała maź, może służyć, jako domowy klej.
- Niekiedy przepisy na to jak zrobić klej z mąki ziemniaczanej mówią, żeby nie tyle zalewać wrzątkiem mieszankę, co gotować razem tak jak wszystkim znany kisiel.
Sposobów wykonania przepisu na klej z mąki i wody jest kilka, ale zawsze dzieje się to przy użyciu mąki ziemniaczanej lub pszennej i z odpowiednią ilością wody. Zauważyć można, że powstały domowy klej, jest niczym maź i łatwo się go rozprowadza i nakłada. To od nas zależy czy chcemy mieć bardziej gęsty klej, czy może raczej rzadki klej z mąki i wody. Wszystko zależy od proporcji, jakich użyjemy do zrobienia kleju z mąki i wody.
Klej z mąki – proporcje
Klej z mąki do papieru możemy wykonać samodzielnie w domu, a potrzebne nam będą miska, woda, mąka i garnek, oraz mieszadło. Najlepiej miotełka kuchenna, ro mieszania ciast lub kremów. Jak zrobić klej z mąki? Należy to zrobić przy zachowaniu odpowiednich proporcji, o jakich mówią przepisy na zrobienie kleju z wody i mami ziemniaczanej lub pszennej. Oto kilka przepisów, mówiących o proporcjach:
- przepis na klej z mąki ziemniaczanej z domieszką mąki pszennej:
- płaska łyżeczka mąki pszennej
- płaska łyżeczka mąki ziemniaczanej
- szklanka ciepłej wody
- przepis na klajster z wody i mąki ziemniaczanej:
- jedna czubata łyżka mąki ziemniaczanej
- szklanka wody zimnej
- pół szklanki wody ciepłej
- przepis na domowy klej z mąki pszennej:
- 2 pełne łyżki mąki pszennej
- 0,5 szklanki zimnej wody
- 1 szklankę gorącej wody (wrzątku)
- klajster z mąki żytniej z odrobiną soli:
- 6 szklanek wody
- Szklanka mąki
- Kilka łyżek soli
W zależności od tego, jakich proporcji użyjemy do zrobienia kleju z maki, otrzymamy konsystencję rzadką, lub gęstą. Zastosowanie i wybór gęstości kleju z mąki, zależy od nas i od przeznaczenia.
Klej z mąki – właściwości i zastosowanie
Zacząć należy od tego, że klej z mąki ma wiele zastosowań, ale ma też wiele zalet:
- jest bezpieczny
- jest tani
- klajster jest ekologiczny
- domowy klej łatwo dostępny
- klajster łatwo go wykonać
- klej z mąki łatwo go usunąć
Klej z mąki przyrządza się wyłącznie z kuchennych składników i może on stać się nieodzownym elementem zabaw z dziećmi. Wielu z nas obserwując przepisy na klajster, czy też śledząc sposoby wykonania go, przypomni sobie czasy dzieciństwa, kiedy kleje w sztyfcie lub tubce, nie były jeszcze tak popularne i dostępne. Jeśli zastanawiamy się jak zrobić klej z mąki i wody, lub jak go wykonać, a także, jakie ma właściwości, to musimy wiedzieć jedno, – że domowy klej z mąki i wody to bezpieczna i ekologiczna substancja, z której łatwo i bezpiecznie mogą korzystać zarówno dzieci, jak i dorośli.
Wówczas mamy pewność, że dziecko nie ma kontaktu z żadnymi szkodliwymi substancjami, nie wdycha oparów kleju z dużą ilością chemii np. klej super glue. Jest również bezpieczny dla skóry. Klej z mąki i wody swoje zastosowanie znajdzie również w nakładaniu tapet, ponieważ w istocie jest to klej do papieru. W zależności od proporcji, jakie wykorzystamy zrobimy klej mocny lub lżejszy. Pamiętajmy, że dobry klej do tapet nie jest tani, a klej z mąki i wody z pewnością możemy wykorzystać do tego rodzaju prac.
Domowy klej sprawdzi się również do przyklejania figur różnego rodzaju oraz brył papierowych. Możemy go użyć zawsze wtedy, kiedy klej do papieru nam się skończy. Pamiętajmy, że nie każdy klej do tapet kupiony w sklepie jest przyjazny środowisku, a klajster właśnie taki jest.
fajny przepis, dzięki!