Dla każdego ogrodnika i miłośnika pięknie zadbanego zielonego trawnika, nie będzie eureką stwierdzenie, że pojawienie się plagi mrówek w ogrodzie zwiastuje wielkie szkody. Trzeba jednak podkreślić, że nawet jeśli mrówki nie są mile widziane na trawniku lub w okolicy domu, to odgrywają ważną rolę w ekosystemie. Między innymi spulchniają górną warstwę gleby, przyczyniają się do rozpadu materii organicznej, a jako drapieżniki utrzymują w ryzach populację gąsienic, ślimaków, much i innych.
O ile sporadycznie pojawiające się mrówki w ogrodzie nie stanowią większego zagrożenia dla naszego trawnika, o tyle gniazda mrówek na trawniku, gdzie źdźbła trawy służą jako podpory konstrukcyjne, mogą uszkodzić korzenie traw. Prowadzi to do pojawienia się charakterystycznych brązowych plam na trawniku, a miejscami można podnieść murawę.
Królestwo mrówek znajduje się wewnątrz kopców, które często zaczynają się pod ziemią. Mrówki z czasem gdy ich gniazdo zaczyna się powiększać wypychają ziemię, czasem do wysokości pół metra, przez co uszkadzają trawnik. Niszczą lokalnie system korzeniowy traw, co skutkuje pojawianiem się brązowych plam na ziemi. W tym momencie nie trzeba tłumaczyć wyjaśnionej irytacji ogrodników, którzy podczas koszenia trawnika bardzo często mają utrudnioną pracę, przez napotykanie kopczyków z wykopanej przez mrówki gleby. Nie tylko utrudnienia w czasie koszenia trawy pojawiają się w miejscach wzmożonej populacji mrówek. Często mrówki sprzyjają obecności innych szkodliwych owadów, takich jak mszyce. A ponad to zdarzają się bardzo agresywne odmiany mrówek, które broniąc swojego gniazda mogą boleśnie gryźć lub żądlić.
Zapewne zadajesz sobie już to pytanie – w jaki sposób skutecznie pozbyć się mrówek z trawnika?
1. Ziołowe preparaty odstraszające
Może wydawać się to niezbyt skuteczną metodą, ale musisz wiedzieć, że życie większości owadów podyktowane jest sygnałami chemicznymi, które są obecne w jego środowisku. Te sygnały nakierowują owady na miejsca gdzie powinien szukać pożywienia, gdzie może znaleźć schronienie, a także gdzie może wystąpić zagrożenie. I dlatego każda substancja chemiczna, która będzie zakłócać powyższe sygnały, będzie odbierana przez owady za coś negatywnego. Dodatkowo preparaty ziołowe na mrówki posiadają niepodważalną zaletę: są naturalne, a co za tym idzie bezpieczne dla ludzi, zwierząt domowych i innej roślinności.
Jak zrobić preparat ziołowy na mrówki?
Zmieszaj z wodą i użyj butelki z rozpylaczem. Wypróbuj ekstrakt z mięty, czosnku, cytryny. Mieszanie tych ekstraktów w stężeniu 10% daje wyjątkowo dobre efekty.
Bardzo popularną metodą naturalną/ziołową w Niemczech na odstraszanie mrówek jest stosowanie bezpośrednio na gniazda i całą murawę rozcieńczonego roztworu przefermentowanego piołunu z wodą.
Jak zrobić sfermentowany roztwór z piołunu?
Poddaj fermentacji pół kilograma ziół piołunu w 10 litrach wody przez około dwa tygodnie.
Można również stosować skoncentrowane olejki gotowe takich ziół jak lawenda, szałwia lub cynamon. Gniazda spryskane tymi olejkami powodują, że owady szybko je opuszczają
2. Woda i wapno
Jednym z bardzo powszechnych i prostych sposobów na pozbycie się gniazda mrówek to silny strumień zimnej wody skierowany bezpośrednio w gniazdo. Gwałtowne zalanie wodą sprawia, że mrówki wpadają w popłoch i szukają innego miejsca do założenia gniazda.
Wapno to również dobry pomysł na walkę z mrówkami. Nie lubią one bowiem alkalicznych substancji, stąd też wapno może stać się dla nich dużym utrudnieniem. Należy posypywać gniazda suchym wapnem lub gipse.
3. Niezastąpiony kwas borowy i cukier
Odważę się stwierdzić, że mało kto nie słyszał o rewelacyjnych skutkach kwasu borowego na owady. Sprzedawany jest w postaci proszku, z którego należy stworzyć trującą miksturę. Jest to najskuteczniejszy domowy środek na mrówki. Zmieszany w odpowiednich proporcjach z cukrem i wodą utworzy pastę. Taką samodzielnie stworzoną trutkę umieszcza się w niewielkich ilościach wokół wejść do mrowiska. Słodycze to jeden z grzechów głównych mrówek, więc pobór trutki gwarantowany. Część zjedzą same i się zatrują, część wniosą do gniazda i podzielą się z innymi mrówkami i z królową. Po zjedzeniu trutki następuje bardzo szybka śmierć.
4. Preparaty chemiczne
Gdy wszystkie inne sposoby zwalczania mrówek zawiodą, można sięgnąć po chemiczne niszczenie mrowisk. W sprzedaży znajdziemy szereg skutecznych i mniej skutecznych preparatów. Aby dobrać odpowiedni środek do swojego problemu, dobrze jest rozpoznać sytuacje w terenie. Jeśli mrówki pojawiają się tylko w trawniku sprawę może załatwić dobrej jakości granulat trujący. Jeśli mrówki pojawiają się również wokół opaski fundamentów domu, należy wykonać oprysk. Sprawdź skuteczne metody zwalczania mrówek i dobre preparaty na mrówki w sklepie OLPEST: https://www.sklep.olpest.pl/.
Na efekty działania chemii trzeba chwilę poczekać, ale efekt jest pewny i ostateczny, ponieważ mrówki przestaną się rozmnażać, a to nieuchronnie prowadzi do wymarcia całej kolonii.