Rozdzielnica elektryczna to bardzo ważny element instalacji elektrycznej, który odpowiada za jej sprawne i efektywne działanie. Na rynku znajdziesz wiele jej rodzajów. Wyjaśniamy, kiedy skrzynka elektryczna natynkowa będzie dobrym wyborem i na co zwrócić uwagę przy jej zakupie.
Czym są rozdzielnice elektryczne natynkowe? Czym różnią się od skrzynek podtynkowych?
Rozdzielnica elektryczna to skrzynka, która zawiera i chroni aparaturę modułową pozwalającą na sterowanie obwodami, nadzorowanie ilości zużytej energii za pomocą licznika i ponowne uruchomienie jej dopływu np. w wypadku włączenia się wyłącznika różnicowoprądowego. Znajdujące się tam podzespoły wspólnie tworzą układ elektryczny, który skutecznie rozdziela i zabezpiecza energię elektryczną.
Ze względu na miejsce montażu wyróżniamy: rozdzielnice elektryczne natynkowe i podtynkowe. Pierwsze są łatwiejsze w montażu i często wybierane, gdy komuś nie zależy na zamaskowaniu skrzynki. Nie różnią się one pod względem działania.
Rozdzielnice elektryczne natynkowe — kryteria wyboru
Rozdzielnice natynkowe dzielą się na:
- rozdzielnice elektryczne natynkowe — to bardzo dobry wybór, jeśli chcesz kupić skrzynkę do instalacji w domu, bloku lub w lokalach komercyjnych. Świetnie chronią aparaturę umieszczoną w ich wnętrzu przed wilgocią, zabrudzeniami i uszkodzeniami elektrycznymi;
- rozdzielnice multimedialne natynkowe — sprawdzą się doskonale w biurowcach i biurach. Można podpiąć pod nie dużą liczbę urządzeń bez ryzyka skoków napięcia;
- skrzynki licznikowe natynkowe — dobre do użytku domowego i komercyjnego. Chronią licznik elektryczny i umożliwiają sprawne wykonanie odczytu.
Skrzynki elektryczne natynkowe różnią się:
- ilością modułów — trzeba dopasować ich liczbę do ilości urządzeń i aparatów, które chcesz podłączyć do rozdzielnicy;
- wymiarami i kształtami — zależy to od liczby modułów i rzędów. To producent decyduje, w jaki sposób rozmieści moduły wewnątrz skrzynki. To, jaki układ wybierzesz, zależy od ilości miejsca, jakim dysponujesz. Pamiętaj też, że rozdzielnia musi być pojemna. Zapewnia to przejrzystość instalacji;
- klasą ochrony IP — dobierana do warunków w danym pomieszczeniu. W suchych miejscach wystarczy IP30;
- klasą izolacji — dotyczy ochrony przeciwpożarowej. Do użytku domowego można wybrać rozdzielnicę II klasy;
- materiałem — skrzynka powinna być wykonana z wysokiej klasy tworzywa sztucznego, aluminium lub metalu;
- możliwością rozbudowy — gdy planujesz powiększenie danego obiektu, rozdzielnia powinna mieć wystarczającą ilość wolnego miejsca i rozwiązania montażowe, które pozwalają na rozbudowę instalacji;
- drzwiczkami — przezroczyste ułatwiają odczyt pomiarów;
- szynami nośnymi.
Każda rozdzielnica musi spełniać normę PN-EN 60439-3. Można też kupić skrzynkę maskowaną, która posiada osłonę chroniącą jej wnętrze przed dostępem niepowołanych osób.
Rozdzielnice elektryczne natynkowe — skonsultuj wybór ze specjalistami
Mamy nadzieję, że już wiesz, jakie rozdzielnice elektryczne natynkowe są warte Twojej uwagi. W przypadku wątpliwości warto poradzić się elektryka albo poprosić o pomoc obsługę sklepu.