Soczewki kontaktowe cieszą się ogromną popularnością wśród osób z wadami wzroku. Nic dziwnego! Zapewniają wyjątkową swobodę użytkowania oraz szerokie pole widzenia, którego nie ograniczają oprawy okularów. Trzeba jednak uwzględnić, że ich dobór ściśle wiąże się z wadą wzroku, z którą się zmagamy. Oznacza to, że przy zakupie spotkamy się nie tylko z informacjami odnoszącymi się do długości ich noszenia, ale także rodzajem soczewek, wśród których wymienia się modele klasyczne (sferyczne) oraz toryczne. I właśnie na tej ciekawej oraz ważnej kwestii skupimy się tym razem.
Kto może korzystać z soczewek sferycznych?
Tzw. soczewki sferyczne to najpopularniejszy rodzaj szkieł kontaktowych. Stworzono je do korekcji krótkowzroczności i dalekowzroczności. Powszechnie znamy je jako „minusy” oraz „plusy”. Służą one do korekcji wad wzroku od -12 D do +12 D. Na całej powierzchni mają taką samą moc. Z kolei ich moc sferyczną określa się za pomocą parametru PWR. Ich budowa przypomina wycinek kuli. Takie soczewki pojawiają się w standardowej oraz kolorowej wersji, która służy do zmiany barwy oczu.
Trzeba przy tym pamiętać, że ich samodzielny dobór to zły pomysł, ponieważ poza mocą, specjalista uwzględnia też krzywiznę oka i inne indywidualne dla danej osoby parametry. Szkła kontaktowe tego typu oferują cenione marki. Na rynku znajdują się np. cenione przez użytkowników soczewki Acuvue, dlatego ich zakup to żaden kłopot.
Soczewki toryczne do korekcji astygmatyzmu
Odmienną kategorię soczewek nazywa się torycznymi. Powstały one w odpowiedzi na potrzeby osób z astygmatyzmem, który może wiązać się z dalekowzrocznością lub krótkowzrocznością. Takie soczewki nieco różnią się od wersji sferycznej. Pierwsza z różnic dotyczy średnicy, druga odmiennej mocy w poszczególnych punktach soczewki. Właśnie to sprawia, że modele toryczne muszą być właściwie ułożone na oku. Wśród zalet takich szkieł kontaktowych z pewnością wymienia się fakt, że z powodzeniem zastępują one okulary ze szkłami cylindrycznymi. Korygują one astygmatyzm u 99,9% osób, które dotychczas nosiły okulary, dlatego na pewno warto się nimi zainteresować.
Po soczewki tego typu sięga się, gdy astygmatyzm osiągnął powyżej 0,5 D. Przy tej wadzie wzroku nie należy nosić klasycznych soczewek, ponieważ to prosta droga do bólów głowy oraz zmęczenia oczu, które z pewnością nasilą się przy prowadzeniu samochodu lub pracy przy ekranie komputera. Przy wersji torycznej wspomniane zaburzenia nie występują. Wysokiej jakości soczewki Acuvue występują również w wydaniu torycznym, dlatego warto zapytać o nie optometrystę czy okulistę.
Gdzie kupić sferyczne i toryczne soczewki Acuvue?
Jeśli chodzi o soczewki i okulary Opole, w którym znajduje się salon German Optiker zapewnia szeroki wybór. Specjaliści, którzy w nim pracują, służą pomocą w doborze właściwych opraw oraz szkieł. Wiele możliwości zakupu oferuje także sklep internetowy GermanOptiker.pl, który wyróżnia bardzo bogaty asortyment obejmujący soczewki znanych marek takich jak Acuvue, Biofinity, czy Soflens i okulary światowych producentów takich jak Calvin Klein, LIU JO czy Swarovski.