Wszystkie zamieszone na stronie publikacje mają charakter wyłącznie edukacyjno – informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby publikacje w serwisie były rzetelne i zgodne z obecną wiedzą w zakresie medycyny, fizjoterapii lub innej dziedziny wpisu. Niniejszy serwis nie może zastąpić indywidualnej konsultacji z lekarzem lub specjalistom. Stosowanie porad i wskazówek w praktyce powinni być za każdym razem konsultowane na indywidualnej wizycie z lekarze lub specjalistom.
Czym jest kaszak w kąciku oka? Niekiedy w naszym organizmie zauważamy pewne zmiany. Mogą to być złuszczanie naskórka, suche słonie lub błony śluzowe, niekiedy mamy do czynienia z małymi białymi plamkami wokół ust i oka, a niekiedy pojawiają się małe grudkowate kaszkowate krostki w kąciku naszych oczu. To właśnie kaszaki w kąciku oka! Jak reagować odpowiednio w sytuacji, gdy już się pojawią?
Czym jest kaszak w kąciku oka?
Kaszaki na powiekach i kaszaki w kąciku oka, to różnego rodzaju grudki, które pojawiają się najczęściej na górnych powiekach oczu. Kaszaki w kąciku oka również mogą się pojawić i nie powstają one zależnie od nas samych. Kaszaki w kąciku oka powstają poprzez zatkanie ujścia włosa. Kaszak w kąciku oka, to nic innego, jak torbiel łojowa, która powstaje wyniku nagromadzenia się sebum, ale również naskórka i łoju.
Najczęściej tworzy się z mieszka włosowego samodzielnie lub w wyniku urazu. Kaszak przy oku na szczęście nie ma charakteru złośliwego i można go często usunąć nawet samodzielnie w domu. Kaszaki w kąciku oka lub na powiece przybierają postać grudki, która jest okrągła i gładka. Ma cielisty lub biały kolor i ma od kilku do kilkudziesięciu milimetrów. Na końcu kaszaka często widoczna jest maleńka dziurka, która stanowi ujście włosa.
Jeśli wyciśniemy kaszaka w na powiece lub pęknie on samoistnie, może wydostać się z niego kaszkowata substancja. To ze względu na łój i zrogowaciały naskórek. Kaszaki najczęściej nie są bolesne, ale mogą wyglądać nieestetycznie. Istnieje kilka rodzajów kaszaków:
- Brodawka pospolita – jest wywołana przez brodawczaka, wirusa HPV. Pojawia się w obrębie skóry powiek i występuje dość rzadko. Częsciej pojawiają się pod stopą lub na dłoniach. Stanowią grudkę o chropowatej nawierzchni.
- Rogowacenie łojotokowe – najczęściej występuje u osób starszych, wyglądają różnie i mają formę grudek w kolorze brązowym.
- Mięczak zakaźny – mięczak zakaźny to guzek zapalny wywołany przez MCV, najczęściej pojawia się u dzieci. Jeśli pojawiają się również u dorosłych, może to oznaczać słabą odporność. Są półprzeźroczyste, a na ich środku występuje zagłębienie. W środku mają kaszkowatą treść. Są bardzo podobne w wyglądzie do kaszaka w kąciku oka.
- Kępki żółte – to płaskie guzki, są żółte, a więc dość charakterystyczne. Występują podobnie jak kaszaki w kąciku oka po stronie nosa. Mogą zająć nawet wszystkie powieki.
Musimy wiedzieć również, że nie każdy kaszak jest złośliwy, mają one raczej charakter łagodny i nie stanowią zagrożenia dla organizmu. Warto się zatem przyjrzeć podczas obserwacji kaszaka w kąciku oka lub kaszaka na powiece, by nie wysnuć zbyt pochopnych wniosków. Kaszaki mogą jedynie powodować spory dyskomfort, ale najczęściej również nie są bolesne.
Ponad to kaszaki w kąciku oka są dość nieestetyczne, czasem nie pomoże nawet makijaż, ponieważ mogą być one różnej wielkości. Nie ma co się obawiać kaszaków, jeśli nie mają one wokół wrzodów, lub nie krwawią. Jeśli pojawi się natomiast krwawienie, widoczne są liczne naczynka wokół guzka, lub wypadają nam rzęsy, czas skonsultować się z lekarzem.
W jaki sposób leczyć kaszaki w kąciku oka i na powiece?
Istnieje szansa, że małe kaszaki wchłoną się samodzielnie i nie będą stanowiły kłopotu, ale leczenie kaszaków powieki polega na stosowaniu kremów, które udrażniają ujście kanalików gruczołowych. Leczenie kaszaków powieki ta metodą może potrwać dość długo, jest mozolne, ale warto spróbować, ponieważ nie wszystkie kaszaki mogą się wchłonąć samoistnie.
Usuwanie kaszaka na powiece z kolei powinno się odbyć z pomocą lekarza dermatologa lub chirurga. Aby zabieg przeszedł bez powikłań i w pełni bezpiecznie, najlepiej, jeśli zajmie się tym specjalista. Jeśli torbiel jest mała, to najczęściej usuwa się kaszaka z powieki poprzez wyciśnięcie zawartości kaszaka. Ranka powstała na skutek usunięcia kaszaka na powiece lub kaszaka na kąciku oka zagoi się sama.
Istnieją jeszcze inne sposoby na usuwanie kaszaków, ale tych występujących wokół twarzy. Można je bowiem usunąć metoda laserową, lub chirurgicznie, ale to wymaga precyzji i może po wycięciu zostać blizna. Metoda laserowa jest bardziej innowacyjna, ale bezpieczna.
Profilaktyka w celu uniknięcia powstania kaszaka na powiece
Możemy sobie również zadać pytanie, czy istnieją sposoby na zapobieganie powstawaniu kaszaków w kąciku oka, czy na powiece? Właściwie do tej pory nie opracowano skutecznej metody na zapobieganie powstaniu kaszaków w kąciku oka. To, że one się pojawiają nie zależy od nas.
Jedynie wyróżnia się osoby predysponowane do ich powstawania, ale to z kolei kwestia uwarunkowań genetycznych. Bardziej narażone są bowiem, osoby posiadające jasną karnację, ale są to czynniki niezależne od nas. Możemy jedynie w ramach profilaktyki zadbać o kilka rzeczy, mianowicie:
- rzucić palenie
- dbać o dietę
- dbać o higienę
- nie wystawiać się na promienie UV
- unikanie oparzeń
- a także dbanie o poziom cholesterolu, ponieważ kaszaki w kąciku oka mają związek z gospodarką lipidową.
Niekiedy poleca się również delikatne peelingi, które złuszczają naskórek, oraz stosowanie specjalnych kremów, które mają za zadanie oczyszczenie kanalików gruczołowych, oraz zmniejszenie dużej ilości sebum.
niby pierdoła a straszny to problem, pozostaje tylko operacja.