Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Proteza zębowa jest sztuczną konstrukcją, która ma na celu zastąpienie brakujących zębów lub całych łuków zębowych. Wyróżniamy protezy stałe oraz ruchome. Te pierwsze są trwale przytwierdzone do pozostałych zębów lub implantów dentystycznych i mają postać mostów lub koron. Ruchome protezy zębowe (całkowite lub częściowe) są zdejmowane z jamy ustnej, dzięki czemu mogą być dokładnie czyszczone i pielęgnowane.
Tego typu konstrukcje wykonuje się z różnych materiałów, m.in. ceramiki lub akrylu. Proteza musi być dopasowana do indywidualnych potrzeb oraz preferencji pacjenta, aby w 100% spełniała swoją funkcję.
Kiedy stosuje się protezy zębowe?
Tego typu rozwiązania są stosowane w przypadkach, gdy zęby zostały utracone w wyniku choroby, urazu lub starzenia się. Jest to absolutna konieczność w przypadku utraty jednego lub więcej zębów, ponieważ ich brak może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, estetycznych i funkcjonalnych. Brak nawet jednego zęba w dużej mierze zmniejsza estetykę uśmiechu, co negatywnie wpływa na samopoczucie pacjenta oraz jego pewność siebie. Dzięki protezie można przywrócić dawny uśmiech, co przełoży się na poprawę komfortu psychicznego danej osoby.
Warto też pamiętać, że brak zęba może utrudniać zarówno żucie, jak i mówienie. Protezy zębowe są zatem w stanie poprawić funkcjonalność jamy ustnej, a tym samym codzienny komfort życia. Kolejnym skutkiem niepełnego uzębienia jest duże ryzyko przemieszczenia się pozostałych zębów w kierunku luki, co wpływa na ich stabilność i funkcjonalność. Dzięki protezie można uniknąć takiej sytuacji.
Dodatkowe informacje na temat protez zębowych
Utrata zęba może być spowodowana nie tylko urazem lub starzeniem się. Do tego należy dodać niewłaściwą higienę (lub jej brak) oraz choroby dziąseł. Szczególnie niebezpieczna jest choroba przyzębia, czyli paradontoza. W bardzo zaawansowanym stadium zęby zaczynają wypadać lub są usuwane w celu ochrony pozostałych. Przyczyną mogą być też wady rozwojowe, takie jak brak zębów stałych (anodoncja) lub nieprawidłowy rozwój zębów (hipodoncja) oraz choroby układu pokarmowego – choroba wrzodowa żołądka lub choroba Leśniowskiego-Crohna.
Zgłoś się już dziś! Zapraszamy: Koronadent – protezy zębowe Radom