Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Co to jest konchoplastyka? Jest to zabieg chirurgiczny z dziedziny laryngologii, mający na celu poprawę anatomii małżowin nosowych – mówiąc inaczej – ich plastykę. Celem zabiegu nie jest jedynie poprawa estetyki nosa. Często ma on podłoże zdrowotne i służy poprawie kondycji organizmu.
Na czym polega konchoplastyka? Jakie są wskazania do zabiegu i jak wygląda rekonwalescencja? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania.
Konchoplastyka – jak przebiega zabieg?
Kiedyś konchoplastyka była typowym zabiegiem chirurgicznym, do którego wykorzystywany był skalpel celem wycięcia nadmiaru małżowin nosowych. Dziś, dzięki znacznemu postępowi technologicznemu także w dziedzinie medycyny, konchoplastyka wykonywana jest małoinwazyjnymi metodami. Zwykle wykorzystywane są do niej fale radiowe, laser lub zabiegi kriochirurgii. Dzięki temu zabieg konchoplastyki jest niezwykle precyzyjny, ale także mało powikłany. O tym, czy zostanie wykonany w znieczuleniu miejscowym czy ogólnym, każdorazowo decyduje lekarz. Niemniej istnieje możliwość przeprowadzenia operacji w znieczuleniu miejscowym, co dodatkowo zmniejsza ryzyko powikłań, eliminując je niemal do zera.
Przebieg konchoplastyki przy użyciu fal radiowych (RF) polega na umieszczeniu podśluzówkowym biopolarnych elektrod. Podgrzewają one przyległe struktury doprowadzając do koagulacji, czyli kontrolowanego sparzania, obkurczającego i ściągającego operowane tkanki, ale bez efektu ich usztywnienia i zgrubienia.
Sam zabieg trwa z reguły od 40 do 60 min. Rekonwalescencja to zwykle kilka dni, jednak końcowy efekt zabiegu widoczny i odczuwalny jest po ok. 4-5 tygodniach.
Tuż po zabiegu pacjent może odczuwać dyskomfort połączony z bólem, utrudnienia w oddychaniu przez nos, obrzęk i uczucie przytkania nosa. Wszystko to jednak powinno ustąpić w kolejnych dniach po zabiegu, a ból uśmierzają przepisane w klinice laryngologii środki znieczulające.
Konchoplastyka – jakie są wskazania i przeciwskazania do zabiegu?
Decyzję o przeprowadzeniu konchoplastyki podejmuje lekarz. Jednak opiera ją on o diagnostykę i dolegliwości, z jakimi zgłasza się do niego pacjent. Wskazaniami do przeprowadzenia konchoplastyki są np.:
- Kłopoty z oddychaniem przez nos
- Nawracające infekcje górnych dróg oddechowych
- Zaburzenia węchu
- Bezdechy senne i chrapanie
- Częste lub stałe uczucie zatkanego nosa
- Nawracające lub przewlekłe zapalenie zatok
Przeciwskazaniami do zabiegu są natomiast:
- Zaburzona krzepliwość krwi i przyjmowanie w związku z tym leki
- Trwająca gorączka
- Ogólne złe samopoczucie pacjenta
- Czynna infekcja górnych dróg oddechowych
Rekonwalescencja po plastyce małżowin nosowych
Z racji na niską inwazyjność zabiegu plastyki małżowin nosowych, również rekonwalescencja jest stosunkowo krótka. Tuż po zabiegu pacjent może odczuwać ból i dyskomfort w obrębie twarzy, co wynika z ingerencji w wewnętrzne tkanki. Jednak w ramach zaleceń pozabiegowych wskazywane są także odpowiednie środki przeciwbólowe, mające na celu poprawę komfortu i samopoczucia. Zaleca się, aby w ciągu ok. 14 dni po konchoplastyce unikać wysiłku fizycznego i prowadzić oszczędzający tryb życia. W tym czasie powinien także ustąpić dyskomfort związany z obrzękiem błon śluzowych nosa, a po ok 5 tygodniach powinno nastąpić całkowite dojście do formy.