Wszystkie zamieszone na stronie publikacje mają charakter wyłącznie edukacyjno – informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby publikacje w serwisie były rzetelne i zgodne z obecną wiedzą w zakresie medycyny, fizjoterapii lub innej dziedziny wpisu. Niniejszy serwis nie może zastąpić indywidualnej konsultacji z lekarzem lub specjalistom. Stosowanie porad i wskazówek w praktyce powinni być za każdym razem konsultowane na indywidualnej wizycie z lekarze lub specjalistom.
Krwiak małżowiny usznej u naszych czworonogów powstaje w wyniku akumulacji krwi w obrębie chrząstki małżowinowej. Bywają rasy psów, szczególnie wrażliwe, na uszkodzenia małżowiny usznej, ponieważ są słabo owłosione, a także brakuje odpowiedniej pielęgnacji uszu naszych pupilów. Najczęściej jednak do krwiaków małżowiny usznej dochodzi, poprzez urazy mechaniczne w czasie zabawy lub codziennego funkcjonowania czworonoga. Jak leczyć krwiaka małżowiny usznej u psa oraz jak zapobiegać powstawaniu krwiaków u psów? O tym dowiemy się poniżej.
Przyczyny powstawania krwiaków małżowiny usznej u psa
Krwiak ucha psa, najczęściej jest spowodowany urazami mechanicznymi, ale i one mają swoje przyczyny. Warto się temu przyjrzeć, aby spróbować zapobiec powstawaniu krwiaka małżowiny usznej u psa. Akumulacja krwi w uchy psa, to właśnie krwiak. Pojawić się on może w uchu naszego pupila gdy wierzga głową, uderza nią, lub drapie się usilnie po uszach.
Przyczyną tego drapania, lub uderzania głową, a także silnych ruchów głowy może być świąd, który pies odczuwa. Świąd ten może być spowodowany zapaleniem ucha. Krwiaki małżowiny usznej u psa pojawiają się często u psów, które mają uszy zwisające, ale niewykluczone, że powstaną też u psów z uszami krótkimi i mało owłosionymi. Wracając do tematu świądu, może on być spowodowany przez:
- infekcje grzybiczą, którą dostała się do ucha naszego psa
- infekcje bakteryjną
- ciało obce, które podczas zabawy w parku dostało się do ucha naszego czworonoga
- a także alergie pokarmową
- pasożyty, które żerują w uchu naszego psa.
Jak widać, przyczyn powstania swędzenia, które następnie powoduje krwiaki w uszach naszego psa jest wiele. Warto się im przyjrzeć, ponieważ z każdym dniem naszemu psu sprawia do dyskomfort, jeśli nie ból. Przy pojawieniu się krwiaka w małżowinie usznej u psa, możemy jednocześnie dostrzec, sygnał, że coś jest nie tak z kanałem słuchowym naszego podopiecznego.
Krwiak małżowiny usznej u psa – leczenie
Krwiak u psa, może pojawić się zarówno w małżowinie, jak i występuje w postaci krwiaka za uchem. W zależności od tego, w jakim miejscu pies się bardziej intensywnie wydrapie. Zarówno w jednym i drugim przypadku, należy na taką przypadłość zareagować, jeśli chcemy zadbać o zdrowie naszego psa i podjąć odpowiednie leczenie.
Jedną z głównych metod leczenia, gdy pojawi się krwiak małżowiny usznej u psa, jest zabieg chirurgiczny, najczęściej w narkozie psa. Zabieg wykonuje się poprzez nacięcie małżowiny usznej i wydobycie krwiaka z kieszeni wewnątrz chrząstkowej. Jeśli natomiast krwiak małżowiny usznej u psa jest świeży, leczenie można zacząć od drenażu krwiaka z ucha. Nie trzeba wówczas nacinać małżowiny. Trzeba jednak pamiętać, że metoda ta, jest mniej skuteczna niż zabieg chirurgiczny, ponieważ zdrenowany krwiak w uchu może na nowo powstać, a przecież zależy nam, aby krwiak małżowiny usznej u psa zniknął raz na zawsze.
Leczenie krwiaka domowym sposobem jest niestety niewykonalne. Tutaj pomóc może już jedynie lekarz weterynarii, ale my jakoś właściciele czworonoga możemy postarać się zapobiegać takiej deformacji małżowiny. Odpowiednią reakcją będzie obserwacja i sprawdzanie, jeśli zauważymy, że psa dręczy jakaś niecodzienna infekcja. Krwiaki i ich leczenie domowe nie ma większego sensu, ale sens ma zapobieganie powstawania krwiaków. Możemy podać psu, zgodnie z zaleceniami lekarza leki przeciwbólowe lub przeciwświądowe, a także stosować kołnierz ochronny, by zapobiec drapaniu ucha.
Rasy psów szczególnie narażone na problemy z uszami
Istnieją rasy psów, które mają predyspozycje do powstawania krwiaka małżowiny usznej u psa. Warto nadmienić, że krwiaki występują już nie tylko u psów, ale również u kotów, choć zdarza się to rzadziej niż u psów. Leczenie krwiaka małżowiny usznej u kota, wygląda podobnie jak u psa. Konieczny jest kołnierz ochronny, ponieważ drapanie i uderzanie głową tylko pogarsza sprawę, można podać leki, ale najbardziej skutecznym jest zabieg chirurgiczny. Wracając do psów, można wyróżnić kilka ras, które są bardziej narażone na defekt związany z krwiakiem za uchem, lub krwiakiem w uchu u psa. Są to:
- cocker spaniele
- bassety
- beagle
- setery
Są to psy w większości z długimi uszami, które są zdecydowanie bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne. Jednakże, nie oznacza to, że innych psów to nie dotyczy. Dotyczyć to może również owczarka niemieckiego lub buldogów francuskich. Klapnięte ucho u owczarka niemieckiego, który ma w naturze uszy szpiczaste i postawione, może wskazywać na powstanie krwiaka, lub zaczynający się problem z uszami. Podobnie jest w przypadku rady buldoga francuskiego, którego uszy zazwyczaj są stojące, jeśli są zdrowe.
Natomiast gdy buldog francuski ma oklapnięte uszy, zwisające lub spuchnięte, może to świadczyć o występowaniu krwiaka małżowiny usznej u psa. W tej sytuacji należy szybko zareagować i udać się na wizytę do weterynarza, by określił problem i zastosował odpowiednie środki zmierzające do leczenia krwiaka.
Jak zapobiegać powstawaniu krwiaków u psa?
Można sobie zadać pytanie, czy krwiakom małżowiny usznej u psa da się zapobiec? Niestety nie do końca jest to możliwe. Uszy naszych psów tak naprawdę każdego dnia są narażone na uszkodzenia mechaniczne. Zdarzają się uderzenia, zadrapania, choćby w wyniku szaleństw i zabaw w parku, czy w domu. Jedyne, co możemy zrobić, to zapobieganie powstawania infekcji w uszach naszego psa, dbanie o jego dietę, sprawdzanie, czy nie ma pasożytów, czy też zapalenia ucha wewnętrznego.
Jeśli pojawi się uderzenie lub zadrapanie, można zastosować natychmiast ochronny kołnierz i zalecone przez lekarza weterynarii odpowiednie maści. Krwiak małżowiny usznej u psa nie jest niebezpieczny sam w sobie, ale ma to znaczenie estetyczne, szczególnie, jeśli jesteśmy w posiadaniu psa wystawowego. Tak, czy inaczej, najważniejszy jest czas reakcji na dane schorzenie. To trochę jak z nami, ludźmi, im szybciej zauważymy symptomy danej choroby, tym szybciej możemy zareagować i zacząć leczyć. Tak samo w przypadku krwiaka w uchu u psa, im szybciej zareagujemy, tym mniej inwazyjne metody leczenia.
Ja jestem panikarz i odrazu bym poszedł na zabieg.