Skanowanie laserowe budynków to jedna z najnowocześniejszych technologii umożliwiających szybkie i precyzyjne modelowanie w 3D. Ogromne możliwości związane z analizą, rozplanowaniem i inwentaryzacja przestrzeni na podstawie trójwymiarowego modelu wykorzystywane są przede wszystkim przez specjalistów z branż takich jak budownictwo, przemysł, design, projektowanie czy marketing. Do czego przydać się mogą mapy i modele 3D? Jakie zalety ma technologia skanowania laserowego? Jak oszacować koszty stworzenia trójwymiarowego modelu obiektu? Na wszystkie te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.
Do czego przydają się trójwymiarowe mapy i modele w branży budowalnej?
Mapowanie obiektów w 3D to świetny sposób na zweryfikowanie zgodności pomiędzy planami budowlanymi a rzeczywistym stanem budowli. Skanowanie laserowe przydaje się szczególnie w przypadku istniejących już od kilkudziesięciu lat konstrukcji, których plany sporządzone zostały tradycyjnymi niekomputerowymi technikami pomiarowymi. Trójwymiarowy model oparty na technologii skanowania laserowego cechować się będzie znacznie minimalnym marginesem błędu, a ponadto pozwoli ona na łatwe wykrycie nieautoryzowanych zmian w konstrukcji budynku. Niestety niektórzy specjaliści z branży budowlanej przedkładają zadowolenie klientów nad obowiązujące przepisy. Skanowanie laserowe świetnie sprawdza się też w kontekście weryfikowania pionów i poziomów, co pozwala uniknąć wielu problemów związanych z krzywizną ścian oraz podłóg. Modele budynków 3D przydają się także w kontekście optymalizacji kosztów działań takich jak inwentaryzacja budynków w Polsce.
Modele budynków 3D w kontekście designu wnętrz
Projektowanie wnętrz przy pomocy profesjonalnego oprogramowania opartego na trójwymiarowych modelach i mapach budynków to bardzo wygodne rozwiązanie. Do jego największych zalet zaliczyć można przede wszystkim swobodę oraz niemalże nieograniczone możliwości planowania. Warto zwrócić też uwagę na rosnącą wciąż popularność platform crowdfundingowych, które pomóc mogą w finansowaniu nawet najbardziej abstrakcyjnych projektów.
Modele budynków 3D – Jak wykorzystać je w marketingu?
Wirtualne mapy i modele budynków 3D to świetny sposób na nowoczesną reklamę z efektem „WOW!”. Profesjonalna wirtualna wycieczka po danym obiekcie lub budynku to doskonałe rozwiązanie dla osób i firm, które zmagają się ze znalezieniem sponsorów lub inwestorów. Jest to także znacznie tańsze, wygodniejsze i bezpieczniejsze niż tradycyjne wycieczki zwieńczone stacjonarną prezentacją.
Ile kosztuje inwentaryzacja budynków w Polsce?
Oszacowanie kosztów inwentaryzacji przestrzeni nie należy do najłatwiejszych zadań ze względu na ogromne zróżnicowane obiektów oraz budynków. Z reguły koszt obliczany jest na podstawie liczby metrów kwadratowych inwentaryzowanej powierzchni, jego cena zaś waha się w przedziale od 5 do 18 złotych w zależności od trudności od zakresu prowadzonych prac. Inwentaryzacja budynków w Polsce oparta na skanowaniu laserowym na tle tradycyjnych rozwiązań wyróżnia się przede wszystkim perfekcyjną precyzją pomiarów oraz szybkim tempem realizacji.