Inwestorzy ubiegający się o pozwolenie na budowę muszą złożyć do odpowiedniego urzędu wybrane projekty domów wraz z załącznikami. Aktualnie – aby uzyskać decyzję organu administracji architektoniczno-budowlanej – należy dostarczyć projekt zagospodarowania terenu (PZT) oraz projekt architektoniczno-budowlany (PAB) wraz z załącznikami. Choć nie trzeba przedkładać już projektu technicznego, jest on jednak ważnym dokumentem dla osób planujących budowę. Co to jest oraz z czego składa się PT?
Projekt techniczny – co to takiego?
Projekt techniczny (PT) to nowo wyodrębniona część projektu budowlanego, zajmująca około 35% całej dokumentacji. Jest opracowywany przez osoby przygotowujące projekt architektoniczno-budowlany oraz musi być zgodny z PZT i PAB. Projekt techniczny zawiera projektowane rozwiązania konstrukcyjne oraz wyniki obliczeń statyczno-wytrzymałościowych. Znajdziemy w nim opis i schematy instalacji sanitarnych i elektrycznych, jak również charakterystykę energetyczną obiektu. W niektórych przypadkach PT może obejmować także wyniki badań geologiczno-inżynierskich czy geotechniczne warunki posadowienia obiektu budowlanego. Zgodnie ze znowelizowanym prawem budowlanym, obecnie urzędy wydające pozwolenia na budowę nie wymagają załączania projektu technicznego i nie dokonują jego zatwierdzenia. Trzy egzemplarze PT są jednak każdorazowo dodawane do projektów domów nowoczesnych. Projekt techniczny musimy przekazać kierownikowi budowy jeszcze przed rozpoczęciem robót budowlanych. Sam kierownik może także udostępniać PT do wglądu nadzoru budowlanego na każdym etapie inwestycji. W trakcie realizacji robót możemy zdecydować się na wprowadzenie zmian do projektu technicznego. Jeżeli jednak będą one dotyczyły rozwiązań podlegających uzgodnieniom, niezbędne będzie ponowne uzyskanie tych uzgodnień. Projekt techniczny będzie nam potrzebny również po ukończeniu realizacji przedsięwzięcia. Będziemy musieli dostarczyć go do nadzoru budowlanego, składając zawiadomienie o zakończeniu budowy lub wnioskując o pozwolenie na użytkowanie obiektu.
Z czego składa się projekt techniczny?
Projekt techniczny składa się z kilku elementów, istotnych dla samego inwestora oraz kierownika i wykonawców realizujących poszczególne etapy budowy. W skład PT wchodzą:
- opis techniczny i konstrukcyjny,
- część architektoniczna, czyli przekroje, rzuty, elewacje (jeżeli w stopniu wystarczającym nie została zawarta w części projektu architektoniczno – budowlanego)
- część konstrukcyjna – rysunki w skali 1:25 lub 1:50, przedstawiające rzuty fundamentów i rzuty konstrukcyjne poszczególnych kondygnacji, rzut więźby i wykaz drewna niezbędnego do jej budowy, wykaz stali zbrojeniowej oraz szczegółowe rysunki detali konstrukcyjnych z rozrysowanym zbrojeniem,
- instalacje sanitarne – ich opis, obliczenia oraz schematy przebiegu instalacji wodno-kanalizacyjnej, CO, gazowej, schemat kotłowni wraz z doborem kotła oraz schemat podłączenia wodomierza i gazomierza,
- instalacje elektryczne – opis techniczny i obliczenia instalacji elektrycznej oraz odgromowej, schemat szafki i tablicy bezpiecznikowej, schemat rozmieszczenia elementów instalacji elektrycznej oraz schemat instalacji telefonicznej.
Projekt techniczny to istotna część każdego projektu budowlanego. Choć nie jest on wymagany w trakcie uzyskiwania pozwolenia na budowę, będzie przydatny podczas kolejnych etapów realizacji inwestycji. Tuż obok projektu architektoniczno-budowlanego, PT pozwoli na sprawne zrealizowanie poszczególnych prac, a po wykończeniu budynku – umożliwi wymagane prawem złożenie zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wnioskowanie o możliwość wcześniejszego użytkowania obiektu.
Zdjęcie: Projekt M214a – Promień światła – wariant I z kolekcji Muratora, arch. Ewa Dziewiątkowska
Artykuł sponsorowany: Projekt domu od MURATORA – https://projekty.muratordom.pl