Koszty energii rosną w zastraszającym tempie, a perspektywy kolejnych podwyżek i związanych z tym niepewności nie nastrajają pozytywnie. Wobec tego poszukiwane są sposoby na to, aby zmniejszyć to obciążenie. Efektywne zarządzenie energią staje się priorytetem dla wszystkich – gospodarstw domowych, rolnych i przedsiębiorstw. Ma to związek nie tylko z potrzebą obniżenia kosztów, ale też większą świadomością ekologiczną. Ogromnie ważną rolę odgrywają tu magazyny energii, które umożliwiają optymalizację zużycia energii, jak i zarządzenia jej nadwyżkami!
Magazyny energii – co to takiego? Dlaczego są tak ważne?
Magazyny energii to nowoczesne urządzenia pozwalające na przechowywanie energii wytworzonej w nadmiarze. Dzięki temu można ją wykorzystać w późniejszym czasie, gdy przyjdzie na to czas, na przykład jak zapotrzebowanie na nią wzrośnie lub kiedy produkcja energii z innych źródeł jest niewystarczająca. Ma to tym bardziej znaczenie w kontekście stale rosnącej popularności odnawialnych źródeł energii (OZE), jak energia słoneczna czy wiatrowa. Magazyny energii wobec tego stają się częścią większego systemu, który wpływa na niższe rachunki za prąd i jest jednocześnie zbawienny dla środowiska naturalnego.
Co niezwykle ważne w odniesieniu do OZE – ich efektywność jest uzależniona od warunków atmosferycznych. Wynika to z tego, że fotowoltaika produkuje najwięcej energii w słoneczne dni, lecz w nocy i w pochmurne dni jej wydajność spada. Nie inaczej jest z turbinami wiatrowymi. Generują one energię wtedy, gdy wieje wiatr. I tu właśnie niezwykle istotna jest rola magazynów energii, które gromadzą nadwyżki energii, pozwalając na ich wykorzystanie w sytuacjach najbardziej pilnych.
Pokazuje to, że korzyści wynikające z instalacji magazynów są wielowymiarowe. Zapewniają oszczędności, bo umożliwiają wykorzystanie zgromadzonej energii wtedy, gdy ceny energii na rynku są wyższe. Firmy mają dzięki temu do czynienia z mniejszymi kosztami operacyjnymi, rolnicy zaś większą stabilność pracy urządzeń rolniczych. W samych superlatywach mogą wypowiadać się też o tym właściciele domów jednorodzinnych, gdyż posiadanie magazynu energii to niższe rachunki za prąd. Jakby tego było mało, nie zapominajmy, że opisywane urządzenia to zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego, czyli ciągłość dostaw energii nawet na wypadek problemów, jak na przykład awaria sieci energetycznej.
Jakie są technologie magazynowania energii?
Przejdźmy teraz do bardzo ważnego zagadnienia – technologii magazynowania energii. Decyduje ono w głównej mierze o efektywności całego systemu. Wśród najpopularniejszych rozwiązań są baterie litowo-jonowe, magazyny termiczne oraz magazyny wodorowe.
- Baterie litowo-jonowe to obecnie najbardziej dostępne i najpopularniejsze rozwiązanie. Wykorzystuje się je zarówno w firmach, jak i w gospodarstwach domowych. To nie dziwi, biorąc pod uwagę wysoką sprawność tych urządzeń, ich długą żywotność oraz stosunkowo szybki czas ładowania.
- Magazyny termiczne są mniej znane, ale zyskują na coraz większym znaczeniu. Umożliwiają przechowywanie energii w postaci ciepła. To rozwiązanie często stosowane w systemach ogrzewania i klimatyzacji, niezależnie czy mowa o budynkach mieszkalnych, czy przemysłowych. W gospodarstwach rolnych na przykład mogą być wykorzystywanego do tego, by przechowywać energię słoneczną, by później ją wykorzystać do ogrzewania budynków lub wody. W domach jednorodzinnych zaś są idealne do zasilania systemów grzewczych, co pozwala oczywiście na redukcję kosztów energii.
- Są też magazyny wodorowe, technologia zyskująca na znaczeniu, zwłaszcza w kontekście dekarbonizacji gospodarki. Wodór jako nośnik energii może być wytwarzany za pomocą elektrolizy wody z wykorzystaniem nadwyżek energii elektrycznej, a następnie przechowywany i używany do produkcji energii elektrycznej lub cieplnej. Te urządzenia są szczególnie atrakcyjne dla firm przemysłowych, które potrzebują bardzo dużych ilości energii. To samo powiemy o gospodarstwach rolnych. Niemniej, w domach jednorodzinnych też są doskonałym rozwiązaniem – jako alternatywa dla tradycyjnych źródeł energii.
Magazyny energii – kwestie prawne, finansowe i infrastrukturalne. Co powinniśmy wiedzieć?
Warto wiedzieć, że rola magazynów energii związana jest nie tylko z technologią, ale również z istotnymi kwestiami prawnymi, finansowymi oraz infrastrukturalnymi. Musimy je wziąć koniecznie pod uwagę.
Co ważne, mimo że magazyny energii to dość nowa technologia, w Polsce obowiązują już przepisy regulujące ich funkcjonowanie. Z drugiej strony brak jest kompleksowego podejścia do tej kwestii, przez co ustalane przepisy nie zawsze nadążają za dynamicznie rozwijającym się rynkiem tego rodzaju urządzeń. Problematyczne są zwłaszcza kwestie związane z przyłączeniem magazynów energii do sieci elektroenergetycznej czy taryfami za magazynowanie energii, co może stanowić poważną barierę dla inwestorów.
Zniechęcające mogą być dla nich również koszty instalacji, bowiem bardziej zaawansowane technologie są związane z dużymi wydatkami. Istnieją jednakowoż różne programy dofinansowań i ulg podatkowych, co może znacząco obniżyć te wysokie koszty początkowe. Pamiętajmy też, że mimo tego obciążenia magazyny energii to ogromne korzyści długoterminowe, czyli oszczędności wynikające z niższych rachunków za energię, a także większa niezależność energetyczna.
Kolejnym aspektem jest infrastruktura, ponieważ instalacja magazynów często wymaga modernizacji już istniejącej infrastruktury energetycznej. A to oczywiście generuje dodatkowe koszty i czas na przeprowadzenie tych zmian. To jednocześnie konieczność współpracy z dostawcami energii oraz odpowiednimi instytucjami regulacyjnymi.
Biorąc te wszystkie informacje pod uwagę, widzimy jak na dłoni, że magazyny energii stanowią klucz do optymalizacji zużycia energii w każdym miejscu – firmach, gospodarstwach rolnych i domach jednorodzinnych. Warto więc przemyśleć taką inwestycję!