Młotek Schmidta to niewielkich gabarytów urządzenie, wykorzystywane w budownictwie. Jak działa młotek Schmidta, gdzie dokładnie jest wykorzystywany oraz jakie są rodzaje urządzeń?
Działanie sklerometru
Młotek Schmidta, inaczej sklerometr, jest urządzeniem wykorzystywanym w budownictwie. Ich podstawowym zadaniem jest ocena wytrzymałości betonu. Urządzenie to zostało wynalezione 1948 r. przez Szwajcara i to od jego nazwiska zostało nazwane. W branży budowlanej zaczął być wykorzystany dość szybko i do dziś cieszy się niesłabnącą popularnością specjalistów.
Dużą zaletą urządzenia są jego niewielkie gabaryty, waży on ok. 1 kg, a poręczny kształt sprawia, że łatwo jest utrzymać młotek. Można też zabrać go ze sobą wszędzie tam, gdzie konieczne jest wykonanie bezinwazyjnego badania powierzchni betonowej. Mechanizm działania jest w zasadzie dość prosty, a pomiar odbywa się w oparciu o dynamiczną metodę pomiaru energii bijaka (po odskoku urządzenia od badanej powierzchni). Uzyskany wynik jest prezentowany od razu na urządzeniu, na specjalnej skali znajdującej się na sklerometrze.
Wśród najważniejszych zalet urządzenia wymienić należy to, że młotek Schmidta jest narzędziem funkcjonalnym, łatwym w wykorzystaniu, dającym precyzyjny odczyt, przy zachowaniu odpowiedniej procedury. Największym atutem jest jednak to, że aby wykonać ocenę kondycji betonu nie trzeba wykonywać odwiertów w powierzchni. Nieinwazyjna metoda pomiaru nie narusza dodatkowo konstrukcji, a wynik dostępny jest od razu.
Rodzaje młotków Schmidta i ich zastosowanie
Młotek wahadłowy Schmidta to urządzenie, które obecnie występują w dwóch wariantach mechanicznym, nazywanym też analogowym, jak np. https://viateco.eu/produkt/mechaniczny-mlotek-schmidta/ oraz elektronicznym. Jedne z bardziej nowoczesnych wariantów są wyposażone także w drukarkę, dzięki czemu można szybko i sprawnie uzyskać natychmiastowy dostęp do wyniku. Urządzenie mechaniczne wykorzystuje tradycyjne, analogowe metody pomiaru i prezentacji wyników, natomiast w sklerometrach elektronicznych wynik prezentowany jest w postaci cyfrowej.
Ponadto wśród urządzeń wyróżnić można dwa typy: L i N. Młotki w wariancie L cechują się niską energią uderzeniową, dlatego ich zastosowanie jest znacznie węższe. Najczęściej pomagają ocenić wyłącznie powierzchnie, których powierzchnia jest nie grubsza niż 100 mm i krucha. W budownictwie zdecydowanie częściej wykorzystywany jest młotek typu N. Sprawdzi się on idealnie dla konstrukcji o grubości większej niż 100 mm oraz o mocnej strukturze.
Rodzaj wykorzystanego sklerometru dostosowywany jest zawsze do potrzeb danego badania. Urządzenia pomagają przede wszystkim:
- ocenić wytrzymałość konstrukcji betonowej na ściskanie;
- sprawdzić jednorodność badanej konstrukcji;
- zidentyfikować w badanej powierzchni obszary, których jakość jest wyraźnie gorsza;
- ocenić jakość dwóch elementów konstrukcyjnych i porównać ją.
Precyzja pomiaru uzależniona jest od wielu czynników, dlatego tak ważne jest, aby dobrać odpowiedni model urządzenia. Dodatkowo urządzenie musi zostać właściwie skalibrowane.
Jak wykonać badanie betonu młotkiem Schmidta?
Dokładność wykonania pomiaru młotkiem wahadłowym można zwiększyć, jeśli procedura wykonana zostanie zgodnie z zaleceniami producenta sprzętu. Wśród najczęściej wymienianych wytycznych wskazuje się, że z urządzeń korzystać należy, gdy temperatura powietrza mieści się w przedziale 10-35 stopni Celsjusza. Bardzo ważną kwestią jest to, że oceny jakości betonu młotkiem Schmidta nie należy wykonywać na dopiero co wykonanej powierzchni (powinna ona mieć co najmniej 3 dni lub więcej). Pomiaru należy dokonać w miejscu, gdzie powierzchnia betonu jest równa, każda nierówność lub chropowata struktura mogą zafałszować rzetelność pomiaru.
Warto podkreślić, że urządzenia są dość łatwe w obsłudze. Dzięki temu mogą być wykorzystywane nie tylko przez specjalistów, ale i amatorów. To świetny sposób, aby zweryfikować solidność prac ekipy budowlanej podczas budowy domu. W takiej sytuacji można poprosić o pomoc specjalistę, który zweryfikuje jakość wykonanych prac budowlanych.