Tlen jest powszechnie występującym w atmosferze i prawdziwie niezbędnym do życia pierwiastkiem. Nieodpowiednie stężenie tej życiodajnej substancji w organizmie może doprowadzić do uszkodzenia komórek i wielu poważnych schorzeń. Odpowiedzią na problem jest tlenoterapia, będąca skuteczną i bezinwazyjną metodą terapeutyczną, polegającą na dostarczeniu pacjentowi tlenu w większym stężeniu. Celem leczenia jest osiągnięcia optymalnego poziomu wysycenia substancją komórek organizmu. Jakie korzyści zapewnia korzystanie z terapii tlenowej oraz jakie są wskazania i przeciwwskazania do jej zastosowania?
Czym jest tlenoterapia?
Zabiegi tlenoterapii są zazwyczaj przeprowadzane z wykorzystaniem komory hiperbarycznej. Po umieszczeniu w niej pacjenta w pozycji leżącej lub siedzącej i wyposażeniu go w specjalną maskę zostaje mu podany tlen o podwyższonym stężeniu. Zabieg trwa zazwyczaj około godziny, a jego regularne zastosowanie wysyca i odżywia komórki organizmu, poprawiając tym samym wydolność i ogólny stan organizmu pacjenta. Zabiegi tlenoterapii znajdują obecnie zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny, zarówno w formie wspomagającej w trakcie leczenia wielu schorzeń, jak i w postaci samodzielnej. Więcej o zabiegach tlenoterapii na https://sanomed.rzeszow.pl/tlenoterapia/
Zalety korzystania z terapii tlenowej
Podstawowym celem metody jest poprawa dotlenienia narządów wewnętrznych. Z uwagi na to, terapia z wykorzystaniem stężonego tlenu jest szczególnie wskazana pacjentom zmagającym się przewlekłymi chorobami układu oddechowego oraz schorzeniami układu krążenia. Przeprowadzane zabiegi są w stanie znacznie zredukować dolegliwości powodowane przez zaburzenia oddychania, a także spowolnić ich postęp. Optymalne wysycenie tlenem komórek organizmu przyspiesza gojenie się ran, wspomaga koncentrację i odporność organizmu, a także przyczynia się do zniwelowania alergii, migren i stanów depresyjnych. Ze względu na liczne korzyści, wykorzystanie stężonego tlenu jako terapii wspomagającej jest także wskazane w trakcie leczenia różnego typu schorzeń autoimmunologicznych, miażdżycy, cukrzycy, otyłości i nadciśnienia.
Przeciwwskazania do zastosowania tlenoterapii
Pomimo licznych korzyści płynących z zastosowania terapii tlenem, metoda posiada również przeciwwskazania, do których powinny się zastosować pewne grupy osób. Z zabiegów powinny zrezygnować kobiety w ciąży, osoby z gorączką lub infekcjami wirusowymi oraz pacjenci po niedawno odbytych operacjach w okolicach klatki piersiowej. Przed skorzystaniem z tlenoterapii warto skonsultować wszelkie wątpliwości z lekarzem specjalistą, który po odpowiednim wywiadzie diagnostycznym zapewni pacjenta o braku przeciwwskazań do zastosowania leczenia.
Poza konsultacją należy również zapoznać się z ogólnymi zasadami bezpieczeństwa i poprawnego użytkowania metody.