Rynek magazynowy prężnie się rozwija, bijąc rekord za rekordem. Rok 2021 był niezwykle udany, a tempo wcale nie maleje. Wybraliśmy kilka inwestycji, które są realizowane w 2022 roku – o różnym metrażu i w różnych lokalizacjach.
Polska to drugi najbardziej aktywny rynek deweloperski w Europie. W naszym kraju ciągle przybywa nowych inwestycji – poniżej prezentujemy wybrane z najnowszych realizacji.
Współpraca BSH i Panattoni
Panattoni ponownie współpracuje ze znanym producentem sprzętu AGD, użyczając wybudowane magazyny do wynajęcia na terenie Łodzi. Co ciekawe, deweloper ten w regionie łódzkim wybudował około 2 mln mkw.
Firma BSH skorzysta z ponad 12 tys. mkw. powierzchni w ramach Panattoni Park Business Center Łódź III. Będą tu magazynowane m.in. części do suszarek. Obie firmy już ze sobą współpracowały. Dotychczasowe realizacje Panattoni dla BSH to aż trzy inwestycje o powierzchni łącznej wynoszącej około 150 tys. mkw.
Panattoni Park Business Center Łódź III znajduje się jedynie 3,5 km od centrum miasta. Poza tym w odległości 5 km od obiektu jest autostrada A1, a około 18 km autostrada A2, która łączy Łódź z wieloma najważniejszymi miastami w Polsce – jak Warszawa czy Poznań, a także z Berlinem.
7R z planuje oddać milion zielonych metrów magazynowych w 2022 roku
Światowy rynek zielonych budynków niemieszkalnych według prognoz ma zdecydowanie się powiększyć. Szacuje się jego wzrost z 69,01 miliardów dolarów do 110,52 miliardów dolarów w 2025 roku. Z kolei roczna stopa wzrostu ma wynieść 9 proc. Branża magazynowa na te wyzwania reaguje i szybko odpowiada. Zarówno deweloperzy, inwestorzy, jak i najemcy widzą szereg społeczno-biznesowych plusów wynikających z realizacji i użytkowania takich przestrzeni.
Rynek magazynowy w 2021 a wojna w Ukrainie
Podaż i popyt na magazyny do wynajęcia w Polsce ma rekordowe wyniki. Liczba powierzchni w budowie przekroczyła 3,6 mln m² i jest to najlepszy wynik w historii rynku. Przyczyniła się do tego głównie branża e-commerce oraz kurierska. Magazyny w Polsce cały czas są inwestycją bezpieczną.
Spośród rynków nieruchomości komercyjnych to właśnie na rynek magazynowy najmniejszy wpływ miał wybuch pandemii COVID-19. Pandemia to jeden z głównych czynników wpływających na tę branżę i powierzchnie magazynowe w Polsce. Drugim jest inwazja Rosji na Ukrainę.
Wojna w Ukrainie, tuż za naszą wschodnią granicą, sprawia, że najemcy z Ukrainy planują przenieść swoją działalność do Polski. Część inwestorów z kolei nie czuje się pewnie nawet tutaj. W dodatku zakłócone są m.in. łańcuchy dostaw materiałów budowlanych ze względu na sankcje. Trudno prognozować w takiej sytuacji, gdyż wiele zależy od tego, jak długo wojna będzie trwać i jakie będzie jej zakończenie.