Okna antywłamaniowe mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa domu lub mieszkania przed potencjalnymi włamaniami. Niestety tą drogą zazwyczaj próbuje przedostać się najwięcej włamywaczy. Zważywszy na to, że salon zwykle znajduje się na parterze, warto zastosować dodatkowe zabezpieczenia właśnie w tym pomieszczeniu. Okna PCV antywłamaniowe różnią się pod kilkoma względami od zwykłych modeli. Co warto wiedzieć na ten temat?
Najpopularniejsze rodzaje zabezpieczeń w oknach antywłamaniowych
Okna antywłamaniowe posiadają wzmocnione ramy, specjalne szyby, które są odporne na uderzenia i blokady uniemożliwiające wyważenie. Dodatkowo niektóre modele są wyposażone w zabezpieczenia w postaci rolet antywłamaniowych, które utrudniają włamywaczom dostanie się do wnętrza. Poniżej dodatkowe informacje na ten temat.
- Wzmocnione ramy okienne wykonane z trwałych materiałów (najczęściej stali lub aluminium) sprawiają, że konstrukcja jest trudna do wyważenia lub uszkodzenia. W niektórych modelach stosuje się też inny sposób łączenia profili okiennych. Możliwe jest np. użycie sprężystych łączników, które utrudniają wyważenie ramy.
- Okna PCV antywłamaniowe powinny mieć specjalne szyby, które są odporne na uderzenia i łamanie. Najczęściej stosowane są szklane pakiety zespolone z folią PVB lub EVA. Ich zadaniem jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się odłamków szyby, gdyby doszło do jej uszkodzenia.
- Popularnością cieszą się też systemy blokujące w postaci dodatkowych zaczepów, które uniemożliwiają wyważenie okna lub uchylenie go na szerokość większą niż 10 cm.
W jaki sposób można jeszcze zabezpieczyć okna?
Wiele osób decyduje się na założenie rolet antywłamaniowych. Dostępne są zarówno wersje zewnętrzne, jak i wewnętrzne ze specjalnymi blokadami antywłamaniowymi. Takie rolety są trudniejsze do zniszczenia lub wyważenia i stanowią dodatkową barierę dla potencjalnych włamywaczy. Oprócz tego można zainwestować w systemy alarmowe, które wykrywają próby włamania i informują o nich właściciela lub ochronę.