Płyty OSB i MFP to materiały powszechnie stosowane w różnego rodzaju pracach budowlanych i remontowych. Choć na rynku cieszą się dużą popularnością, wiele osób wciąż nie wie, co właściwie kryje się za tajemniczymi trzyliterowymi skrótami i czym różnią się od siebie oba te modele. Płyty OSB i MFP mają jednak odmienne właściwości, co przekłada się również na różnice w ich zastosowaniu. Wyjaśniamy, co warto wiedzieć o obu tych modelach i na co zwrócić uwagę przy zakupie któregokolwiek z nich.
Płyta OSB i MFP — podobieństwa
Zanim przejdziemy do różnic, zacznijmy od podobieństw. Zarówno płyta OSB, jak i MFP to drewnopochodne płyty budowlane, powszechnie wykorzystywane we wznoszeniu budynków i ich wykańczaniu. Można używać ich zarówno już na etapie konstrukcji obiektu, jak i znacznie później — w trakcie remontu, modernizacji czy nawet dekoracji pomieszczeń. Maksymalnie prosta forma płyt zapewnia im niezwykle bogaty zakres zastosowań.
Mimo wielu różnic pod kątem właściwości, ceny obu modeli tych materiałów również są do siebie dość podobne. Płyty OSB i MFP wykonane są z wiórów drzewnych, pod kątem kosztów zakupu jest to więc niezwykle atrakcyjna alternatywa dla litej deski. Oba rodzaje płyt są podobnie proste w montażu. Zwykle wystarczy złączyć je na pióro-wpust.
Bogatą ofertę trwałych drewnopodobnych płyt OSB i MFP proponuje na przykład hurtownia budowlana Bricoman. Zobacz dostępny asortyment na stronie https://www.bricoman.pl/materialy-budowlane/plyty-osb-plyty-mfp-deski-laty-tarcica/plyty-drewnopochodne.
Różnice między płytami OSB i MFP
Najistotniejsza, widoczna na pierwszy rzut oka różnice miedzy oba tymi modelami płyt zawiera się już w samych ich nazwach, OSB to skrót od oriented strand board, co oznacza, że wióry drzewne na tym rodzaju płyty ułożone są w jednym kierunku. Jest to najbardziej rozpowszechniona forma drewnopochodnych płyt budowlanych, dzięki czemu można kupić ją w wielu popularnych marketach i hurtowniach.
Nazwa płyt MFP pochodzi natomiast od wyrażenia Multi Funktions Platte. Wielofunkcyjność tego modelu objawia się m.in. jego doskonałymi parametrami technicznymi, które pozwalają wykorzystywać go zarówno do prac konstrukcyjnych, jak i do instalacji izolacji termicznej bądź akustycznej. Wióry drzewne w tym rodzaju płyty ułożone są w wielu kierunkach, co zwiększa jej elastyczność i wytrzymałość. Płyty budowlane MFP cechują się także lepszą odpornością na wilgoć. W przeciwieństwie do większości płyt OSB ten rodzaj materiałów jest również ognioodporny.
Płyty OSB i MFP — na co zwrócić uwagę przy zakupie?
To, na zakup jakiego rodzaju płyt się zdecydujesz, powinno zależeć od celu, który chcesz osiągnąć przy ich pomocy. Jeśli poszukujesz trwałego, odpornego na ogień i wilgoć materiału konstrukcyjnego, lepszym wyborem będzie płyta MFP. Jeżeli zaś zależy Ci na niedrogim i łatwo dostępnym, ale uniwersalnym i wytrzymałym modelu, sprawdź płyty OSB 18 mm. Z pomocą tego rodzaju płyty z łatwością stworzysz funkcjonalne konstrukcje meblowe czy podesty oraz obudujesz ścianę lub podłogę.