Podnośniki koszowe – jak sama nazwa wskazuje – nie mogą istnieć bez kosza. To podstawowy element, dzięki któremu praca na wysokości jest bezpieczna, o ile użytkuje się go z zachowaniem kilku zasad. O czym trzeba pamiętać, gdy korzysta się z podnośnika koszowego? Kto opowiada za nadzór nad maszyną? I dlaczego stan techniczny zwyżki należy kontrolować zawsze bezpośrednio przez jej uruchomieniem?
Podesty ruchome, ładowarki teleskopowe i innego rodzaju zwyżki muszą być używane z zachowaniem podstawowych zasad bezpieczeństwa, żeby zmniejszyć ryzyko ewentualnych wypadków. Powinny nimi sterować wyłącznie osoby przeszkolone i mające odpowiednie uprawnienia, które potrafią ocenić, czy w danych warunkach maszyny można w ogóle uruchomić.
W przypadku podnośników koszowych kluczowe dla bezpieczeństwa jest również dbanie o właściwe korzystanie z kosza.
Obciążenie kosza
Co to oznacza w praktyce? Po pierwsze, nigdy nie należy przekraczać udźwigu ustalonego przez producenta. W koszu podnosi się na określoną wysokość nie tylko pracowników, lecz także sprzęt i materiały. Przy obliczaniu masy oddziałującej na podnośnik trzeba wziąć pod uwagę wszystko, co będzie transportowane na górę. Pominięcie np. jednej osoby może spowodować uruchomienie czujnika nadwagi – w nowszych modelach – a w niektórych przypadkach skutkować nawet przewróceniem się maszyny.
Akcesoria do bezpiecznego korzystania z kosza
W związku z tym, że podnośniki koszowe to sprzęt do pracy na wysokości, każdy z pracowników wyjeżdżających na kilka czy kilkanaście metrów w górę powinien być wyposażony w certyfikowane uprzęże zmniejszające ryzyko upadku.
Uprzęże należy mocować do punktu kotwiczenia umieszczonego w koszu. Dokładna lokalizacja tego punktu jest zawsze określona w instrukcji obsługi maszyny.
Poręcze w koszu
Poza tym pracownicy muszą pamiętać o tym, że poręcze w koszu nie służą do opierania się ani do wspinania się na nie. Silny nacisk lub wychylanie się poza obręb platformy są potencjalnie niebezpieczne – mogą się skończyć upadkiem.
Jeżeli kosz znajduje się zbyt daleko od miejsca pracy, należy go dosunąć albo wykorzystać inny podnośnik. Różne modele zwyżek sprzedaje i wynajmuje na krótki albo długi okres m.in. firma Riwal (https://www.riwal.com/poland/pl-pl). Niemniej jednak trzeba pamiętać, że poręcze mają stanowić wyłącznie element zabezpieczający, dlatego używanie ich jako podparcia nie jest dobrym pomysłem.
Regularne czyszczenie i kontrolowanie stanu technicznego
Co jeszcze ma znaczenie dla bezpiecznego korzystania z kosza w podnośnikach? Regularne usuwanie zanieczyszczeń i kontrola stanu technicznego. Tłuste plamy, woda, błoto albo spadające liście zwiększają ryzyko poślizgnięcia się pracowników, zaś usterki elementów sterujących mogą spowodować np. problem z ponownym opuszczeniem kosza.
Podnośniki koszowe należy sprawdzać każdorazowo bezpośrednio przed rozpoczęciem użytkowania. Oprócz tego co jakiś czas przeprowadzane są kontrole Urzędu Dozoru Technicznego (UDT), które oceniają m.in. działanie najważniejszych instalacji. Wszystko po to, żeby osoby znajdujące się w koszu i w pobliżu zwyżki były bezpieczne.