Zdecydowanie koncepcja mieszkania dla osób niepełnosprawnych jest o wiele trudniejsza niż dla pełnosprawnych osób. Zadanie to wymaga niezwykłego zaangażowania i starannego planowania, tak aby wszystkie kwestie zapewniały wygodę a przede wszystkim bezpieczeństwo. Dzięki naszym radom dowiesz się jak urządzić funkcjonalny pokój dzienny dla osób niepełnosprawnych.
Jakie normy powinien spełniać pokój dzienny dla niepełnosprawnych? Na co należy zwrócić uwagę aby strefa dzienna była komfortowa?
Zlikwiduj utrudnienia i przeszkody
Projektując pomieszczenie dla osoby niepełnosprawnej należy wziąć pod uwagę wszystkie niedogodności, które mogą utrudniać jej samodzielne poruszanie i przede wszystkim rodzaj niepełnosprawności tj. czy osoba porusza się na wózku inwalidzkim czy z pomocą balkoniku, czy samodzielnie, ale z pewnymi trudnościami ruchowymi. Następnie warto przygotować listę barier, które będą konieczne do usunięcia, oraz zastanowić się nad następującymi kwestiami:
- Szerokie przejścia – takie przejścia powinny mieć w granicy 130 -150 cm, to poprawi funkcjonalność pomieszczenia dla osoby niepełnosprawnej,
- rezygnacja z progów – osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim lub przy pomocy chodzika rehabilitacyjnego rekompensuje się położenie płaskich listew podłogowych tj. przejściowych, zamiast progów. To znacznie poprawi ich swobodne poruszanie, a pomieszczenie będzie dużo bardziej bezpieczne,
- drzwi przesuwne – takie drzwi znacznie ułatwią przemieszczenie się do innego pomieszczenia,
- usunięcie dywanów – grube, ciężkie dywany i chodniki również mogą stanowić poważną barierę dla osób niepełnosprawnych. Dodatkowo stanowią bardzo poważne zagrożenie dla zdrowia i życia stwarzając ryzyko upadku. Lepiej zdecydować się na gładką podłogę,
- panele o wysokiej klasie ścieralności – bardzo bezpieczne rozwiązanie dla osób poruszających się z pomocą chodzika rehabilitacyjnego. Taka podłoga jest o wiele trwalsza a co najważniejsze mniej śliska i bardziej bezpieczna. To dobra inwestycja dla pokoju dziennego,
- wyłączniki światła w dostępnych miejscach – warto zwrócić uwagę na to by wyłączniki i wszelkiego rodzaju gniazdka były w miejscach łatwo dostępnych dla osób niepełnosprawnych. To naprawdę może pomóc w ich codziennym funkcjonowaniu.
Zadbaj o funkcjonalność dziennego pokoju
Jak w prawie w każdym domu pokój dzienny ma dużo zastosowań i może pełnić sporo funkcji. Tak jest też w przypadku pokoju dziennego dla osób niepełnosprawnych. Warto zatem pomyśleć o: a) kąciku relaksu – idealne miejsce na odpoczynek warto wspomóc wygodną sofą z zabudową, która będzie jednocześnie meblem wypoczynkowym oraz stolikiem kawowym. Dzięki temu pozbędziemy się ławy, która znacznie utrudnia pomieszczanie się osoby niepełnosprawnej. b) miejscu gdzie będzie możliwość popracowania – tutaj najważniejszą rolę będzie spełniać biurko. Jeśli osoba niepełnosprawna porusza się na wózku inwalidzkim ważne, aby ten mebel miał szeroką wnękę, tak aby było możliwe podjechanie. Zdecydowanie ułatwi to pracę osobie niepełnosprawnej. c) strefie gdzie można zrealizować swoje zainteresowania – d) strefa przechowywania – dobrym rozwiązaniem będzie tutaj szafa z przesuwnym frontem. Osoby niepełnosprawne mają szczególnie utrudniony dostęp do górnych szafek. Warto pamiętać aby zamontować je niżej niż robi się to standardowo. Ważne jest również logistyczne rozmieszczenie szuflad i półek tak aby najważniejsze rzeczy były w zasięgu ręki, co ułatwi codzienne funkcjonowanie osoby niepełnosprawnej.
Meble na wymiar
Jest to bardzo dobre rozwiązanie do pokoju dziennego dla osób niepełnosprawnych. Meble na wymiar gwarantują funkcjonalność a z drugiej strony po konsultacjach będą odpowiadać gustom użytkownika. Na co zwrócić uwagę przy wyborze mebli na wymiar?
- Proces produkcji – zazwyczaj proces ten składa się z kilku etapów. Po pierwsze niezwykle ważne jest dokonanie dokładnych pomiarów, wybraniu bezpiecznej faktury i kolorystyki. Następnie ważną kwestią jest projektowanie. Tutaj warto podjąć współpracę z doświadczonymi projektantami, którzy będą w stanie przygotować nam projekt 3D. Taka wizualizacja pomoże stworzyć bezpieczny mebel dla osoby niepełnosprawnej. Zawsze możemy zdecydować się na ewentualne poprawki, tak aby oczekiwania użytkownika były w 100 % zaspokojone. Ostatnim etapem mebli na wymiar to montaż, którym zajmują się już doświadczeni fachowcy.
- Istotne szczegóły – przy projektowaniu mebli na wymiar dla osób niepełnosprawnych dbajmy o każdy szczegół, który będzie w stanie poprawić funkcjonalność i bezpieczeństwo użytkowników. Zwróćmy szczególną uwagę na wysokość blatów i wszelakich rodzajów uchwytów. Zdecydujmy się na wysuwane półki, składane blaty oraz inserty. Ciekawym rozwiązaniem są również systemy szafek wiszących czy też ruchome blaty na korbkę.
Planując, projektując i urządzając wnętrza dla osób niepełnosprawnych warto wziąć pod uwagę rozwiązania, które ułatwią im codzienne funkcjonowanie. Obecnie dostępnych jest wiele rozwiązań, które mogą poprawić komfort użytkowników.
Wpis powstał we współpracy z wypożyczalnią łóżek rehabilitacyjnych Visamed z Warszawy, właścicielem marek dlachorych.pl oraz lozkadlachorych.pl.