Pompa ciepła to niezwykły wynalazek, dzięki któremu można zachowywać komfort energetyczny wewnątrz domu zarówno zimą, jak i latem. Działa dzięki pobieraniu powietrza z otoczenia, które zmienia w odpowiadające użytkownikom domu lub danego pomieszczenia, w zależności od obszaru jej działania. Z tego artykułu dowiesz się, w jaki sposób przebiega ten proces, jak pompa ciepła działa z fotowoltaiką oraz czy warto zdecydować się na jej montaż.
Jak to się dzieje, że pompa ciepła działa?
Pompa ciepła w rzeczywistości jest nazwą urządzenia, w którego skład wchodzą pompa , system źródła ciepła oraz system jego dystrybucji i przechowywania. Proces przebiegu jednego okrążenia powietrza można podzielić na trzy fazy. Na samym początku ciepło jest pobierane z otoczenia. Dzieje się to dzięki cieczy znajdującej się w źródle ciepła. Później ciepło znajdujące się w urządzeniu może być wykorzystywane przy użyciu wymiennika ciepła oraz sprężarki. Potem następuje ostatni etap, jakim jest ogrzewanie pomieszczenia lub też pomieszczeń. Tak w uproszczeniu wygląda jedno okrążenie ciepła. Dzięki pompie oraz sprężarce, woda nieustannie obiega cały system, a pomieszczenie może być stale ogrzewane, np. płaszczyznowo lub grzejnikowo.
Czy pompę ciepła można podłączyć do fotowoltaiki?
Pompę ciepła można podłączyć do fotowoltaiki. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, które niesie ze sobą wiele korzyści. Panele fotowoltaiczne tworzą energię elektryczną, która może być wykorzystywana do zapewnienia stałego źródła prądu dla funkcjonowania pompy. Oznacza to, że jej funkcjonowanie może być całkowicie darmowe.
Pompa ciepła – czy warto?
Głównym zadaniem pompy ciepła jest zapewnienie komfortu energetycznego wewnątrz gospodarstwa domowego. Dotyczy to nawet upalnych, jak i bardzo zimnych dni w ciągu roku. Może ona pracować w temperaturach otoczenia od – 28 do 70 stopni Celsjusza. Dzięki połączeniu pompy ciepła z fotowoltaiką można uniezależnić się od rosnących cen prądu i zredukować rachunki za ogrzewanie zimą i schładzanie pomieszczeń latem. To urządzenie umożliwia również rezygnację z montażu instalacji gazowej, komina i kotłowni. Niesie to za sobą korzyści finansowe, czasowe związane z budową wymienionych elementów, a także umożliwia zagospodarowanie jednego pomieszczenia wewnątrz domu w inny sposób.