Silikaty to grupa elementów murowych, które często wybiera się jako materiał budowlany przeznaczony do wznoszenia ścian w trakcie realizacji inwestycji. Dzięki swoim właściwościom gwarantują wysoką wytrzymałość ścian i doskonałe parametry akustyczne. Ściany wzniesione z silikatów to również wysoki poziom ochrony przeciwpożarowej – silikaty są elementami całkowicie niepalnymi, objętymi najbezpieczniejszą klasą reakcji na ogień (Euroklasa A1). Są także odporne na działanie innych, zróżnicowanych czynników środowiskowych. Bloczki silikatowe to synonim komfortu i bezpieczeństwa we współczesnym budownictwie jedno i wielorodzinnym.
Silikaty to wygoda i ekonomia budowy
Jeśli zależy ci na sprawnej budowie, ale jednocześnie solidnej konstrukcji budynku i komforcie jego użytkowania, najlepiej postawić na sprawdzone i ekonomiczne rozwiązania. Jednym z nich jest System Budowy H+H – obejmujący szeroką ofertę elementów murowych o różnych wymiarach i przeznaczeniu.
W Systemie Budowy H+H dostępne są m.in. elementy wapienno-piaskowe, czyli silikaty. Bloczki silikatowe drążone lub pełne to podstawowe produkty, jednak na rynku dostępne są także silikatowe elementy do przygotowywania szalunków traconych czy pionów instalacyjnych.
Aby usprawnić wykonawstwo większość oferowanych elementów silikatowych posiada profilowane powierzchnie czołowe wyposażone w system łączenia pióro-wpust, a także podchwyty montażowe ułatwiające przenoszenie bloczków i właściwe ustawienie ich w warstwie muru. Również ze względów wykonawczych proponuje się wykorzystanie dostępnych na rynku silikatowych elementów uzupełniających, które pozwalają np. zmniejszyć liczbę niezbędnych do wykonania docięć (elementy połówkowe), lub bezproblemowo osiągnąć pożądaną wysokość przegrody (elementy wyrównujące na wysokości).
Bloczki silikatowe – co jeszcze zyskujesz?
Jedną z najważniejszych cech bloczków silikatowych jest ich doskonała izolacyjność akustyczna. Ten parametr przegród budowlanych jest zależny od ich masy. Zgodnie z tzw. „prawem masy” – im większa jest masa przegrody, tym lepszą ochronę ściany będą stanowić przed przenoszeniem niechcianych dźwięków. Najwyższe wartości wskaźników izolacyjności akustycznej uzyskują ściany murowane wzniesione właśnie z materiałów wapienno-piaskowych. Bloczki silikatowe o najwyższych klasach gęstości (1.8 – 2.2) ze względu na wysoki poziom ochrony przed hałasem, który zapewniają określane są jako materiał przeznaczony do wznoszenia przegród o podwyższonych wymaganiach izolacyjności akustycznej. Do takich bloczków należą np. H+H Silikat A, A PLUS (do wznoszenia ścian nośnych o szerokościach 18 i 25 cm) oaz H+H Silikat A12 (do wznoszenia ścian działowych o szerokości 12 cm).
Kolejnym parametrem decydującym o popularności bloczków silikatowych jest ich wysoka wytrzymałość na ściskanie. Najczęściej wykorzystywane są silikaty o klasach wytrzymałości na ściskanie wynoszących 15-20 MPa, natomiast silikaty mogą osiągać klasy wytrzymałości dochodzące nawet do 35 MPa! Z tego powodu ściany silikatowe mogą przenieść nawet bardzo duże obciążenia bez ryzyka uszkodzenia konstrukcji. Można wznosić z ich pomocą budynki o nawet kilkunastu kondygnacjach bez konieczności stosowania dodatkowych wzmocnień.
Jeśli zależy ci na solidnej konstrukcji budynku i systemowych rozwiązaniach, bloczki silikatowe mogą być odpowiedzią na twoje potrzeby niezależnie od tego, czy jesteś deweloperem wznoszącym osiedle mieszkaniowe, czy właścicielem prywatnej posesji.