Wszystkie zamieszone na stronie publikacje mają charakter wyłącznie edukacyjno – informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby publikacje w serwisie były rzetelne i zgodne z obecną wiedzą w zakresie medycyny, fizjoterapii lub innej dziedziny wpisu. Niniejszy serwis nie może zastąpić indywidualnej konsultacji z lekarzem lub specjalistom. Stosowanie porad i wskazówek w praktyce powinni być za każdym razem konsultowane na indywidualnej wizycie z lekarze lub specjalistom.
U większości opiekunów pupili, jakimi są psy, narkoza i jej konieczność wywołuje grozę. Oczywiście prawo do takich uczuć ma każdy, ale istnieje wiele mitów i prawd na temat samej narkozy psa, jak i powikłań po narkozie u psa. Niestety, przy niektórych zabiegach jest konieczność uśpienia psa, a następnie jego wybudzenie.
Na czym polega narkoza u psa?
Jeśli przyjdzie moment w życiu naszego psa, że będzie musiał mieć wykonany jakikolwiek zabieg chirurgiczny np. usuwania krwiaka małżowiny usznej o której pisaliśmy ostatnio, wraz z tym nadejdzie również moment narkozy psa. Wielu z hodowców, obawia się powikłań po narkozie u psa, ale okazuje się, że narkoza sama w sobie jest zabiegiem bezpiecznym dla czworonoga. Narkozy bowiem, wymagają wszystkie zabiegi chirurgiczne. Ma to miejsce również podczas kastracji, operacji u psich ortopedów, a także operacje na narządach i operacje, które mają na celu usunięcie nowotworu.
Narkoza u psa, jest niczym innym, jak znieczuleniem ogólnym, które powoduje utratę przytomności, a także brak odczuwania bólu w zakresie wszystkich tanek organizmu naszego psa. Narkoza dla psa, powoduje również zwiotczenie mięśni szkieletowych. Usypianie psów do operacji, jest niezbędna do przeprowadzenia precyzyjnych operacji. Działa podobnie jak u ludzi, choć wielu opiekunów czuje dyskomfort związany z uśpieniem psa niż z samą operacją. To zapewne ma związek z powikłaniami po narkozie u psa, które mogą, ale nie muszą przecież wystąpić u naszego czworonoga.
Wpływ na to jak pies zachowa się po narkozie, gdy zostanie wybudzony z narkozy, zależy od jego ogólnej kondycji fizycznej i życiowej. Na co zwrócić uwagę i jak przygotować psa do narkozy, by skutki uboczne narkozy nie występowały?
Jak przygotować psa do narkozy?
Postępowanie podczas przygotowań do zabiegu jest bardzo ważne. Nasze zachowania mogą mieć wpływ na zdrowie i samopoczucie naszego pupila. Najważniejsze to – trzymać się zaleceń lekarza. Pies powinien być do zabiegów odpowiednio przygotowany:
- warto zadbać, by miał wykonane wszystkie zaległe szczepienia, jeśli ich nie ma, należy je wykonać, co najmniej dwa tygodnie przed planowanym zabiegiem.
- Ważne, aby przed narkozą u psa, zwierzę miało pusty żołądek. Najlepiej, jeśli będzie na czczo, ponieważ pokarm dodatkowo obciąża przewody pokarmowe, a także układ krążenia.
- Przez 12 godzin przed podaniem narkozy, zwierzę nie powinno przyjmować pokarmu, może tylko pić wodę.
- Przed podaniem narkozy dla psa, nie należy się z nim intensywnie bawić, ani szczególnie mocno wysilać podczas szkoleń i treningów.
- Należy poinformować lekarza weterynarii o wszelkich zmianach zauważonych w zachowaniu psa. Jeśli pojawi się biegunka, wymioty, apatyczne i dziwne zachowania zwierząt, należy o tym powiedzieć, ponieważ może to mieć również wpływ na skutki uboczne narkozy u psa.
Jeśli będziemy dokładnie przestrzegać zaleceń lekarza, pozwolimy na bezpieczny zabieg i bezpieczną narkozę dla psa. Możemy, zatem uniknąć skutków ubocznych narkozy i zmniejszyć do minimum ryzyko powikłań narkozy.
Jakie badania wykonać przed narkozą ogólną zwierzaka?
Jak każdy zabieg, również poddanie psa operacji i podaniu narkozy, obarczone jest sztywnymi procedurami. Tak jak my ludzie, powinniśmy przed operacją poddać się szeregowi badań, tak i nasi podopieczni powinni zostać przebadani, dokładnie w celu wykluczenia dodatkowych niebezpieczeństw i powikłań po narkozie u psa.
Mówiąc o sprawdzeniu stanu zdrowia, mówimy również o badaniu krwi zwierzęcia. Sprawdzane są wówczas parametry wątrobowe i nerkowe, które wiele mówią o kondycji zwierzęcia. Ma to wpływ na to, jak pies zniesie narkozę. Podczas przygotowań do podania narkozy, możemy zostać również poproszeni o badania serca czworonoga lub próbkę moczu. Wówczas lekarz weterynarii, na podstawie wyników badań dobierze odpowiednią metodę znieczulenia, czy będzie to wziewna narkoza, czy znieczulenie w kręgosłup lub inne metody, takie jak leki stosowane w anestezjologii.
Przeciwwskazania do narkozy wziewnej psa
Narkoza wziewna, jest w tej chwili bodajże jedną z najbardziej bezpiecznych metod usypiania psów do zabiegów. Polega ona na podłączeniu zwierzęcia do rury intubacyjnej, która zostaje umieszczona w drogach oddechowych psa, do aparatu wypełnionego gazem usypiającym i znieczulającym do operacji. Są jednak przeciwwskazania do podania tego rodzaju znieczulenia naszemu psu. Są to między innymi psy, które mają problemy z sercem i w wyniku przeprowadzonych wcześniej badań nie mogą być dopuszczone do operacji i narkozy dla psa. Mogą to być również psy, które chorują na padaczkę.
Padaczka u starego psa jest schorzeniem występującym dość często i jest zdecydowanym przeciwwskazaniem do podania narkozy. Ponad to, narkozy powinny się wystrzegać zwierzęta, które cierpią na arytmię serca. Arytmia serca, a narkoza to ważna kwestia. Ponieważ tego rodzaju choroby mają wpływ na powikłania po narkozie, a nawet dyskwalifikują zwierzę do operacji.
Jakie są możliwe komplikacje i skutki uboczne po narkozie?
Powikłania po narkozie u psa, to niezbyt częste zjawisko, ale wystąpić może, o czym zawsze informują lekarze weterynarii. Zapewne, dlatego, niektórzy właściciele psów boją się poddać psa narkozie. Do efektów ubocznych narkozy należą biegunka, wymioty, dziwne zachowanie zwierząt, nietypowe dla nich, nietrzymanie moczu u psa po narkozie. Dlatego tak bardzo ważna jest odpowiedzialna opieka nad psem podczas wybudzenia z narkozy, a także jeszcze kilka dni po wybudzeniu psa.
Wybudzanie psa po operacji może potrwać, ale ważne jest, by zabrać go do domu dopiero po całkowitym wybudzeniu psa po operacji, należy poczekać, aż odzyska on pełną świadomość. Pies po narkozie, może się zachowywać niecodziennie. Jednakże, gdy mamy do czynienia z operacją, narkoza jest konieczna. Możemy też zapytać, ile kosztuje narkoza dla psa, ale jest to zależne od danego punktu weterynaryjnego, w którym będzie przeprowadzana narkoza. Narkoza dla psa, to cena od około 500-1000zł. Pamiętajmy również, że jeśli pies ma objawy narkozy dość niepokojące, należy bezzwłocznie udać się do najbliższej lecznicy, by nie ryzykować zdrowia i życia naszego przyjaciela.
Mój piesek 2 tygodnie do siebie dochodził po narkozie.