Weryfikacja bazy Biura Informacji Kredytowej to ważny element bezpiecznego pożyczania. W ten sposób firmy minimalizują ryzyko kredytowe. Wciąż jednak zdarzają się podmioty, które oferują pożyczki bez BIK i znajdują chętnych na swoje usługi. Odpowiadamy, na czym w praktyce polega taki produkt, czy na pewno żadne bazy nie są weryfikowane i czy pożyczka bez biku to dobry sposób na wyjście z długów.
Pożyczki bez BIK – na czym polegają?
Elementem oceny zdolności kredytowej w bankach i większości firm pożyczkowych jest weryfikacja potencjalnego klienta w bazie Biura Informacji Kredytowej. Dzięki temu pożyczkodawcy mogą sprawdzić, jak w przeszłości radził on sobie ze spłatą finansowych zobowiązań. Jeżeli dobrze, to chętniej przyznają mu środki, jeśli zaś dopuszczał się opóźnień, to wtedy mogą wydać decyzję negatywną i nie narażać siebie na problemy z odzyskaniem długu, a pożyczkobiorcy na jeszcze większe kłopoty finansowe.
Pożyczki bez BIK to produkty, które nie uwzględniają weryfikacji bazy BIK. Wiążą się więc z większym ryzykiem dla obu stron i wynikającymi z tego wyższymi kosztami.
Kto oferuje pożyczki bez BIK?
Pożyczki bez biku są oferowane przez część firm z sektora pozabankowego, choć wybór takich produktów jest coraz mniejszy. Podmioty, które mają w swoim portfolio pożyczki bez BIK coraz częściej rozumieją, że bez weryfikacji tej bazy zwiększają prawdopodobieństwo, że udostępnią środki osobie, która nie będzie chciała ich spłacać.
Pandemia sprawiła, że część podmiotów, które nie przykładały tak dużej wagi do bezpieczeństwa pożyczania, musiało wycofać się z rynku. Ich działalność była zbyt ryzykowna i nieopłacalna, bo przez prawie 1,5 roku obowiązywały obniżone maksymalne koszty pozaodsetkowe, do których musiały dostosować się także firmy oferujące pożyczkę bez biku.
Zostali tylko ci, którzy odpowiedzialnie dobierają klientów i mówią „tak”, tylko tym, którzy rzeczywiście dadzą radę oddać pożyczone pieniądze.
Gdzie szukać pożyczki bez BIK?
Przez zmiany na rynku pozabankowym coraz trudniej jest znaleźć pożyczkę bez biku, bo coraz mniej podmiotów ją oferuje.
Najłatwiej jest wpisać w internetową wyszukiwarkę hasło „pożyczka bez BIK” i kolejno odwiedzać strony, które się pojawiają. Warto jednak wiedzieć, że pożyczki bez biku to często stosowane hasło reklamowe, więc zanim złożysz wniosek, to w szczegółach oferty sprawdź, jakie bazy są konkretnie sprawdzane.
Co jest sprawdzane w przypadku pożyczki bez BIK?
Warto wiedzieć, że pożyczki bez BIK nie oznaczają, że żadne inne rejestry nie zostaną sprawdzone. Pożyczkodawcy zweryfikują Cię w biurach informacji gospodarczych, takich jak: Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej, BIG Info Monitor czy Rejestr Dłużników ERIF.
W tych bazach znajdują się informacje o zaleganiu ze spłatą również finansowych zobowiązań, więc jeśli masz poważne opóźnienia w spłacie kredytu czy pożyczki, to ten fakt zostanie szybko odkryty.
Czy pożyczki bez biku pomogą wyjść z długów?
Pożyczki bez biku to nie jest najlepszy pomysł na wyjście z długów, a może nawet spotęgować Twoje kłopoty finansowe. Wydaje się, że wzięcie kolejnej pożyczki pozwoli uporać się ze spłatą zobowiązań. Jednak jest to bardzo krótkoterminowe rozwiązanie problemu, bo pieniądze i tak trzeba będzie oddać.
Dlatego zamiast decydować się na kolejną pożyczkę bez BIK warto znaleźć dorywczą pracę, która pozwoli zwiększyć dochody albo zawnioskować o konsolidację zobowiązań, co z kolei da możliwość obniżenia raty.
Wady i zalety pożyczki bez bik
Tak naprawdę trudno wyróżnić zalety pożyczek bez biku, bo nie jest prawdą, że pozwoli ona otrzymać środki nawet osobom, które mają przeterminowane zadłużenie. Wszystkie informacje bowiem trafią do pożyczkodawcy po weryfikacji biur informacji gospodarczej.
Natomiast podstawową wadą pożyczki bez BIK jest to, że może ona zagrażać bezpieczeństwu Twoich finansów. Nawet jeśli otrzymasz środki, to z obecnym długiem trudno będzie Ci je oddać, co zwiększy Twoje problemy.
Warto też pamiętać, że pożyczek bez BIK udzielają podmioty, którym nie do końca zależy na odpowiedzialnym pożyczaniu, a wyższe ryzyko, które muszą ponieść rekompensuje im zwiększony koszt pożyczki. Za to ostatecznie płaci oczywiście klient.
Czy warto skorzystać z pożyczki bez biku? Podsumowanie
Jeżeli się wahasz, to warto jednak wybrać firmę, która zweryfikuje Twoją historię kredytową. Wynika to z kilku powodów:
- ze względu na niższe ryzyko, koszt pożyczki również będzie mniejszy,
- masz pewność, że korzystasz z usług odpowiedzialnego pożyczkodawcy, który udostępnia środki tylko tym klientom, którzy są w stanie je spłacić,
- nie narażasz się na kłopoty finansowe kolejnym długiem do spłacenia, bo firma sprawdzająca BIK po prostu Ci odmówi, jeżeli nie stać się na kolejną pożyczkę.
Pamiętaj, aby do pożyczania podchodzić rozsądnie. Weryfikacji w BIK nie warto postrzegać negatywnie jako niekonieczną kontrolę, ale jako wyraz troski o to, abyś kolejne zobowiązanie nie przysporzyło Ci problemów finansowych.