Ci, którzy są w posiadaniu samochodów i regularnie z nich korzystają, doskonale wiedzą, jak nawet drobne usterki mogą utrudnić codzienne funkcjonowanie. Z pewnością znajdzie się dość szerokie grono osób, które niezwłocznie przyzna rację stwierdzeniu, że bez auta niemalże nie da się przemieszczać po mieście. Samochód to wygoda, natychmiastowa dostępność środka komunikacji i pojazd, który dowiezie nas czym prędzej do celu. Ale czy tak jest zawsze? Niestety problemy mogą pojawić się różne i dobrze jest wiedzieć, jak sobie z nimi w miarę możliwości poradzić. A co zrobić, kiedy samochód nie chce zapalić? Jak uporać się z problemem rozruchu silnika benzynowego? Z dalszej części tekstu dowiedzie się, jakie są możliwe przyczyny takiej awarii oraz poznacie różnego rodzaju sposoby, związane z naprawą. Zapraszamy do lektury!
Zimny silnik
Powody, dla których silnik benzynowe może nie zostać uruchomiony, bywają różne. Częsta przyczyną jest po prostu zimno. I nie da się ukryć, że zima bez wątpienia jest najgorszym czasem dla kierowców. Ale dlaczego więc zimą samochód nie chce odpalić? Problem z rozruchem zimnego silnika najczęściej łączy się z akumulatorem, który w niskich temperaturach bardzo szybko rozładowuje. Oczywiście problem ten zdecydowanie częściej będzie dotyczył właścicieli samochodów, którzy nie garażują swoich aut i pozostawione są one na parkingach zewnętrznych. Zatem jeżeli bateria nie ma wystarczająco dużo energii i mocy, nie da rady pobudzić silnika i rozruszać go do określonej liczby obrotów. W takiej sytuacji konieczne będzie doładowanie akumulatora za pomocą kabli lub użycie prostownika.
Ponadto problem z uruchomieniem silnika benzynowego mogą powodować także uszkodzone przewody wysokiego napięcia. Sprawa ta dotyczy głównie starszych samochodów. Nawet, jeżeli instalacja uszkodzona jest w niewielkim stopniu, pojawią się przebicia. Na taką usterkę nie ma rady – konieczna będzie wymiana. Podobnie dzieje się w przypadku zepsucia cewki zapłonowej, która również może być przyczyną problemów z rozruchem silnika. Tutaj także bez wymiany się nie obędzie.
Ciepły silnik
Jednak nie tylko zimny silnik w samochodzie benzynowym może stwarzać problemy. Wręcz mogłoby się wydawać, że ciepły silnik z żadnymi problemami nie powinien się zmagać, co nie jest do końca prawdą. Przyczyną, kiedy nie możemy uruchomić auta mogą być chociażby źle wyregulowane zawory, które w niektórych przypadkach w wysokich temperaturach mogą się nie domykać. Sprawa ta najczęściej dotyczy samochodów, które dodatkowo są wyposażone w instalację LPG. Ponadto przyczyną, kiedy ciepły silnik ma problem z rozruchem, może być także wadliwy układ zapłonowy. Czasami już po rozgrzaniu cewek zapłonowych mogą powstawać w ich wnętrzu prądy błądzące, które powodują spadek wysokiego napięcia.
Ponadto kłopot może wiązać się z rozrusznikiem, który przez nadmierną eksploatację traci skuteczność. Problem ten może dotyczyć nie tylko ciepłego silnika, ale zdarza się również w przypadku zimnego. Pamiętajmy jednak, ze zwykle ten element samochodu wymaga wymiany po około 200 tysiącach kilometrów przebiegu. Na pojawienie się tego problemu mogą wskazywać charakterystyczne trzaski i wtedy konieczna będzie regeneracja rozrusznika lub zakupienie nowego.
Problem trudny do ustalenia
Usterki, które wymieniliśmy, stanowią jedynie przykłady tego, z jakimi problemami mogą się zmagać właściciele samochodów, w przypadku usterek związanych z rozruchem silnika benzynowego. Jednak należy pamiętać, że problem ten jest o wiele szerszy i może dotyczyć wielu różnych podzespołów i ich wad. Jeżeli zatem zauważymy, ze nasz samochód nie działa prawidłowo, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z profesjonalnej pomocy w serwisie samochodowym. Podobnie zachowajmy się w przypadku zamiarów kupna samochodu, który ma problemy z silnikiem i jego rozruchem. Warto, by specjalista dokładnie postawił diagnozę, dzięki czemu możliwe będzie uniknięcie ewentualnych dodatkowych i wysokich kosztów naprawy.