Wielu pacjentów bagatelizuje sprawy związane ze zdrowiem, nie chodząc do lekarzy, tym samym nie robiąc badań laboratoryjnych. Nic gorszego, wszak, aby mieć pewność, że organizm jest zdrowy, koniecznie trzeba wykonywać badania laboratoryjne, które w razie, gdyby pojawił się problem zdrowotny, nakierują lekarza na odpowiednie tory.
Leczenie przez lekarza z badaniami laboratoryjnymi w ręce jest dużo łatwiejsze, bez nich to błądzenie w ciemności. Lekarz bez wyników może nie być w stanie postawić dobrej diagnozy. Bywa i tak, że po zrobieniu standardowych badań laboratoryjnych, lekarz kieruje pacjenta na kolejne, poszerzające obraz diagnozowanej choroby.
Badania laboratoryjne
Już na podstawie wykonanej morfologii lekarz jest w stanie określić ogólny stan organizmu. Badania laboratoryjne powinniśmy wykonywać przynajmniej raz w roku. Każdy bez względu na wiek powinien wykonać badanie krwi, oraz badanie moczu. Właśnie morfologia krwi należy do badań profilaktycznych.
Jakie badania laboratoryjne powinniśmy przeprowadzać?
Badań wykonywanych w laboratoriach jest wiele, do profilaktycznych możemy zaliczyć kilka, między innymi:
– wspomnianą już morfologię;
– OB;
– badanie moczu;
– badanie kału;
– badanie stężenia glukozy;
– badanie poziomu cholesterolu we krwi;
– próby wątrobowe;
– badanie krzepliwości krwi;
– hormon tarczycy;
– diagnostykę chorób alergicznych.
Badania dla przyszłych rodziców
Osoby oczekujące na potomka coraz chętniej wykonują badania prenatalne – nieinwazyjne testy prenatalne, służące wykrywaniu ciężkich wad rozwojowych, oraz chorób genetycznych, na etapie życia płodowego. Dzięki tym badaniom możliwe staje się leczenie dziecka od razu po jego urodzeniu, a nawet jeszcze w łonie matki. Testy prenatalne są bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i dla matki.
Kiedy kobieta może wykonać badania prenatalne?
Wskazaniem do wykonania testów prenatalnych jest:
– wiek kobiety, wykonuje się je powyżej 35 roku życia;
– jeśli w rodzinie występowały choroby genetyczne;
– jeżeli w poprzednich ciążach kobieta urodziła dziecko z wadą genetyczną, chorobą metaboliczną lub zaburzeniem rozwoju w ośrodkowym układzie nerwowym;
– jeśli badanie USG pokazuje ryzyko wystąpienia wad genetycznych.
Odbieranie wyników
Laboratoria starają się, aby pacjenci mogli sprawdzać i pobierać wyniki online. Strony laboratoriów po wykonaniu zlecenia przekazują pacjentom kod zlecenia, którym można się zalogować i pobrać wyniki.
Profilaktyka zmniejsza szanse na zachorowania na wiele groźnych chorób, przeciwdziała rozwojowi schorzeń, zapobiega konsekwencjom choroby lub skupia się na zahamowaniu postępu choroby. To powinno każdego przekonać do przebadania się w celu ochrony własnego zdrowia.