Przeplywomierze to urządzenia stosowane na szeroką skalę zarówno w instalacjach przemysłowych, jak i takich, z którymi spotykamy się na co dzień w naszych domach, a często nawet o tym nie wiemy. Warto więc wiedzieć, do czego służą i jak działają, o czym powiemy w dalszej części tego artykułu.
1. Do czego służą przepływomierze?
2. Rodzaje urządzeń do pomiaru przepływu cieczy
3. Przepływomierze elektromagnetyczne
Do czego służą przepływomierze?
Urządzenia te, wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu, służą do pomiaru przepływu powietrza, czy pary wodnej, zdecydowana większość przepływomierzy służy jednak do pomiarów przepływu cieczy. Znajdują one swoje zastosowanie m.in. w gospodarce wodno-ściekowej, przemyśle spożywczym czy chemicznym. Można je znaleźć także w wielu urządzeniach towarzyszącym nam na co dzień, takich jak m.in. elektryczne podgrzewacze wody.
Rodzaje urządzeń do pomiaru przepływu cieczy
Podobnie jak inne przyrządy wykorzystywane na szeroką skalę, przeplywomierze występują w wielu odmianach, w zależności od rodzaju instalacji, w której mają zostać użyte i zjawiska fizycznego, z którego korzystają. Pierwszą grupę stanowią przepływomierze korzystające z oddziaływań mechanicznych, czyli urządzenia ciśnieniowe, wirowe, oscylacyjne, rotametry, czy przepływomierze masowe. Inną odmianą są przepływomierze działające na podstawie zjawisk falowych, czyli urządzenia ultradźwiękowe i optyczne. Ostatnią grupę stanowią odmiany, które swoją zasadę działania opierają na istnieniu pola elektromagnetycznego oraz wykorzystaniu prawa indukcji elektromagnetycznej Faradaya, czyli urządzenia elektromagnetyczne, o których więcej dowiesz się w kolejnym akapicie.
Przepływomierze elektromagnetyczne
Jak zostało wspomniane wcześniej, przepływomierz elektromagnetyczny należy do elementów działających w oparciu o pole elektromagnetyczne. Głównym zadaniem tego typu urządzeń jest pomiar przepływu cieczy przewodzących w zamkniętych instalacjach rurociągowych. Zasada ich działania jest podobna do zasady działania prądnicy, w której rolę przewodnika pełni ciecz. Napięcie indukowane podczas przepływu cieczy przez pole magnetyczne, jest wprost proporcjonalne do prędkości przepływu. Napięcie to jest mierzone na dwóch elektrodach pomiarowych. Ze względu na niewątpliwe zalety, takie jak możliwość pomiaru cieczy zawierających części stałe, niezależność od ciśnienia, gęstości, lepkości i temperatury cieczy, czy szeroki zakres średni nominalnych, tego typu urządzenia znalazły szerokie zastosowanie praktycznie we wszystkich gałęziach przemysłu.