Niesprawna skrzynia biegów może być wymieniona, naprawiona lub zregenerowana. Można zainwestować w całkowicie nowy sprzęt albo zdecydować się na używaną skrzynię. Wszystkie wymienione rozwiązania mają swoje plusy i minusy, a ostateczną decyzję w dużej mierze podejmuje się w zależności od rozległości i stopnia uszkodzeń. Kiedy regeneracja skrzyni biegów jest dobrym wyborem? Wyjaśniamy poniżej!
- Regeneracja skrzyni biegów
- Uszkodzona skrzynia biegów
Przy wyborze mechanika nie warto liczyć na ślepy traf i lepiej wybrać zakład o sprawdzonej renomie.
Regeneracja skrzyni biegów
W przypadku skrzyni manualnej pierwsze problemy mogą zacząć się już przy przebiegu 150–200 tys. km. Początkowo będą to zazwyczaj proste usterki, jednak równie często okazujące się też sporym kosztem w naprawie. Wymiana zwykłego łożyska na nowe odczuwalnie zmniejszy budżet, a co dopiero gdy wyrobi ono gniazdo w obudowie. Podobnie jest w przypadku zmiany kół zębatych i synchronizatorów. Może zdarzyć się tak, że wymiana kilku mało skomplikowanych elementów będzie kosztować tyle samo, co jedna lub dwie zregenerowane i gotowe do użytku przekładnie. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto skonsultować się ze specjalistą i sprawdzić ofertę firm, które zajmują się sprzedażą zregenerowanych przekładni do popularnych aut. Specjalista w zakresie regeneracji i sprzedaży skrzyń biegów powinien charakteryzować się bogatą wiedzą i wieloletnim doświadczeniem, które pozwalają świadczyć profesjonalne usługi.
Dlaczego regeneracja skrzyni biegów jest dobrym wyborem? W przypadku postawienia na skrzynię zregenerowaną często oprócz gotówki oszczędzamy również czas. Samochód nie będzie musiał stać przez dłuższy okres w warsztacie, a po zakupie wystarczy odebrać skrzynię i zamontować ją w pojeździe. Solidna regeneracja jest czymś innym od naprawy przekładni używanej – to doprowadzenie do momentu, gdy nowa skrzynia zaczyna funkcjonować zdecydowanie sprawniej od poprzedniego modelu, zapewniając kierowcy radość z jazdy oraz gwarancję niezawodności.
Uszkodzona skrzynia biegów
Uszkodzona skrzynia biegów to zły sen każdego kierowcy, niezależnie od wieku samochodu. Jeżeli spotkała Cię taka sytuacja, jednym z wyjść jest zakup skrzyni biegów oraz jej wymiana. To szybkie i sprawne rozwiązanie Twojego problemu.
Ważne jest, abyś nabył odpowiednią i sprawną przekładnię. Odpowiednia skrzynia biegów w aucie jest gwarancją należytego komfortu jazdy, odpowiedniej eksploatacji jednostki napędowej i prawidłowego przeniesienia napędu na koła. Alternatywę dla kupna przekładni stanowi regeneracja skrzyni biegów. W zależności od zakresu uszkodzeń naprawa skrzyni biegów może okazać się tańszym rozwiązaniem problemu. Naprawa skrzyni biegów powinna być poprzedzona dogłębną diagnozą uszkodzeń, na podstawie której ustala się dalsze losy przekładni. Jeżeli uszkodzenia są na tyle duże, że oferowana cena naprawy skrzyni biegów przekracza założony przez Ciebie budżet, możesz z niej zrezygnować.
Wydaje się, że najmniej opłacalną opcją jest naprawienie skrzyni biegów, a dokładniej wymiana jej poszczególnych części. Wobec tego jest to rozwiązanie, na które powinno się decydować tylko w ostateczności. Najwięcej problemów przysparzają kierowcom skrzynie manualne zaczynające zawodzić już przy 150–200 tysiącach kilometrów przebiegu. Warto pamiętać, że w przypadku tego rodzaju skrzyń nawet prosta usterka okazuje się być kosztowna w naprawie. W zakres naprawy skrzyni może wchodzić wymiana łożyska i zmiana kół zębatych oraz synchronizatorów.