Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
W przypadku nadmiernego obciążenia układu nerwowego, np. z powodu przebytych urazów, infekcji czy innych chorób, istnieje ryzyko pojawienia się poważnych problemów neurologicznych. Bardzo często mają one postać zawrotów głowy, osłabienia mięśni czy zaburzeń równowagi. W takich przypadkach zalecana jest rehabilitacja neurologiczna, znana również jako neurorehabilitacja. Na czym dokładnie polega?
Najważniejsze informacje na temat rehabilitacji neurologicznej
Głównym celem tego procesu leczniczego jest odtworzenie funkcji w obrębie układu nerwowego, która została utracona z powodu urazu, infekcji czy choroby. Najczęściej dotyczy to osób cierpiących na stwardnienie rozsiane, udar mózgu, rdzeniowy zanik mięśni, chorobę Parkinsona czy uszkodzenie rdzenia kręgowego. Rehabilitacja neurologiczna pozwala na poprawę sprawności oraz umożliwia pacjentom samodzielne funkcjonowanie.
W ramach procesu leczniczego wykonywane są różne czynności. Nauka polega w dużej mierze na ćwiczeniu codziennych działań, np. chodzenia. Do tej grupy zaliczają się też ćwiczenia rozluźniające i funkcjonalne, masaże, fizykoterapia i terapia przeciwbólowa. Regularnie prowadzone zabiegi pozwalają pacjentom wrócić do aktywnego życia nie tylko społecznego, ale również zawodowego.
Co jeszcze warto wiedzieć o neurorehabilitacji?
Kluczową kwestią wpływającą na zwiększenie skuteczności leczenia jest jego wprowadzenie natychmiast w momencie wystąpienia problemu neurologicznego. Jest to niezwykle ważne z uwagi na specyfikę funkcjonowania układu nerwowego. Im wcześniej zostaną rozpoczęte wszystkie czynności, tym szybciej pacjent może wrócić do zdrowia. Długość terapii jest sprawą indywidualną i zależy od stopnia nasilenia problemów, nastawienia pacjenta i jego starań. Rehabilitacja neurologiczna musi być prowadzona w sposób ciągły, a czasami nawet przez całe życie. Niejednokrotnie konieczne jest włączanie w proces leczenia rodziny chorego.
Zgłoś się już dziś: Kręg Clinic – rehabilitacja neurologiczna Poznań