Stanowią pierwszy etap prac budowlanych i przesądzają o tym, czy będzie można bezproblemowo przeprowadzić dalsze działania związane z realizacją inwestycji. Roboty ziemne, bo o nich mowa, przekładają się na sukces kolejnych części projektu. Dlatego należy je wykonywać zgodnie z projektem i sztuką budowlaną. Z czego składają się roboty ziemne?
Roboty ziemne – jakie prace i działania wchodzą w ich skład?
Realizacja inwestycji budowlanej to złożony proces. Niezależnie od charakteru i specyfiki budowy pewnych etapów prac nie da się pominąć. Jednym z nich są roboty ziemne. Ich celem jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Przekładają się one na sukces dalszych działań. Dlatego wymagają uwagi i precyzji.
Roboty ziemne najczęściej wykonuje się je przy użyciu specjalistycznych maszyn, m.in. koparek, spycharek czy też walców. Przyspiesza to i ułatwia przeprowadzenie niezbędnych prac. Niemniej zdarzają się sytuacje, kiedy w grę wchodzą wyłącznie wykopy ręczne. Profesjonalna firma budowlana i na to będzie przygotowana.
Zazwyczaj roboty ziemne składają się z trzech części:
-
etap przygotowawczy – może obejmować np. rozbiórkę starego budynku, usunięcie mało wartościowej zielni i warstwy ziemi roślinnej czy też obniżenie lustra wody gruntowej. W jego skład wchodzi też wytyczanie budowli ziemnych oraz roboty ziemne porządkowe,
-
etap podstawowy – to m.in. wykonanie wykopów i nasypów, umocnienie skarp, niwelacja terenu oraz odwodnienie wykopów,
-
etap wykończeniowy – obejmuje np. profilowanie nasypów, wyrównanie podłoża i wykonanie wykopów pod ławy i stopy fundamentowe. W jego ramach przeprowadza się także prace ogrodowe, takie jak ułożenie darni i nowej warstwy roślinnej.
Roboty ziemne obejmują szereg działań. Ich przeprowadzenie wymaga dokładności. Dlatego warto je powierzyć specjalistom. Nie tylko dysponują oni wiedzą i doświadczeniem, ale również specjalistycznym sprzętem, dzięki czemu wykonywane prace przebiegają zgodnie ze sztuką budowlaną i przyjętym harmonogramem.