Rozpoczęcie prac budowlanych zakłada etap przygotowania gruntu i wykonanie solidnych fundamentów. Każdy rodzaj budowy należy odpowiednio zabezpieczyć, aby zminimalizować jakiekolwiek ryzyko osunięcia ziemi. Wiele nieprzewidzianych wypadków i kryzysowych sytuacji jest wynikiem niewłaściwego zabezpieczania budowy lub wyboru nieprawidłowych metod. Warto poznać najlepsze możliwe sposoby zabezpieczenie, które zostaną zatwierdzone przez projektantów oraz wszystkie osoby decyzyjne.
Badania gruntu
Pierwszym etapem przygotowywania prac ziemnych jest wykonanie dokładnych badań gruntu. Pozwoli to sprecyzować wszystkie parametry, jakie powinny spełniać zabezpieczenia oraz konstrukcje znajdujące się w ziemi. To właśnie raport z badań gruntu określa czy zabezpieczenia są wymagane, a jeśli tak to jaki rodzaj jest rekomendowany. Do niektórych prac budowlanych wystarczy zastosowań tymczasowe zabezpieczanie wykopów, które może być użytkowane do dwóch lat.
Kotwy
Kotwy gruntowe to jeden z najpowszechniejszych rodzajów zabezpieczania podczas wykopów. Kotwy mogą występować w różnych rodzajach, a ich dobór jest uzależniony od konstrukcji. Kotwy sprawdzają się szczególnie wtedy, gdy grunt jest jednolity i stosunkowo spójny. W takich przypadkach zastosowanie kotew gruntowych pozwoli na dalsze roboty budowlane i wykopy z całkowicie bezpiecznych warunkach.
Czas użytkowania
Kotwy można rozróżnić ze względu na ich czas użytkowania. Kotwy tymczasowe można stosować maksymalnie do dwóch lat. Po tym czasie ich właściwości i stabilność mogą nie spełniać już określonych wymagań. Kotwy stałe wykonywane są z bardziej wytrzymałych materiałów, dzięki czemu mogą być użytkowane przez dłuższy czas niż dwa lata.
Rodzaje kotew
Kotwy gruntowe występują w formie linowej, bądź prętowej. Jeszcze innym rodzajem są kotwy bierne nazywane gwoździami gruntowymi. Ten rodzaj kotew nie spręża się w przeciwieństwie na przykład do tych linowych, nazywanych splotowymi. Gwoździe gruntowe stosuje się przede wszystkim do zabezpieczania zboczy, nasypów i stabilizowania skarp.
Sposób montowania kotew
Kotwy mogą bardzo dobrze ustabilizować grunt i wzmocnić wykonane fundamenty. Aby tak się stało należy je odpowiednio zamontować. Polega to na wykonaniu iniekcji pozwalającej na zespolenie kotwy z gruntem. W przypadku wyjątkowo trudnych i ciężkich gruntów, bądź też w przypadku naprawdę sporych obciążeń stosuje się wielobuławowe kotwy.
Przygotowanie otworu na kotwę
Przed rozpoczęciem montowania kotew należy przygotować podłoże. Kluczowe jest zrobienie odpowiednich otworów, które będą miały średnicę i głębokość dopasowane do rodzaju kotwy. Po przygotowaniu wszystkich wymaganych otworów należy wypełnić je cementem. Buławę kotwy wprowadza się po upłynięciu do kilkunastu godzin.
Odbiór
Po wykonaniu zabezpieczeń za pomocą kotew niezbędne są badania odbiorcze. W przypadku jakichkolwiek uchybień należy wykonać wszystko co możliwe, aby zabezpieczenia były prawidłowe i stabilne. Niewskazane są przede wszystkim jakiekolwiek odkształcenia lub zmiany pozycji.