Jazda na wrotkach cieszyła się największym zainteresowaniem w latach 60. i 70. ubiegłego wieku. Teraz moda powraca i ostro rywalizuje z jednośladowymi rolkami. Obie aktywności to świetny sposób na spalanie kalorii i wzmocnienie poszczególnych partii mięśniowych ciała, a przede wszystkim spędzenie wolnego czasu. Dowiedz się, czym różni się jazda na rolkach od aktywności na wrotkach.
Dlaczego warto wybrać rolki?
Cechą charakterystyczną rolek są kółka ułożone w jednej linii i osadzone na szynie. W zależności od rodzaju (wyróżnia się modele rekreacyjne, freestyle, street oraz do szybkiej jazdy) liczba zamontowanych kółek waha się od dwóch do pięciu, a ich średnica wynosi 55-145 milimetrów. Dużą różnicę można również zaobserwować w twardości komponentów – im twardsze, tym większą prędkość można uzyskać. Rolki są zdecydowanie popularniejsze od wrotek, dlatego można znaleźć szeroki wachlarz modeli różnych marek. Są częściej wybierane ze względu na ich uniwersalność – nadają się do jazdy zarówno w parkach, jak i po asfaltowych ścieżkach, a także na halach sportowych. Pomimo stosunkowo wąskiej linii kółek są stabilne i łatwiej dzięki nim opanować umiejętności niezbędne do swobodnej jazdy. W miarę stopnia zaawansowania pozwalają na szybszą jazdę oraz wykonywanie tricków.
Czym charakteryzują się wrotki?
Buty we wrotkach osadzone są na czterech kołach, umieszczonych w dwóch trackach (osiach) i dwóch liniach. Wyglądem przypominają trochę łyżwy figurowe, szczególnie modele na obcasie. Dostępne są także niższe wrotki bez obcasów, przeznaczone do szybkiej jazdy lub do Roller Derby. Wielu producentów stawia na stylistykę retro, pastelowe kolory lub rzucające się w oczy wzory – wybór modeli nie jest jednak tak duży, jak w przypadku rolek. Średnica kółek oscyluje między 53 a 63 milimetrami, a ich szerokość od 33 do 44 milimetrów. Jazda na wrotkach jest płynna i harmonijna, o ile aktywność uprawiana jest na idealnie gładkich i płaskich nawierzchniach, takich jak na przykład hale sportowe czy wrotowiska. Dwuślady paradoksalnie są mniej stabilne podczas jazdy. Osie kół są bliżej siebie i schowane pod butem, przez co stanie na wrotkach można porównać do ustawiania stopy na okrągłym krawężniku. Wystarczy chwila nieuwagi i łatwo stracić równowagę.
Kiedy postawić na rolki, a kiedy na wrotki?
Wrotki doskonale sprawdza się dla osób, które dopiero zaczynają przygodę ze skatingiem i szukają sprzętu do niezbyt szybkiej, ale za to płynnej jazdy. Zakochają się w nich także miłośnicy klimatów retro. Rolki to z kolei dobry wybór dla entuzjastów nowoczesnych rozwiązań i sprzętu. Szeroki wybór rodzajów pozwoli dopasować model pod styl oraz preferowaną prędkość jazdy. But zapewni także większą stabilność stawu skokowego.