Styl japandi pojawił się jako nowość kilka sezonów temu i bardzo szybko zyskał rzesze fanów. Nic dziwnego – jest połączeniem modnego japońskiego minimalizmu i skandynawskiej przytulności. We wnętrzach w tej estetyce panuje spokój i harmonia, można relaksować się i wypoczywać. Szczególnie dobrze elementy japandi sprawdzają się w salonie. Podpowiadamy, jak go urządzić!
Styl japandi – więcej niż estetyka
Styl japandi jest czymś więcej niż tylko estetyką, na bazie której urządza się wnętrza. To raczej filozofia, u podstaw której leży nauka rezygnowania z rzeczy zbędnych. Japandi to także swoisty sposób życia – bez nadmiaru. Wnętrze, które kreuje się, stosując zasady tej filozofii, jest przyjazne mieszkańcom i zarażające spokojem, a więc idealne do życia. Trend ten przyjął się tak dobrze, bo pozwala stworzyć dom, który jest bliską naturze oazą i daje wytchnienie od miejskiego pędu.
Japandi pojawił się najpierw w Australii, a potem błyskawicznie rozprzestrzenił na cały świat. Czy jest tylko chwilową modą czy zostanie w designie na dłużej? Tego nie wiadomo, natomiast jego prostota i funkcjonalność dają podstawy, by sądzić, że wiele elementów tej estetyki przyjmie się w mieszkaniach na dłużej.
Cechy charakterystyczne stylu japandi
Styl japandi to połączenie dwóch, wydawałoby się zupełnie odrębnych, kultur: japońskiej i skandynawskiej. Choć Skandynawia i Japonia leżą w zupełnie innych zakątkach świata, okazuje się, że w zakresie designu łączy je bardzo wiele. Mariaż tych dwóch kultur dał niezwykły efekt: powstał styl naturalny, przyjazny, ekologiczny, a jednocześnie o wyraźnym charakterze. Z Japonii japandi wziął zamiłowanie do minimalizmu, a nawet swego rodzaju ascezy (japońskie zen) oraz umiłowanie natury, ze Skandynawii – przytulność, wygodę i funkcjonalność.
Cechy charakterystyczne estetyki japandi:
- wnętrza są „czyste” – przemyślane i dopracowane pod każdym względem,
- wystrój jest ascetyczny, choć niepozbawiony przytulności i domowego ciepła,
- wnętrza są przestronne, większość przedmiotów jest schowanych, na wierzchu nie leżą zbędne bibeloty, wprowadzające chaos,
- wykorzystuje się wyłącznie naturalne materiały i tkaniny: drewno, kamień, rattan, bawełnę, len,
- kolory bazowe to beże, brązy, ale również czerń i ciemna zieleń (nie ma tutaj szarości, bieli i pasteli charakterystycznych dla stylu scandi),
- umiar w dodatkach: zamiast wielu bibelotów wystarczy jeden większy wazon czy misa na owoce.
Estetyka japandi czerpie również z japońskiego wabi-sabi, czyli filozofii, która mówi, że nie wszystko musi być idealne, a piękno tkwi w braku perfekcji. Stąd zamiłowanie do rękodzieła, które jest nie tylko długowieczne, ale przede wszystkim nieidealne.
Pojęciem, które warto znać w kontekście filozofii japandi jest także sztuka kintsugi, czyli naprawiania ceramiki. Ta starodawna praktyka polega na sklejaniu ceramicznych naczyń tak, aby podkreślić miejsca pęknięć. W głębszym wymiarze ma ona pokazywać, że każda blizna i niedoskonałość ma znaczenie i jest cennym elementem życia.
Salon w stylu japandi – jak powinien wyglądać?
Salon to miejsce, które szczególnie dobrze odnajdzie się w estetyce japandi. Wnętrze zaaranżowane w tym duchu będzie idealne do odpoczynku po całym dniu. Jak stworzyć gustowny i estetyczny pokój dzienny w stylu japandi?
- Wybierz dużą, koniecznie niską kanapę – jeśli masz miejsce, najlepiej sprawdzi się spory narożnik, na którym będzie można siedzieć, ale i leżeć. Powinna być obita naturalną tkaniną: grubym płótnem albo lnem.
- Do kanapy dobierz niski stolik kawowy – z kamienia albo z drewna. Unikaj połyskujących blatów, złotych nóżek czy dekoracyjnych wykończeń.
- Zadbaj o oświetlenie – w salonie przyda się lampa główna nad stolikiem kawowym (np. z rattanowym albo papierowym kloszem), dające ciepłe światło kinkiety i stylowa, prosta lampa stojąca.
- Wybierając dodatki, kieruj się tym, aby były nie tylko piękne, ale i funkcjonalne. Styl japandi stroni od ustawiania wielu drobiazgów na meblach. Kieruj się więc zasadą „mniej znaczy więcej” – wybierz dodatki wysokiej jakości, ręcznie robione, ale w mniejszej ilości.
Jeśli w salonie masz również strefę jadalnianą, postaw na prosty, minimalistyczny stół (np. stół drewniany z białymi nogami, jeśli uznasz, że we wnętrzu jest zbyt dużo drewna).
Jakie krzesła wybrać do salonu japandi?
Styl japandi jest bardzo określony. Nie ma tu miejsca na połyskujące tkaniny i ozdobne nóżki w meblach. Nie sprawdzi się więc zatem welur czy wzorzyste materiały obiciowe. Krzesła tapicerowane do salonu wchodzą oczywiście w grę, bo styl japandi to nie tylko wygląd, ale i wygoda – pamiętaj jednak, aby obicie było wykonane z naturalnego materiału. Jako że japandi ma w sobie sporo ze stylu skandynawskiego, do jadalni albo do stołu możesz wykorzystać również krzesła skandynawskie – białe albo czarne. Ważne, by nie wprowadzać pasteli i jednolitych szarości, które nie mają wiele wspólnego z naturalnymi barwami.
Jeśli masz w salonie albo jadalni wyspę kuchenną, możesz dopasować do niej hokery drewniane albo rattanowe, ale także krzesła barowe czarne – najważniejsze, aby miały prostą formę.
Styl japandi jest hołdem w kierunku natury i pochwałą życia pełnego harmonii i równowagi. Nie zawsze da się osiągnąć w życiu japoński spokój – warto jednak pomóc sobie choć minimalnie, projektując dom, w którym można odpocząć i zregenerować się po całym dniu.