Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, jak duże zanieczyszczenia generuje przemysł ciężki. Jednocześnie nie można całkowicie wyeliminować zanieczyszczeń, co wcale nie oznacza, że nie jest możliwe zmniejszenie ich ilości. Warto wykorzystywać siłowniki pneumatyczne, które zapewniają efektywność pracy, a dzięki temu, że wykorzystują energię sprężonego powietrza, są neutralne dla środowiska. Warto dowiedzieć się więcej o tych jednostronnego i dwustronnego działania, które są często wykorzystywane.
Czym jest siłownik pneumatyczny?
Pewnie każdy z Was słyszał stwierdzenie, że małe rzeczy mogą mieć duże znaczenie. Wbrew pozorom ta zasada ma zastosowanie w przemyśle. Wystarczy tylko wykorzystać siłownik pneumatyczny. Jest on urządzeniem mechanicznym, które wytwarza siłę i do tego celu wykorzystuje energię sprężonego powietrza, która jest czystym medium. Właśnie to sprężone powietrze pełni dużą rolę i trzeba pamiętać, że musi być ono czyste, najlepiej klasy V, gdyż dzięki temu nie wpływa negatywnie na to urządzenie mechaniczne i nie sprawia, że podzespoły zużywają się szybciej. Takie rozwiązanie rzeczywiście nie tylko obniża koszty i przyspiesza pracę, ale nie generuje też zanieczyszczeń w przeciwieństwie do elementów hydraulicznych.
Zasadniczo praca siłownika pneumatycznego jest niezwykle prosta. Przesuwa on tłoczyska wewnątrz cylindra pneumatycznego, przy czym trzeba wiedzieć, że na tłoczysku zamontowany jest tłok, który dzieli przestrzeń na dwie komory. Odbywa się to w środku cylindra. Do jednej z komór wpuszczane jest sprężone powietrze, co powoduje przesunięcie tłoka pneumatycznego. Na końcu dochodzi do wysuwu bądź wsuwu tłoczyska. Warto wiedzieć również, że jest wiele rodzajów siłowników pneumatycznych, które różnią się od siebie wielkością, sposobem mocowania, czy przeznaczeniem. Są też takie, które dają możliwość instalacji dodatkowych akcesoriów. Choć siłowniki uznaje się za proste w obsłudze i stosunkowo mało awaryjne, to jednak jak wszystko one także ulegają zużyciu. Na szczęście dzięki standaryzacji znalezienie nowego siłownika pneumatycznego, który będzie idealnie dopasowany nie jest trudne. Tutaj polecamy Wam ofertę producenta siłowników pneumatycznych Pneumatig. Posiada niezwykle nowoczesny park maszynowy i może przygotować siłowniki pneumatyczne na zamówienie. Do tego wszystkie podzespoły wykonane są z certyfikowanych europejskich części. Produkty producenta siłowników spełniają więc najbardziej restrykcyjne normy jakościowe.
Siłowniki pneumatyczne – rodzaje jednostronnego i dwustronnego działania
Wybierając siłownik pneumatyczny, trzeba zwrócić uwagę na średnicę, ale też zakres skoków roboczych. W tym przypadku im większy, tym koszty eksploatacyjne mogą rosnąć, wszak zużycie sprężonego powietrza jest większe. Trzeba też zwrócić uwagę na zakres ciśnień, czy zakres temperatur oraz zastosowane uszczelnienia. Dzięki temu znalezienie odpowiedniego siłownika pneumatycznego, idealnie dopasowanego do pracy nie będzie trudne. Bardzo często stosuje się siłowniki jednostronnego i dwustronnego działania. W tych pierwszych tłok przesuwany jest za pomocą sprężonego powietrza w kierunku, gdzie występuje największe obciążenie.
Jeżeli nie ma obciążeń, sprężyna powoduje powrót tłoczyska do pierwotnej pozycji. Takie rozwiązanie rzeczywiście zmniejsza zużycie sprężonego powietrza, ale też powoduje zdecydowanie mniejsze obciążenie sprężarki. Najczęściej stosuje się siłowniki dwustronnego działania. W tych rodzajach siłowników powietrze doprowadzane jest na zmianę do jednej i drugiej komory. W tym samym momencie dochodzi do odpowietrzenia przeciwległych komór cylindra. Zasada działania jest więc prosta. Sprężone powietrze działa na tłok, wykorzystując do tego celu ciśnienie, co z kolei przekłada się na wysunięcie tłoczyska. Aby ten element wykonawczy został schowany, powietrze doprowadzone jest z drugiej strony siłownika. Biorąc pod uwagę rodzaj elementu roboczego najpopularniejsze są siłowniki tłokowe. Wykorzystywane są one na szeroką skalę w wielu gałęziach przemysłu. Stosuje się je do przesuwania, obracania, cięcia czy podnoszenia.
Zastosowanie siłowników pneumatycznych
Siłowniki pneumatyczne mają rzeczywiście szerokie spektrum zastosowania. Wykorzystuje się je w przemyśle ciężkim, choćby w branżach takich jak budowlana, ale i branży meblarskiej czy motoryzacyjnej. Jednocześnie mają zastosowanie w przemyśle spożywczym i chemicznym, ale siłowniki wykorzystywane są też przez służby ratunkowe. Mają zastosowanie w przecinakach i rozwierakach. Koszty eksploatacji nie są wysokie, gdyż rzeczywiście te urządzenia nie są podatne na awarie.