Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Chodź rozmnażanie się i porody to naturalna kolej rzeczy, a rozwinięta medycyna sprawia, że zarówno 9-miesięczna ciąża, jak i wielki finał przebiegają pod opieką wykwalifikowanych lekarzy, to nadal w każdej kobiecie budzi się większy lub mniejszy lęk przed trudnościami, z którymi będzie musiała mierzyć się nie tylko w czasie porodu, ale i w trakcie ciąży. Zdarza się jednak, że strach ten jest tak irracjonalnie wielki, że może poważnie zagrażać Pacjentce, dlatego wymaga leczenia psychiatrycznego.
Tokofobia
Podczas gdy większość kobiet na myśl o ciąży, która ma nadejść w odpowiednich okolicznościach, w wyobraźni widzi, jak z troską gładzi swój wypukły brzuch, to w przypadku kobiet borykających się z tokofobią obraz ten nie powoduje przyjemnych emocji. Myśl o ciąży, którą kończy poród, wywołuje silny strach i uczucie niepokoju. Warto podkreślić, że tokofobia może być zarówno pierwotna, jak i nabyta. W przypadku tej pierwszej przyczyną może być przemoc seksualna, obawy o kwestie finansowe, niska samoocena, czy silna obawa przed przytyciem, która występuje szczególnie u osób z zaburzeniami odżywiania. Jeśli natomiast tokofobia została zdiagnozowana u kobiety, która urodziła już dziecko, przyczyny należy dopatrywać się właśnie w tej ciąży lub porodzie. Możliwe, że był on tak długi i bolesny, że pacjentka nie chce nigdy więcej przez to przechodzić. Tokofobię może również spowodować poronienie, urodzenie martwego dziecka, komplikacje w trakcie ciąży lub niewłaściwa i nieprofesjonalna opieka medyczna, przez którą kobieta nie czuła się bezpiecznie w trakcie porodu.
Objawy i leczenie tokofobii
Bez względu na to, czy obserwujesz u siebie tokofobię pierwotną, czy wtórną, pomocy należy szukać u psychoterapeutów (https://poradnia-harmonia.pl/psychoterapia-warszawa/). Jeśli stan będzie bardzo zaawansowany, konieczne może okazać się również leczenie farmakologiczne. Jak jednak rozpoznać, czy emocje związane z porodem są tylko naturalnym lękiem, czy masz do czynienia z tokofobią? Fobia ta objawia się między innymi nawracającymi koszmarami sennymi, pojawiają się również skrajnie pesymistyczne wizje związane z ciążą i porodem. Co więcej, tokofobia może wywołać nudności, ból głowy oraz trudności z koncentracją, gdy kobieta spotka na swojej drodze czynnik wywołujący strach.
Jeśli obserwujesz u siebie skrajnie silny strach przed ciążą i porodem, przez co unikasz kontaktów seksualnych i nie ufasz żadnej metodzie antykoncepcji, zgłoś się do Poradni Harmonia. Pamiętaj, że nie jesteś odosobniona w swoim problemie, na tokofobię cierpi nawet co 10 kobieta!