Często spotykamy się z obawami, zwłaszcza gdy szukamy nowej pracy. To zawsze stres i nie należą do najprzyjemniejszych emocji. Porozmawiajmy o tym, jak przezwyciężyć te lęki.
Bycie przestraszonym jest w porządku. To nie jest normalne, że strach powstrzymuje Cię przed odniesieniem sukcesu podczas poszukiwania pracy. Zakłóca twój wybór, udaną rozmowę kwalifikacyjną lub pokazuje cię od złej strony. Zebraliśmy dla Ciebie 5 głównych obaw podczas poszukiwania pracy i jak sobie z nimi radzić.
Skorzystaj z naszych porad, a znacznie zwiększy to Twoje szanse na sukces. Poszukiwania pracy najlepiej przeprowadzać za pomocą Jooble. To najlepsza wyszukiwarka ofert pracy, która zebrała najlepsze oferty pracy z różnych dziedzin. Wygodne jest sortowanie dużej liczby ofert pracy za pomocą filtrów. Możesz również wpisać słowo kluczowe, takie jak praca Tryszczyn i uzyskać wyniki związane z Twoim wyszukiwaniem. Skorzystaj z Jooble, znajdź sobie odpowiednią pracę, a my postaramy się rozwiać Twoje obawy w naszym artykule.
Nie znajdę pracy
Skąd bierze się ten strach? Inteligentni ludzie w inteligentnych mediach nie mają dość powtarzania, że na rynku pracy panuje potworna konkurencja i ogólnie rzecz biorąc, wkrótce wszystkich nas zastąpi sztuczna inteligencja. Jeśli nie czytasz takich mediów, być może masz niskie poczucie własnej wartości lub masz nawyk dostrzegania tego, co złe. Ponadto strach jest tym silniejszy, im dłuższe jest nieudane poszukiwanie pracy.
Co zrobić ze strachem:
- Przyjrzyj się krytycznie CV, poproś o to znajomego lub doradcę zawodowego – zawsze jest coś do „wzmocnienia”, a co do przedstawienia inaczej;
- Jeśli publikujesz swoje CV w serwisach z ofertami pracy, zoptymalizuj je za pomocą słów kluczowych – takich, których rekruterzy szukają specjalistów w Twoim profilu;
- Napisz nowy, unikalny list motywacyjny za każdym razem, gdy ubiegasz się o pracę;
Znajdę, ale nie to, czego chcę
Skąd bierze się ten strach? Najprawdopodobniej powstał z powodu negatywnych doświadczeń. Być może ty lub ktoś, kogo znasz, objął już stanowisko, które nie jest dla niego prestiżowe i ma nieatrakcyjne wynagrodzenie. Zdarza się. Ale to nie jest powód, by znosić porażki aż do emerytury.
Co zrobić ze strachem:
- Ignorować. Będziesz się bać, jeśli dojdzie do rozmowy kwalifikacyjnej, negocjacji z pracodawcą i oferty;
- Poczekaj, aż serce zacznie bić szybciej, gdy spojrzysz na ofertę pracy. Pisz szczere listy motywacyjne i poprzyj je osiągnięciami;
- Wyznacz ramy czasowe, w których nie pójdziesz na kompromis i będziesz aplikować tylko na stanowiska, które naprawdę lubisz.
Pieniądze skończą się, zanim dostanę pracę
Skąd bierze się ten strach? Być może nie masz dużych finansów i masz zobowiązania finansowe (na przykład pożyczki). Lub jesteś osobą niespokojną – a nawet z żywymi wspomnieniami o tym, jak trudno było rodzicom poradzić sobie w trudnych czasach.
Co zrobić ze strachem:
- Policz pieniądze. Weź pod uwagę wszystkie „schowki”, konta oszczędnościowe i inwestycyjne. Sam proces liczenia może zmniejszyć niepokój;
- Zastanów się, jakie rzeczy możesz sprzedać w razie potrzeby iw jaki sposób jesteś gotowy zarobić dodatkowe pieniądze;
- Przejrzyj wydatki i obetnij te, bez których możesz się obejść przez dwa do trzech miesięcy.
Muszę się sprzedać
Skąd bierze się ten strach? Możesz być nieśmiałym introwertykiem. Albo miałeś złe doświadczenia z nieudaną rozmową kwalifikacyjną (jak wielu ma).
Co zrobić ze strachem:
- Ćwiczyć. Idź na rozmowę, przeanalizuj, co zrobiłeś dobrze, a co źle. Wróć do wywiadu;
- Przeanalizuj każdą firmę, która zaprasza Cię na rozmowę kwalifikacyjną. „Sprzedawanie” siebie jest łatwiejsze, gdy jasno rozumiesz, kogo chcą „kupić”;
- Odbywać próby. Skontaktuj się z doradcą zawodowym lub poproś znajomego o przeprowadzenie próbnej rozmowy kwalifikacyjnej, możesz zrobić więcej niż jedną. Spokojnie przyjmuj feedback i zastanów się, co trzeba zmienić na lepsze.
Nie wszystko będzie tak, jak obiecano
Skąd bierze się ten strach? Wiele rzeczy w życiu nie spełnia oczekiwań. W przypadku pracy winiarskiej często w firmach, które w nadziei najlepszych specjalistów obiecują góry złota lub milczą o pułapkach.
Co zrobić ze strachem:
- Zadawaj pytania, słuchaj odpowiedzi rekruterów i obserwuj ich reakcje;
- Poczytaj opinie w internecie;
- Nie ubiegaj się o pracę na dziwnych lub zbyt atrakcyjnych warunkach.
Wierzą we mnie, ale nie mogę sobie z tym poradzić
Skąd bierze się ten strach? Istnieje wiele możliwych podstaw syndromu oszusta – nie bez powodu ludzie piszą o nich książki i rozprawy. Warto wierzyć w siebie, wyciągać wnioski, a także stosować się do poniższych wskazówek.
Co zrobić ze strachem:
- Włącz logikę. Po pierwsze, nikt nie jest wystarczająco doskonały, aby za pierwszym razem zrobić dosłownie wszystko w pierwszej piątce. Po drugie, jeśli zostałeś zatrudniony, rekruter ma powody sądzić, że dasz radę;
- Dowiedz się od rekrutera, jak działa onboarding;
- Zapytaj swojego przyszłego szefa, jak firma (i on sam) myśli o błędach.
Podsumowanie
Nikt nie lubi się bać, ale strach może być nauczycielem lub trenerem. W walce z nim zwrócisz się o pomoc do znajomych, przejrzysz swoje osiągnięcia, nauczysz się oszczędzać. A kiedy dostaniesz dobrą pracę, nie tylko zdobędziesz doświadczenie, ale staniesz się silniejszy niż byłeś wcześniej.