Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Nadgarstek – z racji swojej budowy – jest narażony na urazy. Silny ból może towarzyszyć jego skręceniu, zwichnięciu lub złamaniu. Sprawdź, jak wygląda pierwsza pomoc w takich sytuacjach. Dowiedz się, jakie są metody leczenia urazów nadgarstka i na co zwracać uwagę w razie ich wystąpienia.
Jakie są najczęstsze dolegliwości nadgarstka?
Nadgarstek jest dość delikatną strukturą, a dodatkowo jest on narażony na spore obciążenia. Urazy, takie jak złamanie kości nadgarstka, skręcenie czy zwichnięcie stawu, najczęściej są związane z upadkami na przedramię. Przewracający się człowiek odruchowo wyciąga rękę, aby się podeprzeć. [1] To może prowadzić m.in. do:
- skręceń,
- zwichnięć,
- złamań kości łódeczkowatej i kości promieniowej. [2]
Warto wspomnieć także o powszechnie występującej dolegliwości, jaką jest zespół cieśni nadgarstka. Obejmuje ona zbiór objawów związanych z uciskiem na nerw pośrodkowy przebiegający w kanale nadgarstka. Leczy się go operacyjnie. Zespół cieśni nadgarstka nie ma jednej nagle pojawiającego się powodu, takiego jak np. upadek na kończynę. Jest jednak częstą przyczyną bólu nadgarstka, dlatego warto ją znać. [3]
Skręcenie nadgarstka — jeden z najczęstszych urazów
Skręcenie jest jednym z najczęściej występujących urazów w obrębie nadgarstka. Dotyka więzadeł znajdujących się w stawie. Taki uraz nadgarstka jest spowodowany przekroczeniem fizjologicznego zakresu ruchu. Dochodzi do uszkodzenia struktur więzadłowych, natomiast powierzchnie stawowe nie tracą kontaktu względem siebie. W zależności od stopnia kontuzji rozróżnia się [1]:
- skręcenie 1. stopnia (łagodne) – więzadło jest naciągnięte, ale nie jest zerwane,
- skręcenie 2. stopnia (umiarkowane) – więzadło jest częściowo zerwane,
- skręcenie 3. stopnia (ciężkie) – więzadło jest zupełnie zerwane lub oderwane od przyczepu do kości.
Skręcenie nadgarstka najczęściej jest wywołane upadkiem na wyprostowaną rękę. Może się to zdarzyć nie tylko podczas uprawiania sportu, ale także podczas rutynowych codziennych czynności, np. poślizgnięcia się na mokrej posadzce w łazience.
Zwichnięcie a skręcenie nadgarstka
Warto podkreślić, że zwichnięcie nadgarstka nie jest tym samym schorzeniem, co jego skręcenie. Zwichnięcie nadgarstka powoduje przerwanie łączności pomiędzy powierzchniami stawowymi kości. Towarzyszy mu także zerwanie torebki stawowej i więzadeł. W wyniku takiego urazu może dojść również do uszkodzenia nerwów i naczyń krwionośnych.
Stłuczenie, skręcenie i zwichnięcie, a także złamanie nadgarstka mogą w pierwszej chwili po urazie dawać podobne objawy. [1] Pojawiają się przede wszystkim dolegliwości bólowe i obrzęk. Natomiast postępowanie pourazowe i rehabilitacja powinny być dobrane do specyfiki urazu. Dlatego zawsze jest wskazana konsultacja z ortopedą lub chirurgiem.
Skręcenie i zwichnięcie nadgarstka — co robić?
Ból nadgarstka po urazie może być bardzo silny. Jak wygląda pierwsza pomoc w takim przypadku? Należy jak najszybciej podjąć odpowiednie działania, do których należą [1]:
- schłodzenie nadgarstka,
- unieruchomienie go bandażem,
- użycie stabilizatora,
- zastosowanie środka przeciwbólowego, np. Diky Spray.
Zwichnięcie i skręcenie nadgarstka, które zostaną zlekceważone, mogą narazić pacjenta na pourazowy stan zapalny. [1]
Uraz nadgarstka — leczenie
Leczenie uszkodzenia nadgarstka zawsze powinno się odbywać w konsultacji z lekarzem. Postępowanie pourazowe, rehabilitacja czy fizjoterapia muszą być odpowiednio dobrane do stanu pacjenta. Przykładowo, w razie złamania kości łódeczkowatej zwykle konieczne jest leczenie operacyjne, ponieważ jest ona słabo ukrwiona. [2] Zespół cieśni nadgarstka również leczy się, wykonując zabieg.
Z kolei w razie zwichnięcia i skręcenia takie metody nie są konieczne. W tym przypadku stosuje się unieruchomienie przez czas określony przez lekarza. Następnie można wdrożyć rehabilitację wzmacniającą mięśnie i ścięgna oraz poprawiające ich ruchomość. Jej zakres też powinien zostać dobrany przez specjalistę.
W razie urazu nadgarstka przede wszystkim należy działać szybko, aby zminimalizować ból. Warto np. zastosować spray przeciwbólowy. Należy także ograniczyć ruchomość w stawie, by nie pogłębiać uszkodzeń. Zawsze konieczna jest konsultacja z lekarzem — nie powinno się tego lekceważyć.
Na zlecenie marki Diky.
Bibliografia:
1. Czepułkowski R., Drozd K., Skręcenie nadgarstka, Rehasport, 2023: https://www.rehasport.pl/reka-i-nadgarstek/skrecenie-
2. Stępień L., Złamania kości łódeczkowej nadgarstka, Medycyna Praktyczna, 2020: https://www.mp.pl/pacjent/ortopedia/choroby-urazy/253844,zlamania-kosci-lodeczkowatejnadgarstka,5216,n,4323
3. Wiercińska M., Zespół cieśni nadgarstka, Medycyna Praktyczna, 2023: https://www.mp.pl/pacjent/reumatologia/choroby/140129,zespol-ciesni-nadgarstka